Bmw – Tofaş Diferansiyel Sesi Nasıl Kesilir

Yazar 6 Yorum 17.972 views
Bmw – Tofaş Diferansiyel Sesi Nasıl Kesilir

Zamanla artan kilometreye bağlı olarak difransiyel sesi, bilindik ve sıkça karşılaşılan bir problem. Arkadan çekişli araçlarda (Bmw serisi ve Tofaş Serisi Başta Olmak üzere) Arazi tipi 4 WD araçlarda sıklıkla yaşanmaktadır.

Bu yazımızda Difransiyel Sesi Nasıl Kesilir konusunda tüm detayları bulabilirsiniz.

Diferansiyel Sesi Nasıl Kesilir

Araçlarda Diferansiyel sesi var ise öncelikle kontrol edilebilecek noktalar sıralanmıştır. Sıralamada ilk önce en pratik olanları alt kısımlara doğru daha masraflı ve uzun zaman alan arızaları aldık.

1 – Diferansiyel Yağını Kontrol Edin 

Difransiyel sesi, bazı durumlarda diferansiyel yağının azalması yada tamamen bitmesi gibi nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Eğer bir ses hissediyor iseniz söz konusu sesi kesmek için ilk bakılması gereken nokta yağ seviyesidir. Yağ tam ise özelliğini kaybetmiş de olabilir. Yağın tamamen yenilenmesi yolu denenebilir.

2 – Diferansiyel Boşluğu Nasıl Anlaşılır

Difransiyel aksamında oluşan boşluklar ses sorunlarına neden olabilir. Araç lifte kaldırarak yada kanala alınarak difransiyel aksamında boşluk olup olmadığı kontrol edilmeli, bir boşluk var ise düzeltilerek sesin kesilip kesilmediği kontrol edilmelidir.

3 – Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır

Difransiyel iç disli aksamında (altta en belirgin ses sorunlarına neden olan dişli ile ilgili bilgiler verilmiştir) oluşan sorunlar nedeni ile ses sorunları yaşanabilir. Difransiyel kapağı açılarak Parçalar tek tek kontrol edilmek sureti ile bir sorun olup olmadığı kontrol edilebilir.

4 – Ayna Mahruti Dişli Ayarı Nasıl Yapılır

Olası ayar bozulmaları ve ayna mahruti dişlisi arızası, ses sorunlarının %60-70 lik bir kısmının ana nedenidir. Neredeyse ses sorunlarının tamamına yakınında söz konusu parçanın arızası ile karşılaşılmaktadır. Bu nedenle iç kısımda ilk bakılması gereken parçalardan biriside bu parçadır.  Ayna Mahruti Dişli arızası nasıl anlaşılır sitemizden öğrenebilirsiniz.

Parça Fiyatları

Tofaş Serisi Araçlarda (Şahin, Doğan, Kartal Vb) Ses sorununa en çok neden olan Ayna mahruti dişlisi Parça fiyatları 300 tl civarındadır. Bu durum bmw serisinde biraz daha pahalıdır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunlar ve çözümleri ile alakalı olarak merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıdaki cevap ve yorum bölümüne araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı sorabilirsiniz.

Sonraki konu »

6 Yorum

  1. Avatar Ömer oğuz

    Slm oncelikle benim arabam 1999 model şahin 1.6 ie hd serisi arabamda cok asiri sanki bir yere sürtüyormuş gibi ses var 1den 5ci vites e kadar hepsinde otuyor ayni zamanda boş dada ayni ses hic kesilme yok arac hareket halindeyken ayni ses ve cok yüksek defransiyel yagini degistirdim arka teker bilyalarini degistirdim yine ayni 2 3 tane ustaya goturdum defransiyel dediler ama inanmadim çünkü vitesi bosa atinca otmemesi gerekir yoksa benmi yanlis biliyorum arizasi ne aceba ne yapmam lazim vereceginiz cvp icin simdiden cok tskr ederim.

  2. kolay gelsin ,2000 model doğan herhangi bir kilometre ve herhangi bir fiteste seyir halinde gazdan ayağımı çekince defransiyelmi şanzımanlı anlamam gürültü var araca 200 kilo kadar yük attınmı hiç ses yok sorun nedir yorumunuz nedir

  3. Avatar Slx 94 model

    Oncelikle iyi gunler usta benim 94 model dogan slx var ilk difrensiyelinde aglamasesi yapiyordu kazali bir arabadan defrensiyel buldum taktim ilk 10 gun hic bir sey yoktu 10 gun sonra tekrardan ugultu sesi yapmaya basladi safta bosluk var benim napmami onerirsiniz acaba şanzimandan veya hutta saftan mi bozuyor difrensiyeli diyorum bana biraz bi yardim ci olur saniz sevinirim saygilar

  4. Aracım bmw e46 otomatik. Park halinde vitesle oynarken ve seyir halinde durmaya yakın arka taraftan bi boşluk varmış gibi ağır bi vuruntu oluyo ve tam durmaya yakın demir miller birbirine çarpar gibi ses geliyo bi kaç yere gösterdiğimde istavroz bilyalalarinin olduğu yerden geldiğini söyledi ve diferansiyelin ordan da net çözüme nasıl ulaşılır sizce? Teşekkürler..

    • Merhaba, aracının modeli kaç acaba. İstavroz bilyaları bu şekilde bir ses cıkarmaz. tabiki tespit doğru olabilir bilmiyorum sonucta görmedim ama bu şekilde demir demire temas edermiş gibi bir ses ile başlamaz o sorun. Buradan tespiti zor bir durum. Sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba