Arabada Elektrik Kaçağı Neden Olur ,Nasıl Anlaşılır ?

Yazar Yorum Yap 5.701 views
Arabada Elektrik Kaçağı Neden Olur ,Nasıl Anlaşılır ?

Bazı araçların elektrik ihtiyaçları akü sistemi ile sağlanır. Akü bitmesi ve boşalması durumlarında bu araçların çalışması durmaya başlar hatta diğer sağlam yerlerde bundan olumsuz bir şekilde etkilenir. Ortalama olarak bir akünün boşalması 3 -5 yıl arasında gerçekleşir. Ortalama genel ömrü 2.5 yıl kadardır. Özellikle Akü kullanımında tam dolmamış akülerde elektrik kaçağı tehlikesi yer almaktadır. Akünün ömrünün azalması zaten kendini belli eder. Sürekli dolma ihtiyacı ister. Akü en kısa zamanda hızlı bir şekilde boşalmaya başlar. Bu da aracın kullanma şeklini ve çalışma mekanizmasını bozar. Peki ,arabada elektrik kaçağı neden oluşur, nasıl anlaşılır derseniz ilk yapmanız gereken aküyü kontrol etmenizdir. Aküde bitme sinyali varsa ve ömrü kısalmış ise bu tür kaçaklarla karşılamanız mümkündür.

 

Arabada elektrik kaçağına yol açan diğer etkenler ise marşın basmamasıdır. Eğer marş basmıyor ise akünün bittiğini bu şekilde anlayabilir,gerekeni hemen sağlayabilirsiniz. Özellikle yoğun trafik durumlarında bekleme anları çok sıklıkla yaşanan bir durumdur. O bekleme esnasında araba ilerlemiyorsa,yolda kalmış iseniz bunun asıl nedeni akünün bitme şeklidir. Akü bittiği an araba hareketliliğini sağlamaz ve teklemeye başlar. Elektrik kaçağında bu durumlarda hızlıca ortaya çıkar. Özellikle Yolda akü ışığı size önceden sinyal veriyorsa,ışık sürekli yanıp sönüyorsa,mutlaka hemen müdahale edip servise gitmenizde fayda vardır. Ayrıca şarj dinamosu arızasında da elektrik kaçağı yoğun bir şekilde oluşmaya başlar. Şarj dinamosunun çalışma sistemi krank milin dönmesi ile gerçekleşir. Bu sayede mekanik enerji,elektrik enerjini dönüşür.Şarj dinamosu akünün dolmasını sağlayan araçtır. Arızasında akü almamaya başlar.

 

Şarj Dinamosunun Arızalandığında Dikkat Edilecek Önemli Hususlar

 

–  Araçtaki farlar canlı enerjisini en düşük moda alır. Yani farlar hiç istemediğiniz kadar sönük olur. Ya da bu durum tam tersi olur. Farlar göz alıcı şekilde parlamaya başlar. Bu iki belirti şarj dinamosu arızasını işaret eder. Ayrıca hızlı devir göstergeleri çalışır durumda iken birden bire durarak bütün dengeyi bozar. Elektrik camlarında duraksamalar,inme ve açma durumlarında yavaşlamalar yaşanır.

 

– Arabada  hiç alışık olmadığınız değişik sesler almaya başlarsınız. Bu sesler hırıltı şeklinde olur. Tel kokusu yanmış koku şeklinde gelebilir. Isı ayarı fazla hissedilebilir.Akü aniden boşalabilir.

 

– Araçta elektrik kaçağının yaşanması tehlikelere yol açar. Maddi ve manevi kayıplar olabilir. Bunların genel olarak bütün nedeni akünün bitmesidir. Akü ile çalışan araçlarda elektrik kaçağı fazlası ile mevcuttur. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli etken seçtiğiniz servisin kaliteden ödün vermemesi ve arızanın bir an önce tespit edilerek düzeltilmesidir.

 

– Araçlarda çalışma şekli aküye bağlı durumlar, ve diğer kontak sorunları ,akü problemleri elektrik kaçağı için en büyük etkendir. Bunun için kullandığınız araçtaki sorunları önceden takip etmeniz gerekir. Şarj dinamosu bozulduğunuzda dikkat edilecek hususlar bunlardır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba