Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Yazar 3 Yorum 3.752 views
Fren Disk Yamulması Neden Olur, Nasıl Anlaşılır?

Fren diski yamulması ve fark edilmesi hakkında detaylar aktarılırken, fren diskinin uzun süreli kullanım sonucu yamulduğu ve araç sürüşü sırasında işlevini tam sağlayamaması sonucu sorunun anlaşıldığı iletilir. Fren diski yamulması sebebi ile frene basıldığında aynı anda aracın durması sağlanmaz. Frenin aracı durdurmasında gecikme yaşanır. Sürüş koşullarında araç hakimiyetinin sağlanmasında zorluk çekilir. Fren disk yamulması sebepleri, yamulmanın fark edilmesi, yamulmanın giderilmesi, yamulma sebebi ile oluşan riskler hakkında detaylar, alt başlıklardan öğrenilir.

Fren Disk Yamulması Sebepleri Nelerdir?

Fren disk yamulması nedenleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Fren diskleri, araç sürüşünde kullanılırken yüksek sıcaklığa ulaşır. Araç temizleme işlemi sırasında soğumamış fren disklerinin su ile yıkanması, disklerin yıpranmasına ve yamulmasına sebep olur.
 • Fren diski, uzun kullanım koşulları sonrası, zamandan kaynaklanan yıpranmalar sebebi ile yamulur. Bakımı periyodik olarak yaptırılmayan fren diskleri, devamlı kullanım sonucu yamulur.

Özellikle, eski model tipinde olan araçların fren disklerinin her sene periyodik olarak bakımları yaptırılır. Uzun yıllar boyunca kullanılan araçların fren disklerinde yamulma ve yıpranma gözlenir.

Fren Disk Yamulması Nasıl Fark Edilir?

Fren disk yamulmasının anlaşılması için araçta gözlemlenen durumlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Fren disk yamulması sebebiyle sürüş sırasında fren kullanıldığında araçta sarsılma meydana gelir.
 • Frene basıldığında, araba belirli süre aralıkları ile sürüş dengesini kaybeder.
 • Aracın ABS sistemine ilişkin işlevleri, düzensiz olarak çalışıyorsa, fren diski yamulmuştur.

Fren disk yamulması tamirinin ertelenmesi, aracın ABS sisteminin de bu hasardan etkilenmesine sebep olur. Aracın diğer fonksiyonlarının da hasardan etkilenmemesi için yamulma, kısa sürede giderilmelidir.

Fren Disk Yamulması Nasıl Giderilir?

Fren disk yamulmasını düzeltmek için uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanırlar:

 • Fren disk yamulmasını düzeltmek için torna cihazlarının kullanılması ile yamukluk düzeltilir.
 • Bu işlem profesyonel araç servisleri tarafından yapılır.
 • Fren kullanıldığında araç dengesi kaybı yaşandığı gözlemlendiğinde, araç markası için hizmet sunan, araç servisine gidilir.
 • Servis hizmeti ekipleri, arızanın nedenini tespit edip, gerekli makinelerin kullanımı ile fren diskinin yamulmasını giderir.
 • Disk gerekli aletleri ile düzeltilemiyorsa, parçanın değişimi sağlanır.

 

Fren Disk Yamulması Riskleri

Fren disk yamulması tehlikeleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

 • Fren disk yamulması düzeltilmezse, aracın fren bölümünün çalışması işlevini yitirir.
 • Kaza riski olan anlarda ani fren yapılması halinde araç dengesini ve sürücü hakimiyetini kaybeder.
 • Frene basıldığı anda arabadan zamanında durabilme tepkisi alınamayıp, aracın durması uzun süre sonra gerçekleşir.
 • Tüm bu riskler ile kaza yapma ihtimali oranı artar.

Bu risklere bağlı olarak, fren disk yamulması fark edildiğinde, profesyonel bir servise danışılmalı, yamulma düzeltilmelidir. Düzeltilemeyecek durumda olan yamulmaların tespiti sonucu ise parça değişimi sağlanır.

Etiketler

3 Yorum

 1. w211 mercedes 2006 komp avan.gar
  mhb. firene fazla bastım abs yandı direksyon zorlaştı ve araba iyi cekmiyor . gaz yemiyor.fitese gecmiyor . marşa basmıyor abs merkezi çook sıçak rekorun balandı yer.
  neden olur .cevap bekliyorum . ustam ..cep 05355600360 tel yaparsanız çook memun olurum veya ceap yazarsanız. tşk

  • Çok kapsamlı ve tespiti net olmayan arızalarda hem sizi yanlış yönlendirmemek hem de yapacağımız bir yorumda siteye daha sonra ziyarete gelecek kişilerin yanlış bilgiye maruz kalmamaları için cevaplamıyoruz. Saygılarımla

 2. Avatar Emrah Varlı

  Hocam selamun aleyküm. Benim sağ ön tekerde frene bastığımdı tak tak ses yapıyor. Saliselik aralarla. Tren sesi gibi cuf cuf deriz ya hani. Ben yurt dışında olduğum için iyi bir servis yok. Afrikadayım yani. Bunu frene bastığım zaman arabanın sarsıntısı olarak da hissediyorum. Problem diskte olabilir mi? Eğer diakte ise diski değiştireceğim. Balataları değiştirdikten sonra bu problemle karşılaştım. Balata aşırı ses yapıyordu o yüzden değiştirdim. Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba