Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır, Rot Kolu ve Rot Mili Arızası

Yazar 2 Yorum 661 views


Sponsorlu Bağlantılar


Direksiyon sisteminin araç ön takımında hareket sağlayan parçaları rot kolu (rot mili) ve rot başıdır. Bu parçalar direksiyon kutusundan aldığı hareketi araç tekerine (porya) ileterek yana olan açıların ayarlanmasını sağlar. Söz konusu parçada meydana gelebilecek bir arıza, ön takım sistemini etkileyerek araç sahibinin anlayabileceği belirtiler ortaya çıkmasına neden olur.

Bu yazımızda rot başı arızası nasıl anlaşılır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Rot Başı Arızası Nasıl Anlaşılır

Rot başı, kasisler titreşim ve yıpranmaya bağlı olarak zamanla rot başı içerisinde boşluklar oluşur bu boşluklar oluşmaya başladığında ise aaşğıdaki belirtiler ortaya çıkmaya başlar

Rot Başı Arıza Belirtileri Nelerdir

• Direksiyon Hareketlerinde Boşluk Hissedilir Oranda Artar,
• Direksiyon Tepkilerine tekerlerlek geç tepki verir.
• Kasis ve çukurlarda lıkıtı şeklinde ses yapar,
• Araç yolda Kontrol Dışı Gezme Yapabilir
• Tek tarafta arıza olması durumunda bir yöne çekme görülebilir.
• Lastiklerin iç yada dış kısımlarında aşınmalara neden olur

Bu belirtiler rot başı arızasının en bilindik ve belirgin görülen etkileridir. Fakat genellikle ses sorunu en çok fark edilen sorundur. Ön takımdan gelen lıkırtı sesleri rot başının bozulduğunun habercisidir.


Sponsorlu Bağlantılar


Fakat net olarak tespiti için araç krikoya kaldırılarak lastik ön ve arka kısımdan tutularak sağa ve sola doğru sallanır. Boşluk hissediliyor olursa rot başı tamamen bozuk demektir. Elle fark edilemeyen arızalarda ise bir rot balans ustası tarafından kontrol edilerek gerekir ise bilgisayarlı alete bağlanarak arıza tepiti yapılabilir.

Rot Başı Bozuk Olursa Ne Olur

Rot başının bozuk olması ve bu durumda aracın kullanılmaya devam edilmesi sakıncalı bir davranış biçimidir. Araçta yön ve açı belirleyen bir parçanın bozuk olması direkt olarak aracın sürüş güvenliğini riske atabilir. Ayrıca açı ve kanber sorunları nedeni ile başta lastikler olmak üzere birçok çevre parçayada hasar vererek bozulmalarına neden olabilir.

Ayrıca genellikle rot başı oldukça ucuz maliyeti ve işçiliği kolay ve ucuz olan bir parçadır. Bu nedenle arızalandığında şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden tespitini yaptırmalı ve onarımını gerçekleştirmelisiniz.

Rot Mili Ne İşe Yarar

Bazı durumlarda ise rot mili arızalarına da sıklıkla rast gelinebilir. Rot mili, rot başının bağlı olduğu bir ucu direksiyon kutusu bağlantısında bir ucuda rot başında olan parçadır. Rot kolu diye de anılır. Genellikle fazlaca arıza yapmayan bir parçadır fakat darbeler ve diğer dış etkenlerle bozulduğu da zaman zaman gözlemlenebilir.

Bize Sorun Cevaplayalım!

Rot başının arızalandığı nasıl anlaşılır, Rotun bozulduğunda yapılacaklar belirtiler onarım ve maliyet gibi tüm aklınıza takılan soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz. Günlük olarak tüm sorular kontrol edilmekte ve cevaplan maktadır.


2 Yorum

  1. Aracım 2004 ford fusion ön amortisör z rotları amötüsör takozları şanzuman takozu viraj denge kolu lastikleri değişti sol tarafta ses var kapartılı kasitlerde takırt diye vuran sebebi nedir

  2. Golf 5 direksiyonu sol tarafa komple çevirfikten sonra vurdurma olduğunda yada son dipte sanki demir demire vururmuş gibi tak tak ses veriyor sizce ne olabilir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba