Direksiyon Boşluğu Neden Oluşur Nasıl Tamir Edilir?

Yazar 2 Yorum 6.617 views
Direksiyon Boşluğu Neden Oluşur Nasıl Tamir Edilir?

Sürücüler araç kullanırken bazı zamanlarda direksiyon boşluğu arızası ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu arıza meydana geldiğinde direksiyon ne kadar döndürülürse döndürülsün sanki boşlukta kalmış hissi veriyor. Sürücüler açısından oldukça sıkıntı yaşatan bu arıza çeşidinin geciktirilmeden tamir edilmesi gerekiyor. Direksiyon boşluğu arızasının tamiri ne kadar gecikirse maliyet ve sürüş güvenliği açısından o kadar sıkıntı yaratabiliyor. Çünkü yaşanan arıza zamanla aracın farklı bölümlerini etkileyebiliyor.

Direksiyon Boşluğu Oluşumu

Direksiyon boşluğu, çoğunlukla araçlardaki mil ve dişlilerin aşınması ile rot millerinin yerinde zamana bağlı olarak gelişen gevşeme nedeni ile oluşuyor. Bu arızada çoğunlukla daha öncesinde araçlarında rot millerini değiştirmiş olan kişilerin başına geliyor. Daha önceden değiştirilmiş olan rot milleri düzgün şekilde kelepçelenmeden yerine monte edildiğinden dolayı, yağışlı havalarda su sızması yaşanarak mil ile dişliler arasında pas durumu meydana gelebiliyor. Meydana gelen paslanma olayından dolayı da zaman içerisinde direksiyon boşluğu arızası görülmeye başlanılıyor.

Direksiyon Boşluğunu Oluşturan Diğer Nedenler

Yanlış araç kullanımına bağlı olarak direksiyon boşluğu oluşum riski daha da yükselebiliyor. Araç kullanırken direksiyonu sonuna kadar sağa ve sola doğru kırmak ile kasisli ve toprak yollarda araç kullanmak ta bu arızaya sebebiyet verebiliyor. Direksiyon boşluğunun oluşumunda etkili olan diğer nedenler arasında, direksiyonda bulunan rot kol ve başlarındaki aşınma ve gevşeme, dişli kutusunda zamanla oluşan boşluk ve ayarsızlık, tekerlek yatağının zaman içerisinde aşınması ve boşluk oluşturması ile tüm bunların yanı sıra direksiyon dişli kutusunda bulunan milin üzerinde ki mafsal içerisinde meydana gelen gevşeklik gibi sıkıntılar sayılabilir. Hem sürüş özelliklerinden hem de araçların mekanik özelliklerinden dolayı zaman içerisinde direksiyon boşluğu arızası meydana gelebiliyor.

Nasıl Anlaşılır?

Direksiyon boşluğu arızası sürüş sırasında belirli sıkıntılara dikkat edildiğinde kolaylıkla anlaşılabiliyor. Sürücülerin araçları ile hareket ederken aracı düz yolda tutabilmek için sürekli olarak müdahale etmek zorunda kalmaları bu arızanın en belirgin işaretleri arasında yer alıyor. Araç yolda giderken sürekli yolun farklı taraflarına doğru ilerlemeye başlayabiliyor. Bundan dolayı da sürücüler araçlarını sürekli gitmeye çalıştıkları yol doğrultusunda tutmak için büyük çaba harcayabiliyor. Bu belirtiler yanı sıra sürücülerin araçları ile kasisli yollardan geçerken direksiyonda titreme hissetmeleri de bu arızanın belirtileri arasında bulunuyor.

Direksiyon Boşluğu Tamiri

Direksiyon boşluğu tamiri yapılmadan önce bu arızayı meydana getiren mekanik bölümün tespitinin yapılması gerekiyor. Bu arızaya neden olabilecek araç içi bölümler arasında direksiyon simidi, direksiyon rot kolları ve rot başları, dişli kutusundaki boşluk, tekerlek bilyası, aks başları, direksiyon mili ve süspansiyon sistemi gibi bölümler yer alıyor. Tüm bu bölümlere bakılarak bunların hangisinde arıza olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Arızaya sebebiyet veren bölümün tamir edilip sıkıntının giderilmesi sayesinde de direksiyon boşluğu sorunu kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor.

Etiketler

2 Yorum

  1. Aracım da korna arızası oldu sanra tamir yapıldı ışık panelinde sarı renk direksiyon ışığı cıktı

    • Merhaba, direksiyon sökülerekmi tamir yapıldı. mekanik olarak kornadamı tamir yapıldı yoksa direksiyon iç bağlantılarındamı. Direksiyon söküldüyse eğer aracının marka modelinide rica ediyorum. Direksiyon boşluğu nedne oluşur haberineyazmışsın boşluk olmaması lazım bu tamir sonrası. Sen detayları ilet cevaplayayım. Sensör sorunu olduğu aşikar ama detayları duyalım

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba