Aks Rulmanı Arızası Nedir? Neden Bozulur? Fiyatları Nedir?

Yazar Yorum Yap 6.524 views
Aks Rulmanı Arızası Nedir? Neden Bozulur? Fiyatları Nedir?

Aks rulmanı, porya bilyası olarak da adlandırılır. Araçlarda sürtünme ve aşınma etkilerini azaltmak için tekerleklerin arka kısmında yer alır. Çelikten üretilir ve şekli küçük yuvarlaktır. Aks rulmanı sayesinde tekerleklerin dönüşü sağlanır. Küçük parçalar olmasına rağmen hayati öneme sahiptir. Aks rulmanı kullanımının belli bir ömrü vardır. Çelikten üretilmesine rağmen sürekli aşınma ve sürtünme ömrünü kısaltır.

Aks Rulmanı Arızası Neden Olur?

Araçlarda bulunan her parça, belli bir süre kullanılabilir. Düzenli bakım yaptırarak, araç parçalarında oluşan hasarlar zamanında onarılabilir. Aks rulmanı arızası, genellikle bozuk yollar ve hendeklerden hızlı geçmeyle oluşan arızalardır. Aynı zamanda direksiyon yarım halde çevriliyken gaza basmak bir diğer nedendir. Araç hızlıyken frene basmadan düşülen çukurlar portakal bilyasının bozulmasına neden olur.

Nasıl Anlaşılır?

Aks rulmanı bozulmadan önce bir takım belirtiler verir. Ön tekerleklerde oluşan bu arıza arka tekerleklerde de oluşabilir. Arızaları önceden tespit etmek yolda kalma ve kaza riskini en aza indirir. Aks rulmanı arızasının en belirgin özelliği aracın içinden duyulan uğultu sesidir. Ön tekerleklerde oluşan arızada duyulan uğultu sesi çok yüksekken arka tekerleklerde oluşan arıza sesi daha azdır. Tekerleklerden sürtünme tarzı sesler gelir. Aracın hızı kaybolur ve sürüş esnasında aracı tutan bir şey var gibi hissettirir. Örnek verecek olursak 100 km hızla giderken sanki 50 km hızla gidiyor gibi hissetmek ama buna rağmen daha yüksek bir uğultu sesinin araçta hissedilmesi, aks rulmanı arızasının belirtisidir.

Aks Rulmanı Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Aks rulmanı arızasını kendiniz çözemezsiniz. Mutlaka bir ustanın görmesi gerekir. Tekerleklerin arka bölümünde olduğu için zahmetli ve ustalık isteyen bir iştir. Uğultu sesi gaza basınca geliyor gazdan ayağınızı çekince kesiliyorsa sorun aks rulmanında değildir. Aks rulmanı hareketli bir parça olduğu için gaz ile alakalı değildir. Araçların düzenli olarak bakımlarının yapılması aks rulmanı arızası gibi birçok arızayı erken fark etmenizi sağlar. Porya bilyasının ortalama ömrü, araç 100 bin km olana kadardır. Tabi bu da aracın modeli, markası, km önemli rol oynar.

Aks Rulmanı Arızası Ücreti Nedir?

Aks rulmanı arızası ücreti, her ustaya göre değişir. Tekerleklerin diskli ya da kampanalı olmasına göre fiyat değişir. Diskli araçlarda, ala rulmanı değiştirmek daha uygun fiyatlıdır. Değişim yapılacak aks rulmanının orijinal veya yan sanayi olması fiyata etki eder. Aks rulmanı değiştirilecekse mutlaka orijinal parça olmasına dikkat edilmedir, çünkü aks rulmanı sürekli değiştirilen bir parça değildir. Ne kadar orijinal ürün takılırsa ömrü o kadar uzun olacaktır. Aracınızın modeline ve markasına uygun olarak servisine götürebilir veya güvendiğiniz bir ustaya bu değişimi yaptırabilirsiniz. Arıza onarılmazsa hızla giderken teker kilitlenir ve ciddi kazalara neden olabilir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba