Debriyaj Arızaları Nelerdir? Belirtileri ve Çözümü

Yazar 1 Yorum 7.042 views
Debriyaj Arızaları Nelerdir? Belirtileri ve Çözümü

Debriyaj, kullandığımız araçlarımızın en önemli parçasıdır ve arabanın hareket etmesinde büyük görev yapmaktadır. Motordan gelen dönme hareketinin viteslere aktarılmasını ve hareketin kesilmesini sağlayan parçadır. Oto tamir sanayisinde, baskı balata ya da kavrama terimleri ile de kullanılmaktadır. Arabanın çekiş gücü azaldıysa ya da yokuşlarda araç durduğunda tekrar kalkmaya çalıştığında zorlanıyorsa, kavrama kaçırıyor denilir. Bu debriyaj arızasının oluştuğunu gösterir.

Debriyaj Arızası Nasıl Anlaşılır?

Debriyaj, vites değiştirme aşamasında motor dişlisi ile vites dişlisini birbirinden ayıran, vitesin istenilen vitese geçmesini sağlayan parçadır. Sürücü, vites değiştirmek istediğinde araç vitese geçmiyor ve zorlama oluyorsa, debriyaj balatası arızası oluşmuş demektir. Bu arıza ayırma işleminin tam yapılamadığı için görülür. Motor çalışır durumdayken rampalarda araç hareket etmiyor ya da geç hareket ediyorsa debriyaj balataları yıpranmış ve hasar görmüştür. Debriyaj arızasının olup olmadığını anlamak için, düz bir alanda aracınız çalışırken 3 veya 4. vitese alıp kalkmasını denediğinizde, ayağınızı debriyajdan tamamen çekmenize rağmen araç hareket etmiyorsa debriyaj arızası oluşmuştur.

Debriyaj Kaçırması

Debriyaj balatası üzerinde oluşan sorunlar nedeniyle debriyaj kaçırması ortaya çıkar. En önemli sorunlardan birisidir. Uzun süre kullanıma dayalı olarak balataların yıpranması nedeniyle debriyaj kaçırması görülür. Debriyaj kaçırma sorunlarının tek çözümü balataların yenisi ile değiştirilmesidir. Balatalar iyice aşınmış ve yıpranmış demektir.

Balata Aşınması

Araba kullanırken bazı sürücüler ayaklarını sürekli debriyaj pedalı üzerinde tutarlar. Sürekli olarak debriyaj balatası üzerine basılı tutmanız balataların aşınmasına neden olacaktır. Bu nedenle sadece vites değiştirileceği zaman debriyaj pedalına basılmalı ve vites değiştirildikten sonra ayak pedal üzerinden tamamen alınmalıdır.

Debriyaj balatalarının aşınmasının diğer nedeni de vites değiştirme işlemenin sert bir şekilde ya da vites değiştirme zamanı gelmeden yapmanızdır. Volan üzerinde oluşan pürüz ve çatlamalar balataların aşınma nedenleri arasındadır. Debriyaj balatalarının çabuk aşınması nedenleri arasında, ayağın debriyaj pedalı üzerinde sürekli bekletilmesi, aracın çok sık dur kalk yapması, ani hızlanmalar ve ani frenlemelerin yapılması, vites değiştirme işlemenin sert ve sık yapılması, aracı kaldırırken patinaj yaptırarak kaldırmak, yokuşlarda aracı yarım debriyaj pozisyonunda bekletmek, pedal bağlantılarında boşluk oluşması gibi birçok neden sayılabilmektedir.

Debriyaj Ayırmaması

Bazen araçlarda debriyaj pedalına basılsa bile vitesin boşa çıkmadığı, balatadan ayırma işlemini yapmadığı görülebilir. Bu sorunun çözümü için debriyaj balatasının bağlantıları ve bağlantı boşlukları kontrol edilmelidir. Balata üzerine oluşan yıpranmalar, gevşemeler debriyaj ayırmama sorununa neden olur. Debriyaj ayırıp ayırmadığını öğrenebilmeniz için, düz bir alanda aracınızı boşta iken çalıştırın ve devir saatini kontrol edin. Debriyaja basarak 1. vitese takın ve devir saatinde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Debriyaja basılı iken devirde düşme ya da dalgalanma oluyorsa balata tam ayırmıyor demektir. Bu durumlarda debriyaj balatasının değiştirilmesi gerekiyor.

Etiketler

1 Yorum

  1. peki balata çaktırma yapmayı düşünüyorum. sizce yaptırmamda sakınca var mı . Astra G 2004

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba