Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır, Nasıl Belli Olur

Yazar 6 Yorum 10.953 views
Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır, Nasıl Belli Olur

Z rotu, aracın tekerlekleri arasında yük ve basınç aktarımını sağlayan bir parçadır. Bu parçanın bir ucu denge koluna bir ucunda amortisör sistemine sabitlenmiştir. Aracın bir tekerine aldığı yükü ve ivmeyi, diğer tekerleklere paylaştırarak sürüş güvenliğini ve konforu arttıran bir parçadır.

Bu yazımızda Z rot Arızası Nasıl Anlaşılır detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Z Rot Arızası Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde büyük kentlerde yollar düzgün ve bakımlı olsa da taşra ve küçük illerde çoğu yol girintili çıkıntılı kasisli ve şehirler arası yolculuklarda kullanılan otoyollar ise oldukça virajlı. Bu nedenle bu parçalar sık sık arızalanmaya müsait olan parçalardır.

Arıza ortaya çıkmaya başladığında araç sürücüsünün hissedebileceği belli başlı bulguların ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtileri iyi okuyarak söz konusu arızanın başladığı an itibari ile onarımını gerçekleştirebilirsiniz. Z rot arızası durumunda ortaya çıkabilecek belirtiler aşağıda listelenmiştir.

Z Rot Arıza Belirtileri Nelerdir;

• Araçta kasisli yollarda lokurtu ve tıkırtılar görülür.
• Ani Esnemelerde gıcırtı sesleri ortaya çıkar
• Virajlarda Araç Daha Hassaslaşmaya Başlar
• Sağa ve sola dönüşlerde gıcırtı şeklinde sesler görülmeye başlar

Bu belirtiler z rot arızasının en belirgin bulguları arasındadır. Genellikle ilk fark edilen bulgu araçta önceden olmayan gıcırtı ve lokurtu şeklinde gelen seslerden oluşmaktadır.

Z Rot Neden Arıza Yapar

Z rotun alt ve üst bağlantıları rotillerle yapılmaktadır. Bu parçalar araç hareketlerine ve esnemelerine uyum sağlayabilecek şekilde hareket eden başlıklara sahip rotillerdir. Titreşim, Çukur ve kasisler gibi nedenlerden ötürü söz konusu parçanın zamanla bozulması olası bir durumdur.

Z Rot Arızası Giderilmezse Ne Olur

Söz konusu parçada meydana gelen bozulmaya rağmen, duruma aldırış etmeden aracın kullanımına devam edilmesi riskli bir davranıştır. Söz konusu parça tamamen sürüş güvenliği ile ilgili bir parça olduğu için kazalara sebebiyet verebilecek ölçüde önemli bir parçadır. Araç eskiden alıştığınız şekilde viraj almayabilir. Bunun farkına varamadığınız zaman ise daha önce aynı hızla geçtiğiniz bir virajdan , tekrar aynı hızda geçtiğinizde araç bu sefer virajı alamayabilir ve savrulma, devrilme, aracın kontrolsüzce yoldan çıkması ve direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi gibi olası sonuçlara neden olabilmektedir.

Ayrıca söz konusu parçanın fiyatı oldukça makul değerlerde, değişim süresi kısa ve işçilik ücretleri de nispeten diğer parçalara göre gayet ekonomiktir. Bu nedenle söz konusu arızayı ihmal etmemeli ve bir önce onarımını ve değişimini gerçekleştirmelisiniz.

Bize Sorun Cevaplayalım

Z rot arızası nasıl anlaşılır, Z rotun bozuk olduğu durumlarda tespiti, onarımı ve maliyeti gibi konularda aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini belirterek sorularınızı bizlere ulaşatırabilirsiniz. Günlük olarak bize gelen tüm sorular kontrol edilmekte ve editörlerimiz tarafından özenle cevaplan maktadır.

Etiketler

6 Yorum

 1. Avatar Ömer Faruk doğu

  Merhaba.

  Aracım 2012 Model Ford fisesta on takımdan inanılmaz langırtı ses geliyor z rotu olabileceğini düşünüyorum haftasonu degistiricem farklı bir kontrol yaptırmam gerekir mi

 2. Aracın 1.4 getz 2006 model.
  On taraftan sagdanda soldanda lokurtu sesleri geliyor. Düşük hızlarda duyuluyor 50_60 km hızdan sonra ses gelmiyor.acaba sorun ne olabilir

 3. Aracım 2009 citroen c4 aracimda bozuk yolda kasiste lakirti ve degisik sesler geliyo birde direksiyonda surtunme gibi ses geliyor ne olabilir

 4. Yolda gidiyordum direksiyondan gıcirti geldi sonrasında yola arabanın altına sığacak kadar taş dumustu son anda gördüm ve kaçmak isterken aracın altını vurdum direksiyon sertleşmeye başladı sürüş anında soltarafa donderdim zaman tutuklu kalıyor sorun nedendir.

 5. 2008 honda civic elegance otomatik direksiyon sola hafif sert saga normal duz yolda giderken saga cekiyor sola sert olmasinin sebebi nedir tesekurler

 6. Araçtan kasislerde lokurtu geliyor ve 100.110 larda titreme oluyor kasa olarak araç sarsılıyor z rot mudur aks felanmıdır honda civic vtec2 2004 model

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba