Şanzıman yağı değişimi nasıl yapılır. (Resimli anlatım)

Yazar 2 Yorum 4.109 views
Şanzıman yağı değişimi nasıl yapılır. (Resimli anlatım)

Şanzıman yağı değişimi nasıl yapılır, şanzıman yağı değişimi yapmak

Şanzıman yağını kendimiz değiştirebilirmiyiz

Şanzıman yağı değişimi gerekli araç gereçlere sahip olduğunuzda zor bir işlem olmadığını dile getirebiliriz. Ancak her eylemde olduğu gibi ilkler şanzıman yağı değişimi bile olsa biraz sorun yaratabilir.Hatırlasanıza! İlk araba sürmeyi öğrenirken nasılda dilimiz dudağımız kuruyordu 🙂

sanzıman yagı degistirmek
sanzıman yagı degistirmek

Aracın altında yağ boşaltma tapasını buluyoruz. bunun doğruluğundan emin olmanız gerekir. Önce yağ giriş kısmının tapasını 24 mm lokma anahtarla açtıkran sonra daha önce tespit ettiğimiz yağ çıkış kısmınıda yavaş yavaş açıyoruz. Çok fazla müdahale edilmeyen bir vida olduğu için birden asılmamakta fayda var.

Şanzımandaki tüm yağı boşaltıyoruz. her aracın kaç km de şanzıman yağının değiştirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Buna dikkat etmenizide tavsiye ederim. kendiniz şanzıman yağını değiştiriyorsanız eğer bu bilgiyi aracın kitapçığından kesinlikle bulun çünkü şanzıman yağı değişimi ortalama 150 bin kilometrede bir yapılır.

Şamzıman yağı değişimi için bazı marka ve modeller ömürlük olduğunu öne sürüyorlar ancak böyle bir şey olmadığını net bir şekilde ifde edebilirim size. Siz vites geçişlerinde sertlik veya bir aksaklık görürseniz kendiniz şanzıman yağınızı değiştirebilirsiniz. Sökmüş olduğunun tapanın içerisinde herhangi bir metal parcası varmıdır diye kontrol edin ve güzelce temizleyin. Yağı tamamen boşalttıktan sonra güzelce sıkın ve kapandığına emin olun. 24 mm lik lokma işinizi görecektir.

Şanzıman yağını değiştirmek için açmış olduğumuz doldurma tapasının oradan temiz bir hortum sarkıtıyoruz çünkü el girmeyecek kadar dar alanda çalışıldığı için böyle bir hortum gerekmektedir. Hortum yardımı ile yağı şanzımanın içine doldurmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar şanzıman yağı ekleyeceğiniz normal motor yağı gibi belirtilmemektedir bu sebeple yine kitapçığınızda ne kadar yağ yazdığını kontrol edin.

Şanzıman yağınızı bu şekilde kolay şekilde değiştirebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Avatar taner goerdue

    benım arabam 2003 model audıa6 allrod guatro ıkı sene park yerınde bekledı acaba getrıben otamatık canzuben ıcındekı yag bozuldumu …selamlar…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba