Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer

Yazar 7 Yorum 5.431 views
Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer

Araç seyir halinde giderken gayet normal fakat frene basıldığında direksiyonda titreme sorunları sıklıkla karşılaşılan bir ön takım arızasıdır. Genellikle ciddi sorunların habercisi de olabilmektedir.

Bu yazımızda hızlı giderken frene basınca direksiyon titremesi nedenleri nelerdir, çözümü için yapılması gerekenlere dair bilgileri bulabilirsiniz.

Frene Basınca Direksiyon Neden Titrer

Fren Diski Kaynaklı Sorunlar:  : Fren diskinde kullanımdan kaynaklı olarak zamanla oluşan kanallar yada ısı kaynaklı gözle görülemeyen yamulmalar, frene yapınca direksiyon titremesi sorununa neden olabilir. Genellikle bu arızada en sık karşılaşılan nedendir diyebiliriz. Çözümü : 2 farklı şekilde çözülebilir. disklerin torna yapılarak düzleştirilmesi ile sorun ortadan kalkacaktır. Yada disklerin tamamen yeni parçalar ile değiştirilmesi ile sorun çözülür. Burada parça fiyatı düşük ise torna yapılmadan yenisi ile değiştirilmesi önerilir. Eğer parça fiyatı çok yüksek olan bir araç ise torna, diskin durumuna göre usta tavsiye ediyor ise yapılabilir. Tornalama İşleminin nasıl yapıldığı Fotoğrafta Mevcuttur.

Fren Balatası Kaynaklı Sorunlar : Aynı fren disklerinde olduğu gibi fren balatasında da yapısal bir sorun olduğunda, fren diski ile kesik kesik temas edeceği için frene basınca direksiyon titremesi oluşmasına neden olabilir. Bu durum aracın balata ve disk kontrolü yaptırarak sorunu öğrenebilirsiniz. Balata sorunu kesinleştiğinde ise tek çözüm yolu yenisi ile değiştirmek olacaktır.

Frene Basınca Titreme Sorunu Yaşamamak İçin

Bu tip arızalar, genellikle eskime ve kullanıma bağlı gelişebildiği gibi bazı durumlarda ani olarak da oluşabilir. Aracı uzun süre kullandıktan sonra yıkama gibi durumlar esnasında sıcak disk aksamına ani olarak soğuk su teması, disk sistemlerin genleşmesine ve sonuç olarak yamulmasına neden olacaktır.

Bu nedenle araç sıcak iken araç yıkama, disklere veya tekerlere su dökme gibi yanlış davranışlardan kaçınılması gerekir. Bir başka sorun da araçta diskler değiştirdiğinde eski balatalar kullanılmamalı sıfır balata takılmalıdır. Sonrasında balata değişiminde eski sökülen ve iyi durumda olan balata takılabilir. Fakat ilk değişimde balatanın da sıfır olarak takılması önerilir.

Bize Sorun Cevaplayalım.

Araçta frene basınca titreme sorunları ile alakalı olarak aklınıza takılanları onarım ve tamiri ile alakalı olarak tüm soruları sorabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorular cevaplan maktadır. Araç Marka ve modelini de belirterek aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletiniz.

Etiketler

7 Yorum

  1. 2001 model opel vectra 1.6 comfort aracım var. Diskleri değiştirdim balataları değiştirdim yine titreme kesilmedi. Aynı zamanda bu titreme seyir halindeyken 135-155 km hızla giderken de oluyor nasıl çözebilirim ve hangi ustaya göstermeliyim?

  2. 2005 polo aracım var ard arda 4 kez disk ve balata değiştirdim. sorunum 2018 yılı yaz aylarında birden frene basınca fren ve direksiyon titremesi oluştu disk ve balata ile poryeler değişti anacak buna rağmen 4 kez disk ve balata değiştirdim hala son takılan disk yeni olmasına rağmen fren pedalına bastığımda pedal ve direksiyonda titreme oluşuyor lütfen bu arıza neden gitmiyor.Teşekkür ederim

  3. benim sorunumda aynı 2 kere disk degişti balata sıfırlandı iki kez tornaya gitti diskler arka arka kampnalar tornaya gitti arka balatalar sıfır cakildı 98 suzuki swift fakat hala aynı arıza devam ediyor lüften acil yardım istiyorum neyapsam olmuyor 60 ve üstü hızlarda hem dreksiyon hem pedal sangır sangır titriyor çözüm bulursunuz umarim

  4. merak ettigim iki disk aldım ikiside yamuk olabilrmi ve bu arada ön iki porya bilyasida degişti ama hala aynı 60 ve üstü frene basınca resmen titrek oluyor araç

  5. Avatar Osman Özata

    Öncelikle hayırlı günler dilerim aracım 2012 model Peugeot 3008 aracimda 2 problem var 1.problem aracımla giderken frenleyerek manevra yaptığımda direksiyon titriyor.yuksek hız yada normal giderken sıkıntı yok ama frene basıp direksiyonu sağa sola çevirince titreme yapıyor.2. problem de aracımla 80km ile giderken sol önden bı gıcırdama sesi geliyor 95km hıza gelince ses kesiliyor.115 km ile 125 km hızlar arasında da ayını ses geliyor bilgilendirme açısından yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin.

  6. Selamlar arabamı yaklaşık 1 ay önce yıkattım ve aşağı yukarı 2 3 haftadırda frene basınca direksiyon titremesi gibi sorunla karşılaşıyorum 50 ile giderken bile frene bassam biraz biraz titriyor araba bunu direskiyon da da hissediyorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba