Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 13.785 views
Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Debriyaj sertleşmesi, eski model araba problemi gibi görülse de, birçok şekilde karşınıza çıkabilir. Debriyaj, arabanın temel çalışma elemanlarından biridir. Debriyaj, motorla vites kutusunu birbirine bağlar. Debriyaj pedalına bastığını zaman ise, bu ikisi arasındaki bağlantıyı kesersiniz ve arabanız hareket eder. Düz vites arabalar için debriyaj olmazsa olmazlardandır. Vites kontrollerinizi ve araba çalıştırma işleminizi debriyaj sayesinde gerçekleştirirsiniz. Ancak debriyajda bazı sertleşme problemleri gerçekleşebilir. Debriyaj sertliği nasıl giderilir sorusunu soran kişiler, debriyajın sertliğini 2 şekilde anlamış olabilirler:

 1. Başka bir araç kullanıldığında, debriyajın yumuşak gelmesi
 2. Kendi aracınızdaki debriyajın aşırı sert oluşunu hissetmeniz

Debriyaj Neden Sertleşir?

Debriyaj sertleşmesinin birden çok sebebi olabilir. Aracınızdaki sertliğin sebebini doğru tespit ederseniz, çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Her bir sebebin çözüm önerisi farklıdır. Sert debriyaj nasıl yumuşatılır sorusuna çözüm aranırken, sorun kaynaklarını iyi irdelemek gerekir. Debriyaj sertleşmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Debriyaj çatalının aşınması
 2. Baskı şemsiyelerinin aşınması
 3. Debriyaj telinin kopması ya da halatın paslanması
 4. Debriyaj pedalını hareket ettiren milin paslanması

Debriyaj Sertleşmesine Çözüm Önerileri:

Debriyajdaki sertleşme nedenlerinin neden olduğu belirtildikten sonra, hangi sebebin sizin aracınızla örtüştüğünü bulmanız gerekir. Sorunun kaynağını tespit ettikten sonra, doğru çözüme ulaşabilirsiniz. Debriyajınızdaki sertleşme neden, debriyaj çatalının aşınması ise, sertleşme aşınan çatalın bilyeye zorlama yapmasıyla gerçekleşiyordur.

Eğer ki arabanızdaki debriyaj sertleşmesinin nedeni baskı şemsiyelerinin aşınması olduğuna karar verirseniz, derhal baskı balata değişimi yapmanız gerekmektedir. Halatınızın paslandığını düşünüyorsanız, halatınızı yağlamanın bir çözüm olmadığını bilmelisiniz. Bunun yerine halatınızı değiştirmelisiniz. Eğer debriyaj teliniz koptuysa, çözüm baskı balatayla alakalı olmayacaktır.

Debriyaj pedalının hareket ettirdiği milin paslandığını düşünüyorsanız, debriyajı yağlayarak çözüme kavuşabilirsiniz. Debriyaj sertliği sebebi doğru belirlenmelidir.

Debriyaj Teli Nasıl Değiştirilir?

Debriyaj telini, ezbere yöntemlerle değiştirmemeniz gerekir. Öncelikle aracınızdaki debriyaj çeşidi, kendinden ayarlı ise bu değişimi sadece servisiniz yapmalıdır aksi takdirde aracınıza zarar verirsiniz. Ancak aracınız otomatik debriyaj sistemli değilse, debriyaj telini sizin değiştirmeniz de mümkündür. Debriyaj telini değiştirmek için gerekli araçlar şu şekilde sıralanır:

 1. Yeni bir debriyaj teli
 2. Gres yağı
 3. Pense
 4. Tornavida
 5. Anahtar

Pedalları sökerek, fren pedalı arkasındaki pulu sökünüz. Gaz pedalını sökmek için ise teli çıkarmanız gerekir. Teli çıkarmak için, kelebek somun adı verilen parçayı çıkarmalısınız. Bu şekilde çıkaramazsanız telin içinden geçtiği boruyu sökünüz. Ardından çıkan teli yağlamalı ve temizlemelisiniz. Sonrasında tekrardan parçaları yerleştirmeli ve sabitlemelisiniz. Debriyaj tel ayarı, bu şekilde kendi imkanlarınızla da yapılabilir. Ancak aracınız otomatik debriyajlı olup olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Tüm bu değişim işlemlerini yaptıktan sonra da, parçaları doğru bir şekilde takıp sabitlediğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde aracınıza iyilik yapmazsınız, daha da zarar verirsiniz.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba