Şanzıman Sesi Nasıl Anlaşılır

Yazar 9 Yorum 4.371 views
Şanzıman Sesi Nasıl Anlaşılır

Araçtan gelen sesin nereden geldiğinin tespiti çok zor gibi görünse de belli yol ve yöntemlerle oldukça kolay bir işlemdir. Eğer şanzımandan ses geldiğini düşünüyor iseniz bazı kontrolleri yaparak kolayca sesin şanzımandan gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Şanzıman Sorunu Nasıl Anlaşılır konusunda detaylara ulaşabilirsiniz.

Şanzıman Sesi Nasıl Anlaşılır

Aracınızdan gelen sesin şanzımandan gelip gelmediğini anlamak için yapabileceğiniz pratik noktalar bulunur. Bunları deneyip test ederek şanzımandan ses gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

1 – Rölantide Debriyaj Basıp Çekin : Özellikle rölantide gelen seslerde en etkili kontrol yöntemidir. Gelen ses debriyaja bastığınızda yada debriyajdan ayağınızı çektiğinizde azalıyor, kesiliyor yada artıyor ise sorun debriyaj bilyasından kaynaklanmaktadır. Debriyaj bilyası arızası ile ilgili deha fazla bilgi için burayı tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. 

2 – Vitesi Boşa Atın : Genellikle araç kullanırken vitesi boşa atmak tavsiye edilmez fakat müsait bir yolda önünüz boş ve yol rampa değil iken aracı boşa atarak sesin boşta da gelip gelmediğine dikkat edin. Genellikle rulman bilya ve ön takım sorunlarında ses boşta iken devam etmesi gerekecektir. Fakat şanzımandan ise aracı boşa attığınızda ses kesilecek yada büyük ölçüde azalacaktır. Bunu gözlemleyerek sesin şanzımandan gelip gelmediğini anlayabilirsiniz.

3 – Her Viteste Aynı Ses Var Mı Kontrol Edin : Araçtan ses gelir iken vites değiştirin ama hızınız aynı kalsın. Örnek vermek gerekir ise 60 km hızla 3. viteste giderken 4 e alın ama hızınız aynı olsun, sesin azalıp azalmadığına yada kesilip kesilmediğine bakın. Tüm viteslerde sesi kontrol edin. Eğer tüm viteslerde var ise başka sorunlar olabilir fakat tek bir vitesde daha yoğun fakat diğer viteslerde az ise sorun şanzıman kaynaklı olabilmektedir.

4 – Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir Araştırın : Şanzıman sesinin nasıl kesilebileceğine dair her araç sahibinin yapabileceği birkaç püf nokta bulunur. Bu noktaları sizin için derlediğimiz şanzıman sesi nasıl kesilir sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

5 – Harici Yöntemler : Bu yöntemler haricinde aracın dayno testi gibi birçok farklı test yöntemi vardır fakat pratik değildir. Bu yazımızdaki amaç her araç sahibinin kendisinin kontrol edebileceği yöntemleri listelemek. Bu nedenle aracınızda şanzıman arızası olduğunu düşünüyor iseniz şanzıman arızası nasıl anlaşılır sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. 

Sorularınızı Cevaplıyoruz 

Otomatik Şanzıman Yada Manuel Şanzıman Sesi Nasıl Anlaşılır konumuza istinaden aklınıza takılanları aşağıdaki yorum kısmına yazarak cevaplar alabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulara cevap verilmektedir. Soru sorar iken aracınızın marka ve modelini ve otomatik mi manuel mi olduğunu belirterek sorularınızı sormanızı rica ederiz.

Etiketler

9 Yorum

 1. ıyı çalışmalar. aracım 1,5 crdı hyundai 3 silindir dizel 140.000 km de. araç hareketsiz durumumda rölantide çalısırken aralıklı olarak tokurtu sesi geliyor. hareket halinde iken ise bosta giderken o sesi duyamıyorum (buyuk ıhtımal surtunme sesinden ve ruzgar sesınden dolayı) ama vitese attığımda 1,2,3,.. hepsinde de kıtırtı sesi alıyorum ancak rölantide ki sesten biraz farklı?teşekkurler.

 2. Avatar ENİS EŞKİN

  merhaba benim 1990 model honda acoord manuel aracım var 1 ay önce üstkapağı yeniledim conta sibop keçe taşlama hepsini elden geçirdim triger kayışı gergi bilyeleri ve balans kayışı bunları taktıktan sonra araçta 2 ci viteste oğultu ses yapıyor ğaz verdiğimde ses yükseliyor ğazı bıraktığımda veya 3.4 atığımda ses kesiyor daha önce bu ses yoktu taki üst kapağı sökene kadar yardımınız için teşekürler not balans yerinde değilse ses yaparmı teşekürler

 3. Iyi gunlar aracim 2010 model honda civic tuplu 105 binde aracim aracta calistirdigimda ugultu sesi geliyor ve yolda giderken debriyaja bastigimda bu ses kesiliyor gaza baatigimda kesiliyor gaza basmadigim zaman ugultu devam ediyor bunun sebebi nedir yag degisimi yapmalimiyim caresi nedir bunun

 4. Avatar ZEKERİYA ORHUN

  ARACIM2010 TOYOTA AVENSİS 1.6 125BİNDE. ARACIMIN 30 KM DEN BAŞLAYIP 120LERDE DE OLMAK ÜZERE GAZA BASILDIĞINDA HAFİF ÖNDEN SES GELMESİ VAR .. AYAĞI GAZDAN ÇEKİLİNCE SES KESİLİYOR.
  YAZARSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER…

 5. Araç 2003 model Renault Laguna manuel araç geri vites e geçtikten sonra hareket ederken küt diye ses var 1.2.ve3.vitesde Azda olsa aynı ses duyuluyor sebebi ne olabilir

 6. Avatar Mustafa Güclü

  Slmlar aracım passat 1999 model 370.000 km tiptronik sanzıman 1.2.3 viteslere geçerken vurma yapmaya başladı ve ayrıca uğultu geliyor sebebi ne olabilir tşkler.

 7. Avatar İskender cihan polat

  Aracım megane 3 Coupe impressor.6.vitese attığımda ses geliyor gaza bastığım zaman sebebi ne olabilir.diğer viteslerde bir sorun yok vites geçişleri harika çekişte bir sıkıntı yok hızlanmada yok sadece 6.vitese taktığımda gaza basınca ses geliyor

 8. Merhaba usta benim aracım Honda Civic fd6 manuel şanzımanın orda ses geliyor devraja basınca kesiliyor birde motor işininca kesiyor şanzıman yağına baktım yağ var kimi motorcu diyor şanzıman bilyesi filan kimi diyor baskı balatadan hangisine inanacagimi bilemedim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba