Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?


Sponsorlu Bağlantılar
Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
3.5 (70%) 2 votes

Manuel vites şanzımanlarda arızalar daha belirgin ve çözümü daha kolay arızalardır. Genellikle şanzıman arızalarının birçoğu mekaniksel aşınma arızaları değil kullanıcı hatalarına bağlı gerçekleşen arızalarıdır. Yanlış vites atma, Debriyaj kullanımında yapılan hatalar ve özellikle sıkışık trafikte sürekli araç kullanmaya bağlı gelişen bu arazalar düzenli kontroller yapılarak önlenebilir.

Bu yazımızda manuel şanzıman arıza belirtileri nelerdir, Şanzıman arızası nasıl anlaşılır gibi konularda merak ettiklerinizi bulabilirisiniz.

Manuel Şanzıman Arıza Belirtileri

Manuel şanzımanda en sık karşılaşılan arıza çeşitleri, Baskı Balata Arızası, Senkromeç arızaları, VE Dişli Arızalarıdır. Tüm bu farklı arızalar için farklı belirtiler vardır. Bu sebeple hepsini ayrı ayrı başlıklarda inceleyeceğiz. Öncelikle en sık yaşanan sorun olan baskı balata ile başlayalım. Şanzımandan Neden Ses Gelir Bu Belirtilerden Anlayabilirsiniz.

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Manuel vitesli araçlarda en sık karşılaşılan arızadır. Genellikle bir baskı balatanın ortalama ömrü 50,000 Km olarak düşünülür. Fakat kullanıcıya göre bu süre 10,000 Km ye çıkabileceği gibi 10,000 Km’de bitmesi de muhtemeldir. Fakat şanzıman arızaları arasında belirtileri en belirgin olan kısım söz konus baskı balatadır. Bu belirtiler ise;
Baskı Balata Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır;

• Ani Hızlanmalarda Debriyajda Kaçırmalar
• Rampa Çıkarken Aracın İvmelenmemesi
• Hızlanmada Zorluk Çekilmesi
• Vites Geçişlerinde Zorlanmalar
• Çekiş düşüklüğü
• PErformans Kaybı
• Yakıt Sarfiyatında Artışlar
• Debriyaja Basında Gelen yada Kesilen Sesler


Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle baskı balatanızın ömrünü tamamladığını göstermektedir. Genellikle bu belirtiler görüldüğü zaman, kısa süre sonra araç tamamen yürümez hale gelmektedir. Bu sebeple yolda kalmamak adına bu belirtilerden en az birini dahi görüyor iseniz mutlaka bir servise giderek şanzıman baskı balatasının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Sekromeç Arızası Belirtileri

Senkromeçler, şanzıman içinde vites geçişlerini yöneten parçalardır. Bu parçalar en sık bozulan yada arızalanan parçalar arasında ikinci sıradadır diyebiliriz. Bu parçaların arızalanmasında da kullanıcının payı büyüktür. Yanlış vites geçişleri hızlı ve ani vites atmalar gibi nedenlerden ötürü söz konusu parçalarda arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızaların anlaşılması için belirtiler ise;

Senkromeç Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır;

• Vites Geçişlerinde Zorlanma
• Vites Atarken Çartlama, Ses ve Titreşim
• Sadece Belli Viteslerde Zorlanmalar yada Cartmalar

Şeklinde kendini gösterir. Uzun süre aracın bu şekilde kullanımı, söz konusu arızanın büyümesine ve bu kısım harici çevre parça ve dişlilerde de hasar oluşmasına neden olabilir. Bu durum maliyetinizi daha da arttıracağı için söz konusu arızayı kısa zamanda tamir ettirmek gerekmektedir.

Dişli Kol ve Diğer Arızaları

Özellikle yağsız kalma, zamanla aşınma ve yıpranmaya bağlı olarak gelişen daha nadir görülen şanzıman arızaları da bulunmaktadır. Bunlar şanzıman dişlilerinin kırılması, dişlilerin dağılması, vites çatalı gibi malzemelerde kullanıma bağlı kopma ve kırılmalar gibi arızalardır. Bu arızaların belirtisi çok daha belirgindir. Araç tamamen yürümez hale gelecektir.

Arıza Olmaması İçin

Ortalama olarak iki bakımdan birinde şanzıman komple kontrol edilmeli her bakımda şanzıman yağ durumunuza bakılmalıdır. Şanzıman arızalarının en sık görülme nedeninden ilki kullanıcı hatalarıdır fakat ikincisi ise bakımsızlık ve özellikle yağsızlıktır. Aracın periyodik bakımlarında şanzımanı es geçmeden kontrol ettirmeniz son derece önemlidir.

Bize Sorun!

Manuel şanzıman arızaları belirtileri ile manuel vites araçlarda şanzıman arızaları nasıl anlaşılır konumuzla alakalı olarak aklınıza takılan ve merak ettikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Sorulan sorulara günlük olarak editörlerimiz cevap vermektedir.

Sayfa Özeti
Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Konu Adı
Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?
Konu Açıklaması
Manuel vites Şanzıman Arızası nasıl anlaşılır bilmek için öncelikle Manuel Şanzıman Arıza Belirtileri nelerdir bilmek gerekir. Buradan öğren
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Manuel Şanzıman Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır?” için 30 yorum

 • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  Merhabalar aracım 2005 hyundai getz araç 5.inci vites de giderken vites kolundan tırlama sesi geliyor.100 km hızla giderken ve de ayağım gaz pedalına basılı olunca.ayağımı gaz pedalından çekince tırlama kesiliyor sebebi ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 20:35
   Permalink

   Metin Bey, sanırım dişliyle ilgili bir durum, şanzımana bakılmalı.

   Yanıtla
 • 17 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  Benim2000 model Clio aracım var 4 -den beşe 2 sefer denediğimde geçiyor geçince sıkıntısız gidiyor nedeni ne olabilir bazen yanlislikla 3e atıyorum araç bağırıyor bazen.

  Yanıtla
  • 18 Şubat 2018 tarihinde, saat 02:56
   Permalink

   Şanzıman dişlileri ile ilgili bir durum gözüküyor.

   Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 18:42
  Permalink

  Tam durmadan 1. Vitese ayağım debriyajda oluğu haldegeçmiyor mahalle arasında ya tam duruyorum yada 2. Vitesten kalkış yapmak zorunda kalıyorum baskı değiştişanzuman yağı koyduk eksikmi kalınmı göremedim ondan sonra sorun çiķtı

  Yanıtla
 • 8 Mart 2018 tarihinde, saat 19:14
  Permalink

  Normal hızda giderken 2.vitesten 3.vitese taktim ve araba viteste kaldi vites değişmiyor vites kolu boşa çıktı neden kaynaklaniyor

  Yanıtla
 • 1 Nisan 2018 tarihinde, saat 04:53
  Permalink

  99 model palio aracım var yaklaşık 8 ay önce baskı değişti. Fakat bu aralar vites geçişlerinde sorun var. Araç ilk kalkarken 1. Vitese zor geçiyor. Geri vitese takarken cırtlama yapıyor. Seyir halinde giderken 3.vitese geçerken cırtlama yapıyor. Sorun ne olabilir.

  Yanıtla
  • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 13:24
   Permalink

   Debriyaj baskısı tam hizalanmamış tekrar kontrol edilmesi gerekli ve eksen ayarına bakılması gerekli tam basma ve ayırma olduğunu sanmıyorum.Debriyaj pedal ayarının da uygun şekilde yapılması gerekiyor.

   Yanıtla
 • 4 Nisan 2018 tarihinde, saat 00:05
  Permalink

  2008 astra h dizel sahibiyim. Aracımın vitesi seyir halinde gaz verip bıraktığımda ve tekrar verdiğim tüm bu hareketlerde ileri geri hareketler yapıyor. Özel servisde şanzıman açılacak ve dişliler değişecek dendi oynama bundan kaynaklanıyor dendi. Bu durum dışında vites geçişlerinde sorun yok ve ses uğultu herhangi bir olumsuzlukta yok. Sizin sorun hakkındaki yorumlarınızı rica ediyorum.

  Yanıtla
  • 29 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:48
   Permalink

   aynı problem bendede var gaz verdıgımde sallanıyor gazdan cekıncede sallanıyor 2 kere takozlar set olarak degıstı 5 yer gezdım herkes basından savdı bakmak ıstemedıler 2004 307 1.4 dizel naptınız çözüm buldunuzmu?

   Yanıtla
 • 5 Nisan 2018 tarihinde, saat 22:50
  Permalink

  Arkadaşlar 1.6 cdti manuel aracım var. Daha önce debriyaj pedalı boşalıyor diye servise gittim. Bu sorun debriyaj bilyasıydı serviste garantili olarak değişti. Ve sorun ortadan kalktı. Ancak bu değişimden sonra vitesi 1 den 2 ye atarken araba silkeleniyor, kafa sallıyor. Geçen başka bir servise götürdüm adam kısa bi testten sonra sorun yok dedi klasik servis cevabı.

  Şimdi benim sorum 2016 model cdti manuel aracımın 1. Vitesten 2. Vitese attıktan sonra ayağımı debriyajdan çekerken silkeleme yapması neyden kaynaklanıyor olabilir? ( Şanzıman ve motor kulağı sağlam bundan eminim. Acaba sorun yazılımsal mı?
  Debriyaj müşüründen mi? Yoksa servis benden habersiz Şanzıman a müdahale mi yaptı?)

  Yanıtla
 • 27 Nisan 2018 tarihinde, saat 22:04
  Permalink

  merhaba şanjıman lalesi diye bir parça varmı 89 model toros debriyajdan ayağımı çektiktikten bir iki saniye sonra harekete lok diye geçiyor debriyaj aksler değiştiği halde bu normalmi usta lale boşluğunu alırsak şanjıman ötmeye başlar dedi

  Yanıtla
 • 1 Mayıs 2018 tarihinde, saat 16:43
  Permalink

  Merhaba 2009 astra 1.3 manuel aracımda 1 ve 5. Viteste gazdan ayamı çekince vites oynama yapıyor.

  Yanıtla
 • 14 Mayıs 2018 tarihinde, saat 10:21
  Permalink

  Aracım 2005 model Nissan Almera vides geçişlerinde herhangi bir sıkıntı yok gaza yüklendiğimde (vides farketmiyor) vides kolundan zırlama sesi geliyor kolu elimle tuttuğumda ses kesiliyor gaza tekrar bastığım da veya kolu bıraktığımda ses yeniden başlıyor bu zırlamanın sebebi nedir şimdiden çok teşekkürler

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:02
  Permalink

  2004 model 1.6 16 valf toledom var araç sabahları ilk çalıştığında viteslerim çok rahat geçiyor ama bir müddet kullandıktan sonra boştan 1 atarken zorlanıyor 2 den 1 şeklinde yaparsam kısmen daha rahat oluyor debriyajım oldukça üstten kavrıyor bir çok kişi kaldıramıyor stop ettiriyor baskı balata eski biliyorum ama vites geçişlerinin nedeni baskı balata mıdır yoksa sekromeç arızası mı ?

  Yanıtla
 • 6 Haziran 2018 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  Merhaba.2004 golf5 aracın var. Vites geçişlerinde ayağımı defrajdan çekerken vuruntu yapıyor. Baskı balata yeni. Motor kulaklarıda degisti. Difransiyel dislileride bosluk olabilir mi.

  Yanıtla
 • 8 Haziran 2018 tarihinde, saat 11:05
  Permalink

  2004 model megane 2 manuel vites aracımda 1.ve 2. Vites gecislerinde gaza yüklendiğimde vuvv diye hafifte bi surtme sesine benzer bir ses geliyor sanzimandan geldigi kesin sorun ne olabilir acaba simdiden tesekkurler

  Yanıtla
 • 9 Haziran 2018 tarihinde, saat 06:38
  Permalink

  Merhabalar. Aracim toyota 1.4 dizel. Baski balatayi yeni degistirdim.sorun su: 2000 devir civari kullanirken lasik sutrme sesi gibi bir ses. Debriyaj a basinca kesiliyor.bosa atincada kesiliyor. Rolantide de de ses yok .giv giv diye bir ses.sanki surtme sesi gibi.

  Yanıtla
 • 20 Haziran 2018 tarihinde, saat 03:50
  Permalink

  2014 model 1.2 tdi polo sahibiyim özellikle 4.vitese gecince aracimda icerden hissedilebilir bir titreme yapıyor gaza basınca belirli bir devre kadar da devam ediyor acaba neden olabilir teşekkürler

  Yanıtla
 • 23 Haziran 2018 tarihinde, saat 18:38
  Permalink

  2008 symbol clio aracim var vites gecisleri iyi ama sadexe 1 vitesde soru var ugultu yapiyor ıslık sesi gibi ses geliyo 2 vitese atinca duzeliyo

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2018 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  2006 model toyota corolla aracım var. araç giderken 2000-2500 devirlerde araçtan gıv ğıv sesi geliyor. hızlanma ile sesin devri de artıyor. araç yüke bindiği zaman daha belli ediyor. rölantide o ses yok. yolda giderken boşa alıyorum ses kesiliyor. sebebi ne olabilir.

  Yanıtla
 • 30 Haziran 2018 tarihinde, saat 13:57
  Permalink

  Merhabalar 2010 Model MB c200 aracim var arac 5.viteste 80km -100km arası ötme yapıyor debriyaja basınca ses kesiliyor rölantide sesli çalışıyor life kaldırılıp bakıldı şanzıman dişliler arasında boşluk var denildi doğru olabilirmi?

  Yanıtla
 • 19 Eylül 2018 tarihinde, saat 19:35
  Permalink

  merhaba adım ragıp geçen ay 2013 symbol aldım henüz 85000 binde bakımlı bir araç ama son bir haftadır 1. vitesten çıkarırken takılıyor nerdeyse birşeyler kırılacak gibi hissediyorum ve dünden beri 2. vitesten çıkarırken,de aynı şekilde takılı kalıyor vites geçişlerinde ses cırtlama yada başka bir sorun yok bilgi verir yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

  Yanıtla
 • 20 Eylül 2018 tarihinde, saat 10:08
  Permalink

  merhaba ismim ragıp aracım 2013 model renoult symbol geçen hafta 1. vitesten çıkarırken zorlanmaya başladı ve bu takılma dünden beri ikinci vitestede olmaya başladı vitesten çıkmıyor iyice yavaşlamam gerekiyor bu sıkıntı ilk başta olmuyor 10 15 dakika sonra başlıyor viteslere takarken yada diğer viteslerde herhangi bir sıkıntı yok yardımcı olursanız sevinirim saygılar

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2018 tarihinde, saat 01:07
  Permalink

  MERHABA 2007 MODEL BENZİNLİ MEGANE 2 SEDAN ARAÇ SAHİBİYİM. ARACIM GİDERKEN UĞULTU ŞEKLİNDE BİR SES GELMEYE BAŞLADI DAHA SONRA BU UĞULTUNUN VİTES BOŞTAYKEN GELMEDİĞİNİ FARK ETTİM . USTA ŞANZIMAN ARIZASI DEDİ. ANCAK SİZİN SAYDINĞINIZ• Ani Hızlanmalarda Debriyajda Kaçırmalar
  • Rampa Çıkarken Aracın İvmelenmemesi
  • Hızlanmada Zorluk Çekilmesi
  • Vites Geçişlerinde Zorlanmalar
  • Çekiş düşüklüğü
  • PErformans Kaybı
  • Yakıt Sarfiyatında Artışlar
  • Debriyaja Basında Gelen yada Kesilen Sesler

  BASKI BALATA ARIZASI BELİRTİLERİ DE BENİM ARTACIMDA MEVCUT LÜTFEN .TAVSİYENİZ NEDİR TEŞEKÜR EDERİM

  Yanıtla
 • 11 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Merhaba ben mehmet
  2006 model clio aracimin baski balatasi yakin bi zamanda degisti şimdi şöyle bir sorun olustu.normal 2. Viteste giderken 3000 devirde ayagimi gazdan cekipte debriyaja basarsam vitesten cikmada zorlaniyor devir 1000 e kadar dusuyor orda kaliyor ama ayni sekilde giderken gazdan ayagimi cekmeden deriyaja basarsam devir 700 e dusuyor normal vitesten cikiyor ayni sorun ayninsekilde 1.2. Viteste baya belli oluyor ama 3.4. Viteste oluyor ama fazla hissettirmiyor. Cevabiniz icin tesekkurler

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Merhaba ben hayrettin 95 doğan slx var vites boşta iken uğultu geliyor debriyaja basınca kesiyor 1 2 3 viteste inilti geliyor nedeni nedir

  Yanıtla
 • 19 Kasım 2018 tarihinde, saat 23:16
  Permalink

  Merhaba ben hayrettin 95 doğan slx var vites boşta iken uğultu geliyor debriyaja basınca kesiyor ve 1 2 ve3 viteslerde inilti geliyor nedeni

  Yanıtla
 • 2 Aralık 2018 tarihinde, saat 12:33
  Permalink

  merhaba 206 sedan benzinli aracimdan sürtme gibi bir ses geliyor debriyaja bastigimda ses yok oluyor bunun icin tamirciye gittim aracin baski balatalarini degistirdim daha 4 gün oldu.ses hala devam ediyor tamirci ise yeni bir sanziman siparisi verelim dedi 1000 tl 1nci vites ses var 2 de ses var 3 de ses var 4 de az ses var 5 de ses gelmiyor.sebebi nedir gerek var mi yeni bir sanzimana yardimci olabilirseniz sevinirim

  Yanıtla
 • 18 Aralık 2018 tarihinde, saat 14:59
  Permalink

  İyi günler. Fiorino araçta geri vitese takarken ses geliyor. Birde araç boştayken vites ortada durmuyor.sağa sola çektiğimde kendiliğinden ortaya gelmesi lazımken ortada durmuyor. Sebebi ne olabilir?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir