Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır

Yazar Yorum Yap 245 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araçlarda balatalar kadar sık olmasa da fren diskleri de zamanla sürtünme ile aşınmakta ve değişmesi gerekmektedir. Fren diskinin bittiğini anlamak, fren balatasının bittiğinin anlaşılmasından biraz daha farklı ve zordur.

Aşağıda Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır ve Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilir Hakkında Detaylı Bilgiler Bulabilirsiniz.

Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır

Fren Diskinin bittiğinin belirtileri birkaç madde halinde sıralanabilir. En sık görülen Belirtiler İse;

Fren Esnasında Titreme : Fren disklerinde oluşan yamulmalar, Frene basınca direksiyon titremesi ve ön kısmın sallanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar diskin bittiğinin göstergesidir. Kimi zaman eğriliğin ve diskin durumuna göre torna yapılarak düzelebileceği gibi kimi zamanda parçanın yenisi ile değişmesi gerekebilir.

Frene Basınca Gelen Cıyaklama : Diskler incelerek çizikler oluşmaya başladığında sürtünme alanı azalır ve yüzeyde pürüzler oluşur. Bu durum fren tepkilerinde azalmaya neden olur fakat en belirgin belirtisi frene basınca ötme sesi gelmesidir. Bu tip bir ses var ise disk üzerinde aşırı çizik oluşumu gözlemlenebilir.

Frene Basınca Sürtünme Sesi : Bu sesin tam tarifi, frene basıldığı zaman sanki disk ve balataların arasında kum varmışcasına bir sürtünme sesi gelebilir. Bu ses fren disklerinin bozulduğunun göstergesidir.


Sponsorlu Bağlantılar


Frene Basınca Tak Sesi : Fren diski incelerek basınç ve gerilime dayanamayarak dib kısmından kırılabilir. Bu durumda disk sabitliğini kaybeder, hareket halinde ve frene basında tak sesi problemleri oluşturabileceği gibi tamamen ön tekerin kilitlenmesine dahi neden olabilir. Bu belirti artık arızanın gelebileceği en uç nokta olup çok nadir olarak karşılaşılan bir arızadır.

Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilir

Genel bir kilometre yada yıl bilgisi bulunmaz. Gerekli görülmesi durumunda değiştirilir. Her araç sürücüsünün fren kullanım tarzı ve trafik yoğunluğu gibi faktörler nedeni ile 10-20 bin km’de bitebileceği gibi 100,00 km dayanan fren diski de olabilecektir. Bu nedenle tavsiyemiz her bakımda kontrol edilmesi ve ustanın gerek görmesi halinde değiştirilmesidir.

Fren Diski Neden Bozulur ve Çizilir

  • Kötü ve sert balata kullanımı nedeni ile erken aşınabilir.
  • Sıcak disklere soğuk su teması sebebi ile genleşmeye bağlı eğrilme oluşabilir
  • Özellikle araç sıcakken araç yıkamak diskler için zararlıdır.
  • Fazla Fren Kullanımı yada Yoğun trafikte sık araç kullanımı bozulmasında etkilidir.
  • Fren balata değişimlerinin zamanında yapılmaması nedeni ile bozulabilir.

Bu maddeler haricinde farklı etmenler de arıza oluşumunda etken olabilmektedir.

Bize Sorun Cevaplayalım

Arka yada Ön Fren Diskinin Bittiği Nasıl Anlaşılır konusunda aklınıza takılan belirti tamir yada maliyet konularında sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplan maktadır. Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Soru sorar iken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.


ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba