Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir, Şanzıman Ötmesi Sorunu

Yazar 90 Yorum 37.450 views
Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir, Şanzıman Ötmesi Sorunu

Araçlarda zamanla ve yapılan kilometre yada bakım eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak şanzımandan gelen ses sorunları yaşanabilmektedir. Bu sorunların bazıları hızlı ve pratik şekilde önlenebilmektedir.

Bu yazımızda şanzıman ötmesi nasıl kesilir konusunda pratik bilgilere ulaşabilirsiniz.

Şanzıman Sesi Nasıl Kesilir

 • 1 – Şanzıman Yağ Seviyesini Kontrol Ettirin : Aracınızın şanzıman yağı, kaçaklar nedeni ile azalmış yada tamamen bitmiş olabilir. Şanzıman yağımızın seviyesini kontrol ettirin. Eğer azalma var ise tamamlanmasını sağlayın. Ayrıca neden azaldığını tespit ederek kaçak olan bölgelerin tamirini yaptırmayı unutmayınız.
 • 2 – Şanzıman Yağınızı Değiştirin : Şanzıman içerisinde ateşleme gerçekleşmeyen bir parça olduğu için yağının ömrü de son derece uzundur, ama sonsuz değildir. Şanzıman yağı özelliğini yitirmiş ise ses yapma sorunları gelişebilir. Ustanıza şanzıman yağının durumunu sorun ve gerekli görülür ise değiştirin. Ses sorunlarında büyük ölçüde etkili bir yöntemdir.

Şanzıman Yardımcı Aksamlarında Ses Olabilir

Çoğu zaman ses sorunları baskı balata, debriyaj merkezi, prizdirek bilyası yada debriyaj çatalı gibi parçalardan kaynaklanabilmektedir. Araç sahipleri tarafından bu ses şanzımandan geliyor olarak algılanır. Yanılıyor da sayılmazlar. Şanzımanın ön kısmında bulunan bu parçaların değişimi çok daha kolay ve maliyeti de şanzımanın açılmaması nedeni ile daha ekonomiktir.

 • 3 – Prizdirek Bilya Sesi : Genellikle rölantide daha fazla hissedilen bir şıngırtı yada ötme sesi şeklinde görülür. Gaza basınca daha çok azalır. Debriyaja basıldığında da ses kesilebilir . Bu tip sesler prizdirek mili bilyasından gelen seslerdir ve çözümü için şanzıman aşağıya alınarak bilya değiştirilir. Şanzıman komple açılmaz, işçiliği ve maliyeti daha düşüktür.
 • 4 – Debriyaj Çatalı Sesi : Debriyaj çatalında zamanla oluşan boşluklar ses sorunlarına neden olabilmektedir. Bu da aracı lifte kaldırarak yapılacak bir kontrolle kısa sürede arıza tespit edilebilir.

Bu dört işlem sonrası hala sorununuz devam ediyor ise şanzıman ötmesi sesi iç bilyalar , dişliler senkromeçler gibi parçalardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu sesin çözümü için tek yok şanzımanın inmesi gerekmektedir. 1. Viteste 2. viteste 3. viteste yada 5. viteste şanzıman ötmesi var ise viteslerde ötme sorunu için hazırladığımız sayfalara bakabilirsiniz.

Bize Sorun Cevaplayalım 

Aracınızdaki var olan şanzıman ötmesi sesi ile ilgili olarak sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sorar iken araç marka ve modeli ile birlikte otomatik şanzıman yada manuel şanzıman gibi şanzıman tipini de belirtmeyi unutmayınız.

Etiketler

90 Yorum

 1. Selam hayırlı çalışmalar bende 98 model şahin var hareket etiğim andan itibaren sanki şanzımandan ötme sesi geliyor acaba neden olabilir bilgilendirseniz sevirim teşekkürler

 2. Araç benzinli, otomatik. Hareket halinde iken gaza bastıkça artan ve içeride motor sesinden daha çok duyulan Turbo üflemesine veya hava kaçırma sesine benzer bir fan, radyo cızırtısı veya rüzgar sesi tarzı üfleme mevcut. Bu ses daha çok sanki şöför tarafı ön konsol taraflarından gelmekte. Gaza yüklendikçe şiddet artıyor. Ve hareket halinde motor sesini dahi bastırıyor.Yüksek viteslerde alt devirlerde rölantide seyrederken o üfleme sesi yerine çok fazla rahatsız etmeyen (kulak verilmedikçe) yine aynı bölgelerden gelen radyo cızırtısı tarzı daha düşük tonda bir ses gazdan ayağı çekene kadar aralıksız devam ediyor. Yani gaz verdikçe artan bıraktıkça azalan bir fan, rüzgar sesi mevcut. Kayış sökülüp dinlendi ve bir değişiklik olmadı. Kayış ve kayış bölgesi kontrol edildi hiç bir sıkıntı yok. Dinamo da değil. Turbo yok arabada hali ile turbo bağlantıları gibi bir sıkıntı da değil. Tek alternatif direksiyon pompası kalıyor sanırım ama servis onu da düşünmüştür her halde. Yani birşey bulamadılar ve bir tespit yapılamadı. (Araç Amerikan 2007 model Yeni kasa Chrysler sebring).

  • Yazınızı okuduğumda direk olarak turbo diyecektim genellikle ıslık sesi alınır turbonun ömrü bittiğinde. Ama araçta turbo yok. Şunlardan kaynaklanabilir. Alternator rulmanlarindan, K
   Karbon filitresinden
   Diferansiyel
   Son olarakta direksiyon pompası.

 3. Aracım 2004 model 1.3 lpg li Getz 195.000 km de düz vites. Araç hareket halinde viteste iken Ayağımı gazdan çektiğimde uğultu geliyor. Aynı uğultu hareket halinde hızlanırken de geliyor.Arabada aynı zamanda performansında bir isteksizlik mevcut.Yani hızlanmalar çok ağır.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Aracim 2001 model 206 manuel vites sanzumanda ugultu gelmeye basladi dusuk devirde giderken daha belirgin oluyor.

  • Ümit bey ses konularına pek yorum yazmayı doğru bulmuyorum, eğer uğultu şanzımandan geliyor ise çok iyi bir ustaya götürmelisiniz. Muhtemelen bilyalar dağılmış olabilir, o da olmazsa dişlerle ilgili bir problem bulunuyordur. Bu tip arızayı 4. viteste giderken daha rahat sesi alırsınız gaza bastıkça artar doğru mudur?

   • Slm ustam hayırlı işler Sivas’tan yazıyorum biz bugün 99 model rni brodway aldık araç 4.ve 5. Viteste şanzumandan ses geliyor diğer viteslerde ve vites geçişlerinde en ufak bir sorun yok sebebi ne olabilir bu şekilde kullanmamızda her hangi bir problem olur mu bana cep numarası yazarsanız sizinle irtibata geçip baktıralım

 5. Clio 4 1.2 aracımda 1 viteste giderken uğultu yapıyor diğer viteslerde sorun yon sebebi nedir acaba aracım 2015 16740 km de

  • Isındıktan sonra da uğultu yapıyor mu ? Havalar şuan soğuk bu durum ondan olabilir

   • Isınıncada aynı sesi yine yapiyor düşük devirde acaba sanzıman katkısı koysam faydası olurmu motorsilk sanzıman katkısı zararı olurmu şimdiden teşekkürler

 6. Merhabalar, aracım 2013 model kia sportage. 2 ay yoktum araba eniştemdeydi. Geldiğimde arabayı kullanmaya başladığımda arabanın ön tarafından sanki kayış sesine benzer üfürtü gibi değişik bir ses gelmeye başlamış. Sanayiye götürdüm, baktırdım, aracı kaldırdılar altına baktık, epey bi yap kaçağı olmuş. Dedikleri şanzumandaki keçeden yağ geliyor. Normalde hemen böyle bir ses gelmez , baya olmuş bu olalı, tamir içim şanzumanı indiricez ve dağıtıcaz, dağılınca otomatik olarak öndeki bulunan 4 bilye dağılıcak ve değişicek. Sonra başka sıkıntılar çıka bilir dediler, dişlilerde sıkıntı olabilir veya başka bir şeyler dediler. Şanzumanı indirmeden ayırmadan bilemeyiz dediler.
  Şimdi benim bilmek istediğim , şanzuman inince bu 4 bilyede dağılıyormu direk, ve yenisimi şart oluyor.
  Bu keçe şanzuman inmeden değişme imkanı yokmu ?
  Bilye başı 400 TL dediler, otomatik olarak 1600 TL ye geliyor sadece bilye parası . Ki akşam olduğu için soramadım başka ustaya kaç para bu bilyeler diye. Pahalı geldi biraz da .
  Teşekkür ederim

  • Sinan Bey, aracı life kaldırılmadan bir şey söyleyemem. Bulunduğunuz yerde servis var mı?

   • Sıkıntıda o Antalyada yetkili servis kapadı, yeniside şubat’a açılıcak, bende mecburen sanayiye gitmek zorunda kaldım. Asıl merak ettiğim bu bilye mevzusu, şanzımanı sökünce dağılıp yenisi şartmı oluyor ?

    • Sinan Bey, bilya mevzusuna gelince ben de pek anlam veremedim aracı görmeden, şöyle demiş olabilirler mi? Gerdirme bilyaları dağılmış değişmemiz gerekiyor.

     • Şimdi ben pek anlamıyorum, dedilerki 4 tane bilye var, artık hangi bilyeler bilemiyorum. Eğer şanzımanı indirir ve bu yağ peçesinde az olan yağdan dolayı hangi parçalara zarar vermiş vermemiş bakmamız için şanzumanı sökücez parçalıyvcaz, sonra ona göre işlem yapıcaz ve toplıycaz, bu işlem sırasındada şanzumanı dökmekten dolayı 4 tane bilye otomatik olarak dağılıcak. Ve yenisi gerekicek. Bilyede tanesi 400 TL diyorlar. 4 taneside baya baya para oluyor .

     • Aracıda gördüler, life kaldırdılar, sonrasında yazdıklarımı dediler

 7. Selam, 89 model ford taunusum var.
  Arıza ise şöyle,
  1- Rölantide uğultu yapıyor debriyaja bastığımda kesiliyor.
  2- 1.2. Ve 3. Viteste normal veya hızlı ilerlerken aynı uğultu var fakat 4. Vitese aldığımda uğultu kayboluyor.
  Sizce neden kaynaklıdır?
  Şanzıman yağı tam eksik yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Merhaba
  Aracım kia rio 2004 model benzin lpg li ve manuel vites. Aracımda sadece sabahları araç soğuk olduğunda şanzıman dan çok aşırı bir şekilde kesik kesik yoğun zırıltı ve yüksek seste geliyor debriyaj a bastığımda sesin büyük bir kısmı gidiyor araç yolda giderken bu ses az da olsa duyuluyor yakşaşık 10 dakka sonra araç ısınınca bu ses kesiliyor araç tamamen soğumadığı sürece bu ses gelmiyor. Yardım ve görüşlerinizi rica ediyorum bu sorun sıkıntı yaratırmı nasıl çözüm sağlarız.

  • Erdem bey, bu tip arızalara yanıt vermek doğru olmaz ses arızalarına tam olarak işlem yapılması

 9. Avatar Ali kayapinar

  Merhaba, 2013 kia rio hb 1.25 benzinli aracim var.geri viteste yarim debriyaj veya yavas ayagimi cektigimdw bir vinlama ve ugultu sesi geliyor, diger viteslerde yapmiyor, arac 34000 km de neden olabilir acaba,tsk ederim simdiden

 10. s.A Kolay gelsin. Aracım 2000 model doğan slx şanzumandan ötme sesi geliyor 1 2 ve 3.viteste yapıyor 4 te 5 te yok pirzek bilyası değiştirdim geçmedi direk şanzumandan dediler acaba ne olmuş olabilir.

 11. Hocam benimde bir sorum olacak..Araç fiat marea 2000 motor sadece 4 viteste bariz bir şekilde uğultu yapıyor…diğer viteslerde sorun yok..neden yapabilir..yorumunuz için şimdiden teşekkürler..

 12. 96 model fort escor clx zetec motor var 1.2.3.4.5 aynı ses uğultu var hız arttıkça daha net geliyor ses hararethalindeyken vites boş a aldiğimda ses kesiliyor debriyaj bastığımda uğultu kesiliyor takı debriyaj dan ayağımı çektiğinde araç yüke girdiğinde uğultu her fiteste devam ediyor şanzıman yağı tam sorun nedir. Şimdiden tesekurederim iyi calismalar

 13. Avatar Gürol Varol

  Aracım 94 Hyundai Excel otomatik…şanzıman içinden inlemeye benzer bi ses geliyor motor iyice ısınınca ses bi parça azalıyor fakat ses N konumunda yani boştayken de geliyor sadece P konumunda kesiliyor ne yapmam lazım

 14. Merhaba hocam 2004 1.9 transporter sadece 4.viteste gelen bi ötme sesi var gaza bastıgım zaman geliyor diger viteslerde sorun yok sadece 4. Vites turbo sesi gibi ötme yapıyor

 15. Avatar Arif furkan

  99 model palio 1.6 16 valf aracim var viteste giderken sanjumandan ötme sesi geliyor genelde 2 ve 4 üncü viteste geliyor otme sesini icerden rahatsiz edecek kadar alabiliyorum. diger viteslerde daha az neden kaynakli olabilir.

 16. Merhaba focus 1 duz vites aracim var 1 inci viteste 3 bin ddvirden sonra uguldama var diger viteslerde yok debriaj balatam cok iyo degil sebebi ne olabilir

 17. Mrb ustam aracim 2005 fort transit v184 1.2.3.5 vites degisimlerinde otme yapiyor sanzumanda geliyor dediler indirdik şanzimand bisey yoktu gurup bilyesidee degistim kesmedi sesi turbo dediler turbocuya gittim turboda saglam cikti bu sesi nasil kesebiliriz neydendir bu ses

 18. Merhaba 2012 Nissan navara otomatik 4*4 2.5 d Euro 4
  Aracım 4*2 de hiçbir sorun yok gidişi vites geçişleri gayet iyi 4*4 e aldıgımda aracın ön tarafından Bi uğultu geliyor gaz pedalındada hissedebiliyorum hızlandıkça kesiliyor devir düştükçe artıyor yanı vites değişince devir düşüyor artana kadar uğultu devam ediyor her viteste yapıyor ama vites değiştirmede hiçbir sorun yok

 19. Aracım 2014 model Kia Sportage.
  Araç soğukken çalıştırıp hemen vitese alınca (geri) (otomatik) zaman zaman ötme oluyor sonra düzeliyor. Neden olabilir. Yardımlarınız için teşekkürler

 20. Merhaba 2005 model 1.6 manuel audi a4 kullanmaktayim 238.000 bin km de. 4. Vites ve 5. Vites de hızım 70-80 aralıgında iken gaza bastıgimda ugultu gelmekte. Ayagımi gazdan cektigimdede ugultu kesiliyor. Sanayide bir kac ustaya gosterdim. 4. Vites ve 5. Vites bilyalarında problem oldugunu soylediler. Simdi sorum tamir ile bu sıkıntı cozulurmu ? İkinci el sanziman almam dahami dogru olur ?

 21. Merhaba İyi günler.
  2016 citoren berlingo manuel şanzıman yazdıklarınıza bakarsak prizdirek mili bilyasi olarak gözüküyor normal çalışırken ses var debriyaja basınca kesiliyor servise gittim bu ses hepsinde var ben bunu sesi kesemem dedi ne yapabiliriz bu konuda şimdiden teşekkür ederim.

 22. Ustam merhaba bende fiat doblo 2002 model 1.9 jtd motor aracım var ama bi sıkıntım var arac bi 20 km şanzımanda yağ sız gitti ses gelmeye basladı boştayken sonra vitese geçmedi aonra sanayıde yag baktılar yag yoktu yagsını tamamladık ses kesildi ama tek sorun 4 ve 5 vitese taktımda yolda gideken bi uvultu sesi ötüyor yanı asırı degil tatlı bir ses var neden yapar bana bi yardımcı olurmusunuz usta

 23. S.a aracım 2012 model skoda octavia manuel benzin+lpg aracımda 3. Vitesten sonra inanızmaz derecede bi uğultu sesi var sanki formula 1 deki gibi teker bilyasından şüphelendim rota götürdüm bilyalarda sıkıntı yok dediler ne olabilir yardımcı olabilrmisin

 24. S. A 2006lada vega var aracı çalıştırdığı da ses geliyor devriaza bastığımda gurultu kesiliyor bırakınca devam ediyor 5.vitesten sonra ötme var birde vites kutusu dansa içine bozuk para. Kaçmış gibi gıcırdıyor geçişlerde problem yok şanzuman arızası diyorlar kafam takıldı çıkma mı takayım yoksa tamir mi ettirdim yardımcı olur uzunu iyi gecele

 25. Merhaba aracim 2010 model ford focus dizel manuel vites 5.viteste 90-100 arası gelen ses icin yetkili servisinde şanzımandan kaynaklandığıni söylediler araci seyir halinde giderken aynı süratlerde boşa aldığımda da ses devam etmektedir bu sorunun çözümü nedir sizce?Yardimlariniz için teşekkür ederim.

 26. Kolay gelsin 2011 model polo 6 r aracim var. Aracimin sanzimaninda bosta iken bi şıkırti var denriyaja basinca kesiliyo ses gaz verince dahada artiyo. Viteste araba yuke binince ses kesiliyo ancak gazdan ayagimi cekince ses var. Hareket halinde Arac viteste iken ayagim debriyaja basili ses dahada artiyo ancak vitesi bos konuma getirince debriyaja basmadan ses kesiliyo. Her usta ayri bisey soyluyo ne yaptiracagim konusunda kafam karisti yardimci olursaniz cok sevnirim

 27. Aracım 2003 model audi a4 1.6 düz vites benzinli araçta seyir halindeyken bir cızırtı geliyordu aracı lifte kaldırıp baktığımızda hıza oranla artan bir ses var nedenini kimse çözemedi teker bilyası değişti tamircim sesin şanzumandan geldiğini belirledi şanzumanı söktük içinde problemli hiçbir parçanın olmadığını söyledi sadece yağ boza kıvamı almış sesin nedeni bundan olabilirmi şanzuman hala yerde toplasam kesilimi emin değiliz ne bu arada ses araçta boşada atsan debriyaja da bassan hala geliyor nedenini bulamıyoruz

 28. 2001 megan 1 otomatik aracim var eletro vanalari degistim geçişlerinde sıkıntı yok ama kalkerken şanzıman bağırıyor neden olbilir

 29. Öncelikle s.aleyküm ustam bende 94 model Şahin var araç sabahları ilk caliştıgında vitesin altından tıkır tıkır ses geliyor bazen kesılıyor 2 vıteste ve 3 viteste uğultu yapıyor yolda giderken ufak bı kasısten stablize yolda cekişten düşüyor bana ne gibi bir masraf açar ilginiz için şimdiden teşekkürler

 30. Merhaba 2004 Kia Rio 1.3 manuel Vites Aracim Var Aracimin Şanzimanindan Seyir Halinde Gaza Rahatsiz Edercesine Ses Geliyor Araci Bosa Alip Gaza Basinca Ses Gelmiyor Bir Kac Ustaya Goturdum Şanzimanin Degismesi Gerektigini Soylediler Acaba Sanziman Degismeden Bu Sesi Giderebilirmiyim Tesekkurler Saygilarimla

 31. Merabalar kolay gelsin aracım pejou 206 xt 110 hp ardında yolda giderken uğultu var ama debriyaja bastığım zaman ses kesilio ya sanzumada yada defransiyelden gelio neyapmam lazım dediğim gibi sürerken ses gelio fakat debriyaja bastığımda ses kesilio

 32. Merabalar kolay gelsin aracım pejou 206 xt 110 hp 2001 model arcımda yolda giderken uğultu var ama debriyaja bastığım zaman ses kesilio ya sanzumada yada defransiyelden gelio neyapmam lazım dediğim gibi sürerken ses gelio fakat debriyaja bastığımda ses kesilio

 33. Slmlar bende 1.6 benzinli 2010 model citroen var 1. 2. Ve 3. Viteslerde şanzıman ses yapıyor ama viteslere girmesinde veya baskı balatada bi sorun gözükmüyor acaba bu yağ seviyesinden olabilirmi yoksa içindeki dislilerdemi bi sorun var acaba

 34. Selamun aleyküm. Aracım 2003 model 307 benzin tüplü.otomatik şanzıman. Tüp 1 ay önce takıldı 110 binde. Araçi çalıştırdıktan sonra az sert kalkış yaparken sol on taraftan tııırtt diye ne bilim bise vuruyo titretiyo gbi ses geliyor ne olabilr acaba. Birde kalkıp giderken genelde 3 üncü ve 4 üncü vitese atarken hafiften şanzıman ağlama sesi geliyo hele kompresöre binince vites düşürünce ağlama yapiyo şanzıman birde hafiften vurma sallama yapıyor yardımcı olabilirmisiniz şimdiden tskler

 35. Avatar Ercan Coşkun

  Merhaba 2002 model ford mondeo ghia 2000 motor manuel benzinli aracımda 4. viteste ötme ve tüm viteslerde şanzımandan geldiğini düşündüğüm gurultuya benzer ses gelmektedir . Yağ seviyesi normal teker bilyaları normal aceba bu seslerin sebebi ne olabilir. teşekkürler

 36. Merhaba 2008 model fiat bravo 1.6 multijet 105 bg manuel vites aracımdan sadece 3. Vites de olmak üzere uğultu geliyor.

 37. 1993 opel vectra a kasa GLS 2.0i F16 şanzuman.aracimdan şanzuman dan tikirt tikirt diye ses geliyor.1kg yağ koyduk. Ses devam ediyor .vitesi boşa alinca ses azaliyor araza nedir.150 km yol yapar mi araç yürür durumda

 38. Selamun aleykum. 2004 model sw lada vega kullaniyorum. Arac calisir durumda vites boşta debriyaja basili degilken ugultu sesi geliyor. Debriyaja basinca ses kesiliyor. Bu ses hareket halinde butun viteslerde var. Ayrica 5.viteste ıslik sesi gibi bir ses var sorun ne olabilir yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 39. Avatar Hüseyin Erden

  Selamlar, bende 2004 t5 1.9 transportur var beş vites, ve viteslerin hepsinde uğultu ses var ençok ta bir ve ikinci viteste çok geliyor hepsinde var ama bir ve ikide çok belli priz direk bilyesimi yoksa komple mi İncek şanzıman, yardımcı olabilirmusimiz birde masrafı ne çıkar,

 40. Araçla yolda giderken 3 ve 4 videste ayağımı gazdan çekince uğultu geliyor yağı baktirdik yine kesmedi şanzıman içindeki büyük bölgede sorun olabileceğini soyledi

 41. Avatar Harun özden

  Öncelikle kolay gelsin.Araç 2006 model Ford cmax 1.6 dizel otomatik.Seyir halindeyken hiç bir sıkıntı yok vites geçişlerini hissetmiyorum bile. Hızlanmasında bir sıkıntı yok.Yalnız araba durunca bir uğultu benzeri ses geliyor.Arabaya karşıdan bakınca sağ taraftan geliyor ses.Ve vitesin her konumunda yapıyor.AMA MESALA arabayi 5 santim yürütün ses kesiliyor.Tekrar bir miktar yürütün ses tekrar geliyor.Ama dediğim gibi arabanın gidişinde hiçbir sıkıntı yok…

 42. 320 i e 36 kasa bmw var 1.ve 2. viteste flüt gibi ötme oluyo araç isininca kesiliyor yağ koysak kesilir mi

 43. Avatar Mehmet Hakan

  Teknik bir konuda bilgiye ihtiyacım var.

  Araç hareketsiz halde vites boşta ve rölantide çalışıyor ve debriyaja bastığımızda şanzuman pirizdirek milinin hareketi kesiliyor ve pirizdirek mili duruyor. Debriyajdan ayağımızı çektiğimizde ise pirizdirek mili dönmeye devam ediyor.

  Peki araç seyir halinde iken vitesi boşa alıp debriyaja bastığımızda pirizdirek mili dönmeye devam edermi yoksa durur mu? Çünkü tekerler döndüğü için pirizdirek milinide döndürürmü?

  Bu soruyu şunun için soruyorum;
   benim araçta vites boşta ve rölantide durur haldeyken debriyaja basıp bıraktığım esnada tak diye bir ses geliyor. Ancak hareket halinde bu işlemi yaptığım zaman söz konusu ses hiç gelmiyor.

  Acaba diyorum balatanın göbeğindeki firezede yani prizdirek miline bağlı olan göbekte veya pirizdirek milinin frezesinde boşlukmu varda tam baskı birleşme esnasında tak sesi geliyor.

  Veya şanzımanın içindeki bilyalardan ya da diferansiyel dişilerinden mı?

   Konu hakkında teknik bilgisi olan varsa ve sorumu cevaplarsa çok sevinirim. Konu  aydınlatılırsa bu sesle doğrudan ilişkili olan 1. ve 2. vites değişimlerindeki boşluk sorununun ne olduğu ortaya çıkacak çünkü 6 aydır birçok usta hala teşhis koyamadı.

 44. Merhaba 2006 model ford cmax 1.6 dizel 110 beygir cvt otomatik şanzımanlı 197 bin km bir aracim var. Aracimda yolda giderken sol on taraftan tekere dogru tiirrr diye ses geliyor. Araci geri vitese takip hizla geri giderken bir ses cikarir ya ona benzer.Bir usta teker bilyasi dedi diger bir usta sanzimanin otuyor dedi. Benim yaptigim testlerde araba viteste iken gelen ses var bosa alip denedigimde seste azalma oluyor ama yinede var . Sanzimanciya gittigimde acmadan bilemeyiz dedi ve 6 binlira cikardi. Benim anlamadigim 5 dakikalik bir test surusu ile nasil sanzimana teshis koyuyolar malasef bu sanzimanlar biraz meshurlar ariza konusunda

 45. Mrb 2004 model hyundayi accent admire 1.3 otomatik vites aracımda 30 ve 40 km hızlar arasında sürtme sesine benzer ve hızlandıkça sıklaşan bif ses gelmekte sonra kesilmekte 70 ve 80 km hızlar arasında yeniden gelmekte ayak gazdan çekilince ses kesilmekte yani motora yük binince gelmekte vites geçişlerinde veya arabanın çekişinde bir problem yaşanmamakta olup arka ve ön teker bilyaları akis başları rotlar rotiller değişti sesin sebebi ne olabilir?

 46. 90 model sahinim var 3. vitesde uğultu yapıyor buyuk ihtimal şanzumandan geliyor hangi sanzuman yağı kullanmalıyım

 47. Avatar Bülent karacalı

  Selamlar, 2007 1.9 tdi Manuel vites Skoda octavia 5 vites. Aracı 4. Vitese atınca aşırı uğultu sesi geliyor, debriyaja basıp 5 e atma anında ses kesilip vitese geçince yeniden uğultu başlıyor. Sıkıntı ne olabilir. Teşekkür ederim.

 48. Avatar Telat yilmaz

  1990 model broadway aracim var 1.2.3 viteslerde hafiften ses geliyor belirli bir sureden sonrada alttan sürtünme sesi geliyor.bugun sanayiye goturdum sanzuman bilya dagitmis amortisor patlak yaklasik 3000 civari masraf cikardilar dogrumu

 49. 94 model sahin var aracin debriyajina bastim an ses kesiliyo ayagimi kaldirinca ses basliyo neden olabilir bu cozumu nedir

 50. Avatar Abdullah Bozkaya

  Merhaba
  Bende 2013 model ford mondeo selective var. Bu aracın şanzımanı yine aynı üretim yılına ait bir şanzımanla değişti. Bu şanzıman değiştikten sonra arac 90 km hızı geçince bir uğultu oluştuğunu farkettim. Acaba bunun nedeni ne olabilir. Yardımcı olabilir misiniz.

 51. Peugeot boxer 2012 2.2 panelvan aracımızda şanzıman sesi gibi ses var boşta çalışırken ses yok neyden kaynaklanır

 52. Merhaba, aracim 2005 model honda civic HB. Arac rolantide iken motor biraz sesli calisiyor debriyaja basinca tamamen kesiyor sesi. 1. Viteste giderken gaza bastikca artan bir ses var. Bu ses sanki dönen bir pervaneye karton parçası tutarsiniz da pervane hizlandikca sesin vuruş sayisida dogru orantili artar, iste oyle bir ses. 2. Viteste sesin siddeti artiyor 3. Viteste biraz azaliyor, 4te yok denecek kadar azaliyor ve 5te ise tamamen yok oluyor. Sizce problem ne olabilir? Cevap icin simdiden tesekkurler

 53. Merhabalar. Öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  93 model reno 9 brodwey aracım var. 1. Viteste tam hareket esnasında gacır gucur ses geliyor debriyajdan tam çektiğimde ses kesiliyor. Diğer viteslerde problem yok arada bir 2. Viteste araç yığılma yaparsa vitesten atıyor. Buğün hafif rampa da 1. Ve 2. Viteslerde araçda vurma tekleme gibi ses geldi sorun nerede olabilir. Saygılar.

 54. merhaba
  2008 peugeot 207 dizel düz vites aracımda sadece 4. ve 5. viteslerde düşük devirlerde 2500 altı gaza bastığımda hafif bir uğultu sesi geliyor gazı bıraktığımda ses kesiliyor ve boşa attığımdada hiç ses yok örneğin 4. viteste 2000 devirden 2500 e çıkıncaya kadar ses var 2500 ü geçince ses kayboluyor 5. vitestede durum yine aynı şanzuman indirildi alt kısmında bir miktar kaçak vardı 4 adet rulman değiştirldi fakat ses devam ediyor bu problem yaşanmadan önce yaklaşık 3 ay araçta vites geçişleri çok zor oluyordu resmen güç gerektiriyordu tamirci senkromeçlerin temizlendiğini ve telin yağlandığını söyledi ve vites geçişleri düzelmişti

 55. Aracım 2005 model honda cıvıc 1.6 manuel vites. 1. Ve 2. Viteste düşük devirlerde tırrrrtt diye devamlı olarak bir ses geliyor. Sanki yatak vurma sesine benzer. 3. Viteste ses gelmiyor yada hızdan dolayı duyulmuyor. Sebebi nedir ?

 56. ıyı gunler aracım 2014 model golf 1,4 tsı dsg dusuk devırde parke taslı dar alanda sıngırtı ses alıyorum bu sesın K1- K2 clutch dan geldiğini soyledıler onemlı degıl dedıler ama rahatsız edıcı bu nasıl cozulur

 57. Mrb hocam 2011 model fiat fiorino otomatik vites var 2. Ve 5. Viteste otme sesi geliyor neden olalbilir bana kaca patlar bilgilendirirseniz sevinirim iygnlr

 58. Slm benim 98 model opel vectra b kasa cd aracimda vites bosda ikin alttarafdan ses geliyor yanliz depraj a basinca kesiyor ustalara gosterdim sanjiman dandir diyorlar 1.500 tl masraf cikqriyorlar bu ses nerden gelir tamiri ne kadar dutuar

 59. Aracım 2008 manuel peugeot 308. Araçla giderken devirde yada devirsiz bir uğultu sesi geliyor . Debriyaja basınca azalıyor. Ses

 60. Avatar hasan tamirci

  mitsubishi l300 aracımda 4. vites hariç 123 5. viteslerde hızlanırken ve kompresyonda yavaşlarken uğultu var şanzumanı açıp prizdirek rulmanlarını değiştirsem sorun çözülürmü vites geçişlerinde sorun yok

 61. Avatar Gökhan Haykir

  Ford escort hb manuel vites aracim var aracim viteste iken sanzimandan ses geliyor.bosa aldigimda veya debriyaja bastigimda ses kesiliyor.yani aracim yukte iken ugultu sesi gibi surtme sesi gibi bir ses geliyor.bu nedendir ve tamiri bana ortalama ne kadara mal olur acaba…yukarida da viteslerde ötme sorunu ile ilgili videolarimiza bakin demissiniz ama onlari bulamadim. Teşekkur ederim

 62. Avatar İlyas girgin

  2001 scenik 1 1.6 16 valf iyi günler 4 ve 5. Viteste rampa aşağı salma da ve boş viteste 80\90 km hızda şanzumanda ığıltı ötme var 80 altında ve 100 km üstünde ses ve ötme yok . ığıltı ve ötme yaptığı hızda gaza basınca ses kessiliyor.

 63. 2014 fiat doblo 1.6 multijet 6 ileri manuel şanzuman sadece 3ve4.viteste uğultu var nedeni nedir

 64. Avatar Ersin Aydeniz

  Ustam merhaba. Benim 94 model Kia Sephia GTX aracım var. Bunda 5 nci vitesde 110 km süratte bir inilti geliyor 110 nu geçince kesiyor. Nedir bunun derdi ve çaresi

 65. 2012 1.4 tsi motor düz vites passat benzinli 90 bin km’de araç 4.viteste başlayan 5 6 viteste devam eden çok olmamak kaydıyla bi uğultu sesi geliyor bu ses 4 viteste düşük hızdada gelmekte ama benim merak ettiğim bu ses ayağı gazdan çekince giden gaza basınca gelen bir ses araç full servis bakımlı wolsvagen avek servisi test sürüşünde şanzumandan şüphelendi ama net olamadı acarlar servise götürdüm onlarda test sürüşünde bu ses normal dediler ama onlarda dediklerine pek inanmadılar 😉 bu ses neden olabilir acaba

 66. Picasso c4 2012 hdi yarı otomatik şanzıman altında 3 adet vidanin bulunduğu yerden sızma var aks keçeşitli kontrol edildi.kaçak yok . Sorun ne olabilir.tsk.

 67. merhabalar;
  2011 model fiat Bravo 1.6 mjet 105 hp aracımda seyir halinde iken gaza çok yüklenmemek ve 40 – 50 km hızlarda giderken şanzımandan uğultu gelmektedir. Aynı şekilde ses 4. viteste de gelmektedir. 85 – 95 km hızlarda ike yine hızı sabit tutuyorsam çok derinden belli belirsiz o ötme sorununu duymaya devam ediyorum. ancak 3. ve 4. vitesteki kadar da yüksek bir uğultu yok. değişmesi ya da bakımdan geçmesi gereken parçaların ne olabileceği konusunda fikir ve yorumunuzu alabilir miyim? uğultu sorunu rolantide ya da gaza biraz yüklendiğimde olmuyor. sadece sabit hızlarda ve yağımı gazdan çektiğimde oluyor.

 68. 2002 model hatchback corollam var. 1.viteste, boşta veya debriyaja bastığımda herhangi bir ses yok 2.vitesten itibaren ses yapmaya başlıyor 4 ve 5.viteslerde ise seste azalma oluyor birde 3000 devirde iken de seste azalma oluyor sorun tam olarak nedir ve çözümü için ne yapılmalı.

 69. Merhabalar kolay gelsin
  Ben hondanin yan ürünü olan jıaling star 150 cbr motosiklet kullanıyorum.
  Bugün zincirimi yeni taktım lakin motoru sürerken gıcırtı ses geliyor şanzıman bölümünden motosikleti boşa aldığım zaman ses kesiliyor viteste seyir ederken tekrar ses çıkıyor bunun nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 70. S.a aracım 98 slx aracımda debriyaja basınca kesilen bırakınca uğultu yapan bi ses var onun haricinde 5 . Viteste 30-40 devri bulunca hafif ıslık gibi ötme geliyo ve nerdeyse motorun sesi duyulmuyo bide tam 40 bin devire gelince yoğun bi uğultu var 40 bini geçince kesiliyo

 71. Avatar Burak Erteen

  Merhabalar,aracım 2001 C240 Mercedes otomatik. 2 hün önce şanzumman yagı ve şaft orta bilyesi degişti. Tamirhaneden çıkarçıkmaz 60 km hızda başlayıp 90 km biten ıslık sesi gelmeye başladı alt taraftan ve 5 dakika sonra komple ses gitti.Fakat araba sogukken her gün yapıyor. Araba 55 dereceye gelince sesi kesiyor.Acaba bu şanzumandanmı yoksa degiştirilen bilyedenmi gelir bir tahmin yürürebilirmisiniz. Aracın vites geçişlerinde hızlanmasında bir sorun yok.

 72. Avatar YİĞİT KAAN

  Aracım 2008 Grande Punto 1.4. vites geçişlerinde sorun yok. Ancak araç 75km/h ile giderken vitesi boşa attınız, debriyaj dan ayağınızı çektiniz. Kısa bir süre vites boşta gittiniz, tekrar hıza uygun vitese taktığınızda cartlama ve zor geçme yapıyor. Bunu sadece 3 ve 4. Viteslerde yapıyor. Debriyaj seti ve çatalı yeni değişti. Sorun devam ediyor. Debriyajdan hiç çekmeden vites-boş-vites’de yapmıyor. Boş-debriyaj tazele-vites yaparsanız yapıyor.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba