Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır, Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Yazar 2 Yorum 34.547 views
Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır, Yanlış Takılırsa Ne Olur?

Her Lastikte takılırken dikkat edilmesi gereken 2 etken vardır. Birincisi lastiğin yönü, ikincisi ise lastiğin içe yada dışa bakacak olan kısmıdır. Söz konusu lastik ise, güvenlik anlamına da gelmektedir.

Lastik yönleri universal sembol ve yazılarla lastik üzerine koyulduğu için bazı durumlarda insana hiyerogrif gibi gelebiliyor. Nasıl takılacağını bilmek birçok yönden önemli.

Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır,

• Doğru Lastik İç Dış Konumu Nasıl Anlaşılır: Lastik İç dış durumu lastiklerin üzerindeki yazılardan anlaşılmaktadır. İnside : İç Autside: Dış demektir. Lastiğin izin üzerine baktığınızda dış kısmına bakmış olursunuz ve autside yazması gerekir. Bir diğer anlama yolu ise lastiğin izin su kanallarının tahliye yöntemleri içe bakmak zorundadır. Dışa bakan kısmı daha çok su yolu şeklinde olur.

• Doğru Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır : Lastiklerin üzerinde minik çizgilerle oklar olduğunu göreceksiniz okun ucu lastiğin yönünü gösterir. Lastik takılırken bu yönlere uygun olarak takılmalıdır. Genellikle lastik üzerinde => Rotation yazısı ile anlaşılır. Ok yönü Doğru yöndür.

Lastik Yönü Yanlış Takılırsa Ne Olur

Lastiklerin doğru yönde takılması işlevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerini sağlar. Lastiklerin görevi, yol tutuşunu sağlamaktır. Doğru yönde ve kanallarının iç dış durumu doğru olduğunda araç her tür zemine (ıslak, Kar) daha kolay uyum sağlar, yol tutuşu artar ve fren mesafesi kısalır

Lastikler Ters takılırsa ne olur sorusunun en net cevabı yol tutuşunda azalma, fren mesafesinde uzama, frenlemede sağa yada sola çekme gibi problemlerle kendini gösterir. Maksimum güvenlik için yönlerinin doğru takılması şarttır. Özellikle kış aylarında yada yağmurlu günlerde bunun gerekliliği çok daha fazla artacaktır.

Doğru Ebatlarda Lastik Kullanın!

Lastik seçimi ve montajında yapılan bir diğer hata ise araç fabrikasyon verilerine uygun ebatlarda lastikler takılmamasıdır. Bilindiği üzere geniş taban lastikler sanılanın aksine fren mesafesini uzatır ve yol tutuşunu düşürür. Yanakların fabrika verilerine göre çok ince olması ise tüm darbeleri emme yeteneğinin azalmasına ve yol şartlarındaki hataların direk olarak araç şasesine aktarılmasına neden olur. Görünüş olarak değiştirilmiş inç ve ebatlar çok daha şık olsa da güvenlik açısından biraz riskli diyebiliriz.

Bize Sorun!

Araç arızaları, yedek parça , motor ve mekanik ile elektrik aksamı gibi tüm araç ile ilgili sormak istedikleriniz var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

2 Yorum

  1. Araba Conta Yakarsa Ne Olur, Conta Yakması Kaça Mal Olur | Oto Arızaları

    […] ♦ Lastik Yönü Nasıl Anlaşılır, Yanlış Takılırsa Ne Olur? […]

  2. Merhaba,
    Benim sorum otomobil ile ilgili değil ama konu aynı. E-scooterımın lastiği patlamış onu değiştirttim serviste, fakat yöne ters takılmış. Max 25km/s hıza ulaşabiliyor bunda çok kritik bir sorun mudur?

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba