Şanzıman Tamiri Sonrası Kontrol Nasıl Olmalıdır

Yazar Yorum Yap 2.773 views
Şanzıman Tamiri Sonrası Kontrol Nasıl Olmalıdır

Şanzıman Tamiri Sonrası Kontrol Nasıl Olmalıdır

Şanzıman tamiri sonrası kontrol yapmak

Bu makaleyi okuyorsanız şanzıman tamiri yaptırmışsınızdır ve öncelikle geçmiş olsun diyoruz. Şanzıman tamiri sonrasında kontroller çok önemlidir zira bu aksam aracınızın en önemli unsurlarındandır. Şanzıman tamiri işleminin tamamlanması ve eksiksiz olarak yapılabilmesi için sonrasında araç sahibine önemli ölçüde iş düşüyor. Aracınızı çalışır halde iken 3 aylık bir süre ile çok daha dikkat ederek, bazı konulara dikkat ederek ve bilinçli hareketler yapmanız gerekiyor. Örneğin Vites değiştirirken debriyaja tam olarak basmalısınız bu aynı şanzıman arızasının tekrar etmemesi için önemlidir zira şanzıman tamiri sonrasında en çok sorun yakın dönemde yapılan hatalardan kaynaklanıyor.

Aracınız ile sert duruş ve kalkışlar yapmamalısınız. Yani özellikle belirtmek isterim ki sert kalkışlar yeni tamirden çıkmış olan şanzıman için her zaman zarar verme ihtimali olan eylemdir ancak ilk 3 aylık peryotta büyük tehlike. Çok önemli bir unsurda sert vites geçişlerinden kaçınmalısınız yine ilk 3 aylık zaman diliminde şanzıman tamiri sonrasında büyük sorunlar doğurur. Aracınızla seyir halinde yükek devirdeyken seri şekilde vites değiştirmemek (ayağınızı gazdan çektikten hemen sonra vites değiştirmek yerine 3-4 saniye zaman boş bıraktıktan sonra vites değiştirmek) çok önemlidir. Vites geçişi için devir saatindeki kırmızı başlangıç aralığını bekleyerek düşük vites değişimlerine göre 3 kat daha çok yük eklemektedir. Bu teknik bilgi çok umursanmaz ama Şanzıman tamiri sonrasındaki kontrol ve bakım gereği şanzıman sağlığı için önemlidir.

Herhangi bir ses, hırıltı, vites değiştirirken kulağınıza gelebilecek bir metal sesi, debriyaja tam basmanıza rağmen hala vites geçişlerinde zorluklar olmadığı takdirde 5-10 bin kilometre sonra ilk kontrolünüz için şanzıman tamiri yapan ustanızın görmesinde fayda vardır. Bu belirtiler varsa eğer derhal şanzıman tamiri yapan ustanızdan randevu almalısınız. Şanzıman tamiri sonrası kontrol ikinci kere diğer 10 bin kilometrede yapılmalıdır. Bu şanzıman sonrası kontrol sizin yukarıda belirttiğimiz kriterlere ne kadar dikkat ettiğinizle alakalı olarak son kontrol olabilir.

Şanzıman tamiri sonrası kontrol edilmesi gereken ve her araç sahibinin yapabileceği şey sabah aracına binmeden önce aksatmadan kaput altı araç ön bölgesinden şanzıman tamiri sonrasında bir yağ kaçağı olup olmadığıdır. Yere damlayan şanzıman yağı hemen kurumayacaktır ve kesinlikle göz ile tespit edilebilir.

Bu gün küçük bir şey deyip görmeden geldiğiniz bir araba arızası ilerde sizin ve sevdiklerinizin canını büyük bir tehlikeye sokabilir. Bu nedenle arabanızın şanzıman ve diğer parçalarının düzenli aralıklar ile kontrollerinin yapılması can ve mal güvenliği açısındanda büyük önem arz eder.

 

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba