Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır, Ana Merkez

Yazar 25 Yorum 17.656 views
Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır, Ana Merkez

Fren merkezleri, Her araçta her tekerde bulunur, Ayrıca birde fren ana merkezi mevcuttur. Toplamda 5 adet fren merkezi bulunan araçlarda söz konusu bir arıza durumu nasıl anlaşılır sizin için derledik

Aşağıda en sık karşılaşılan fren merkezi arızaları belirtileri ve çözüm yollarını maddeler halinde bulabilirsiniz.

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şikayet tipine göre farklı arızalar mevcut demektir. Aşağıdaki farklı şikayetlerden sizin aracınızda görülen yada en yakın olan hangisi ise referans olarak kullanabilirsiniz.

 • 1 – Fren Basılı Kalıyor İse ; Fren merkezinde hidrolik yağın giriş ve dönüş kısımları mevcuttur. Normal şartlarda fren pedalına bastığınızda fren pistonları hareket ederek frenleme gerçekleşir. Pedalı bıraktığınız an ise pistonlardaki hidrolik yağı, geri itme ile tekrar dışarı hazneye doğru itilir. Bu mekanizmada bir sorun var ise olası nedenleri tahliliye deliğinin tıkalı olması yada fren pistonlarının takılı kalması olabilir. Bir ihtimal de fren ana merkezi arızalı olabilir. Nadir olarak fren hortumlarında meydana gelen sorunlarda frenin sıkmasına neden olabilmektedir.

 • 2 – Fren Hiç Tutmuyor İse : Bilindiği üzere frenler basınçlı hidrolik yağının fren disklerine yada kaliperlere balata aracılığı ile baskı yapması sayesinde tutar. Bu baskı da basınçlı hidrolik ile sağlanır. Sistemde basıncı azaltacak bir kaçak olması durumunda fren performansı tamamen yada kısmen azalabilir, hiç tutmaz duruma gelebilir. Bir başka senaryo ise Fren sistemi içerisinde hava olması yani halk tabiri ile hava yapma durumudur. Bu genelde aşınmış parçalar yada kritik seviyenin altına düşen hidrolik yağı sebebi ile olur. Fren merkezlerinde hava olması pedal hareketi ile aktarılan basınçlı yağın fren merkezlerine ulaşmasını engeller ve frenler tutmaz. Son bir ihtimal ise ana merkez kısmında yaşanabilecek bir arızadır. Çok nadir olarak görülse de bazı durumlarda yanlış takılan kampana yda disk balataları da frenlerin kısmen az tutmasına neden olabilmektedir.

 • 3 – Araç Frene Basınca Savruluyor, Çekme Yapıyor İse : En sık karşılaşılan arızalardan birisi de aracın frene basınca bir tarafa doğru meyillenmesi durumudur. Bu durum frenlerin her tekerde aynı şiddette tutmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır fren merkezi arızası nasıl anlaşılır maddelerine gelir isek. Fren hidrolik hortumlarında tıkanıklık var ise tıkalı olan tarafın ters tarafına doğru çekme yapacaktır. Örnek vermek gerekir ise sağ tarafta tam fren performansı yok ise frene bastığınızda araç sola çekecektir. Bir diğer ihtimal de fren merkezlerinin arızalanmasıdır. Bu durum tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Özellikle kampanalı fren sistemlerinde ayarların yanlış yapılması da her tekerin farklı frenleme değerlerinin olmasına neden olacaktır. Ayrıca Fren pistonlarında oluşabilecek arızalar ile olası yağ kaçakları da soruna sebep olabilir. Fren hisrolik seviyesinde azalma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu 3 madde haricinde sayısız fren arızası mevcuttur. Fakat en sık görülen fren merkezi arızası bu 3 arıza tipidir. Bahsi geçen arıza frenlerle alakalı olunca ihmal etmek can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ana fren merkezi arızası yaşadığınızı düşünüyor iseniz aracı kullanmadan bir çekici vasıtası ile yetkili yada özel servise bırakmalısınız.

Bize Sorun Cevaplayalım

Bu 3 madde haricinde Fren Merkezi Tamiri Nasıl Yapılır vs gibi farklı tür bir sorun yaşıyor iseniz bize sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulara cevap vermekteyiz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız araç marka ve modelini de belirterek aşağıdaki yorum kısmına sorularını iletebilirler. Geçmiş olsun dileklerimiz ile.

25 Yorum

 1. Iyi çalışmalar.
  Benim 2000 model 1.4 palio weekend aracimda son 1 ay içerisinde 2 defa fren boşalması oldu.. seyir halinde giderken fren birden boşaldı pompaladıgim zaman tutuyor,ayağımı belli bir süre cektigimde tekrar basınca yine boşalmış oluyor..ilk boşalmayı yaptıktan sonra 20 gün sorunsuzdu. Tekrar herhangi bir yumuşama olmadan ayağım pedala gidince boşaldı. Zor durumda kaldım.. bu nasıl bir arıza dır.. şimdi yine sağlam..
  Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 2. ilk olarak aracımın freninin sertleşmesinden ve daha iyi frenlemesinden şüphelenip cantların hepsinin ısındığını farkettim 5km kullanınca araç gidemez oldu ve cantlara su dökünce casss diye buharlaştı …..toyota 2013 model 1.33 benzinli lütfen yardım edin ana fren merkezi arızası diyorlar teşekkürler….

 3. merhaba benim 2005 mazda 2.0 aracım var frene ilk basmada tutyor fakat 2 ve 3. basmalarda sertleşiyor ve çok az tutuyor bir miktar gidip basınca tekrar tutyor bu hata ana merkezdemidir yoksa valftemidir acaba.

 4. Merhaba benim araç 1991 model 2.0 honda accord fren pedalı çok yumuşak tabana kadar iniyor ve frenler tutmuyor birkaç defa pompaladigimda tutuyor ve az ayağımı gevsettigimde pedal yine aşağı kadar iniyor ve tutmuyor defalarca havasını aldık görünürde hidrolik kaçağı yok sorun ana merkezde olabilirmi bide pedala basınca pedalın üst kısmından hava sesi geliyor

 5. aracım 1994 model tempra sxa son bir aydır oluşan bir problemim var. araçla ilerlerken frene ağır ağır bastığımda sona dayanıyor nihayetinde şimdilik frenler tutuyor kimi hava var dedi kimi ana merkez arızalı dedi hidrolik yağımda bir eksilme farketmedim elim bu işlere yatkın kendim yapmak istiyorum ne yapabilirim.

 6. 2006 model benzinli otomatik citroen c4. Fren bosalmasi oluyor. Her tekerlekteki havayi bosaltti ya da kontrol etti tamirci ama sorun hala devam ediyor. Fren merkezi arizali olsa kanallar tekrar dolmaz diye tahmin yurutuyor. Baska tamirciye goturdum o da bisey diyemiyor. Bu kadar bilinmeyen bir sorun mu bu… Yardimci olursaniz seviirim…

 7. Merhaba.
  1999 model volvo v40 1.9 td aracım var.
  Fenni muayenede fren hortumları hasarlı dendi ve fren hortumları değiştirildi. Sonrasında muayene tekrarında sorunsuz geçti. Fakat sorun burdan sonra başladı. Ertesi sabah arabaya bindiğimde frenler hiç tutuyordu. Tekrar havasını aldırdım fakat giderken freni pompaldığımda az da olsa sağ sola çekerek tutuyor. Arıza tam olarak nerededir? Muayeneye gidene kadar hiç sıkıntı yoktu taa ki hortumlar değişene kadar

 8. Ben 2004 model rover 25 1.6 otomatik araç kullanıyorum.Benim el freni arka sağ tekerde bazen kilitli kalıyor ve sonra acılıyor ve bu olduktan sonra fren pedelında bir boşluk oluşuyor ve fren altta tutuyor fren merkezinden dediler tamir takımını değiştik ama iki hafta sonra tekrarladı bunun sebebei nedir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim bu arada samsunda yaşıyorum

 9. merhaba 2015 model kadjar sahibiyim. aracı çalıştırdığımda bazen esc yokuşta kalkış ve fren sistemini kontrol ettirin ikazı veriyor. belirli bir süre sonra tekrar stop edip çalıştırdığımda ikaz lambaları sönüyor. ayrıca zaman zaman sadece düşük hızlarda frene bastığımda çok ani bir kasılmayla birlikte kazıma sesi alıyorum. ama belki 150 200 frende 1 kez bunun sebebi ne olabilir maise götürdüm çare bulamadılar. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

 10. Merhaba,2008 honda civic fd6 kasa aracımda 40-50km hızla giderken ani frende, fren pedalı neredeyse en alta kadar iniyor,frenden ayağımı çekip bir daha bastığımda normal seviyede fren tutuyor.fren hidroliği değiştirildi işe yaramadı. Bişeyleri değiştirir mi bilmem ama araçta VSA mevcuttur.şimdiden teşekkür ederim.

 11. Kolaygelsin benim aracim 93 dogan sl aracin westinghouse arizalandi degisik fren cok guzel oldu fakat pedal eskisinden yukarda gibi oldu frene basacagim zaman eskisinden yukarda basiyorum bu durum normalmi frenin farkli alcaklik yukseklik ayari varmi acaba

 12. S.a aracım Fiat Maria Elx 2001 modeli yeni aldım gösterge Panelinde arasira Fren Hidrolik Yagi göstergesi yanıp sönüyor ara sıra da el freni ikaz lambası yanıyor ama Sönmüyor takı aracı stop edip çalıştırana kadar Sonra belli km Gidince frene Bastığımda Sanki el frenini çekmiş gibi önler Tutmuyor Arka Tutuyor Çünkü hissettiriyor Ustaya Götürdüm fren Yagi felan herşey ful Eksik yok dedi Kendi bindi baktı normal Gözüktü Ama Şimdi 1 gün aracım Yattı çalıştırdım 3 km sonunda fren yaptığımda Arka Tutuyor önler den tik yok tutmuyor Neden olabilir Disk Ve Balata soğuktan Dolabilir dediler dogrumudur

 13. opel insignia 2013 model 1.4 arabam var. fene basınca dipte tutuyor. arka arkaya frene basınca yukarda tutuyor. arabada frene basınca herhangi bir savrulma vs. bir durum yok. aca ba arızası ne olabilir abs beyninde sıkıntı olabilirmi. iyi çalışmalar.

 14. Merhaba ,

  Fluence 1,6 benzinli 2010 model aracımda frenlerim sürekli hava yapmaktadır, ustalar ana merkez arızası dediler ve ana merkez değişti ancak yine hava yapmaktadır. Borular kontrol edildi kaçak yok dendi , hava yapan fren ağırlıklı olarak söfor tarafında bulunan ön teker kısmında usta havanın sureklı burdan oluştuğunu söylüyor ve buna sadece abs beyni neden olur söylendi ancak abs beyni uyarı vermiyor hafta da bir iki kere ön tekerlerden hava alıyorum sorunun nedeni tam olarak bulunamıyor yardımlarınızı rica ederim.

  • Geçmiş olsun kardeşim bende 2009 megan3 var araç önce Abs esp kontrol ettirin arızası ile başladı Abs lambası yaktı akabinde Abs beyni tamir edilecek dendi tamir edildi sorun ilk başta halloldu görünsene birkaç kullanım sonrası pedal düşme daha aşağılardan frenleme yapmaya başladı şikayet ile gittim havası alındı tekrar herşey normal bu şekilde en az 3 kez tekrarlandı hep aynı sorun hava alma işleminde şöför tarafı ön sol yani havanın büyük çoğunluğunun buradan çıktığı bildirildi şikayetler bu şekilde devam ederken bir gün sert frenleme sonrası ön sol arka sağ frende kaldı sıkma mevcuttu bu şekilde mekanik işlerimi yapan ustama gittim Abs beyni kaynaklı olduğunu tamirinin başarısız yapıldığını tamir edilen elektronikçiye gönderdi bakacaklarını söylediler aracı bıraktım 1 gün sonra sorunun çözüldüğünü aracı alabileceğim söylendi aracı aldım ilk iş ustama test ettirmek oldu ustam deneme yaptı sert frenleme sonrası aynı problem frenler sıkıyor tekrar bıraktık bakıldı elektronik değil mekanik olduğunu 2 tane Abs beyni getirip deneme yaptığını onlardada aynı problemin tekrar ettiğini söyledi aracı teslim etti tabi biz bu arada 2350 TL masraf ettik bunun için bir servise danıştığını problemin vstanhaus veya fren merkezi kaynaklı olduğunu söyledi ben tatmin olmadım çünkü aracım daha 57000 de bukadar sorunun üst üste olması mantıksız artı benim Abs problemimden önce hiçbir şekilde pedal ile frenleme ve savrulma gibi bir durumum olmadı problem hala devam pedal neredeyse en dipte tutuyor freni birde Abs devreye girdikten sonra pedal 20 30 saniye kadar yukarıda tepkime veriyor ben sorunun hala Abs beyni kaynaklı olduğunu düşünüyorum tavsiyem tamir sonrası ayar tutmuyor sürekli sorun bileğin olsun

 15. Merhaba aracım Honda civic FD6 kasa 2010 model aracı servise gösterdim Frene basıyoruz pedal sonuna kadar gidiyor ama çok Yumusak hava var ABS devreye giriyor fakat kayarak gidiyor araç Balata değiştik hidrolik koyduk en son artık fren merkezi beyni olduğuna karar kıldı usta ve o parçayı arıyoruz bulamıyoruz bunun tamiri olurmu Yada neyapabiliriz?

  • Merhaba, fren merkezi arızası mı yoksa abs beyni arızasımı bilemeyiz ama ikisi bir parça gibi bahsetmişsiniz. Ayrıca neden bulamıyorsunuz hangi ildesiniz. Tedarik sorunu olmayan parça o. Pedaldaki boşluk veya düzensiz frenin mümkün değil hidrolik yağı veya balata le alakalı olması. Önce ustayı bir değiştirin siz bir de hangi ilde oldugunuzu öğrenebilirmiyim

 16. Avatar Sebahattin doğan

  Selamlar,benim sorum fren merkezini yeni değişmeme rağmen bugün yaklaşık 100 km lık bir yol yaptım hava sıcaktı 40derece yol rampa ve inişli haliyle frenlere normalden fazla iş düştü geldiğimde aracı gözle kontrol ettim fren merkezinden yağ sızıntısı olmuş acaba fazla fren kullanımı neden olur mu araç 2001 Tofaş kartal i.e şimdiden teşekkürler.

 17. İyi akşamlar. 2011 model Volvo s40 aracım var. Normalde frene ortalama 3 cm bastığımda fren tutuyor.ama arasıra boşluk giriyo gibi oluyor yani 8-10 cm basmam gerekiyor fren tutması için bilginiz var mı acaba?

 18. Merhabalar 2011 Volvo s40 aracım var. Fren de canımı sıkan birşeyler oluyor çözemedik. Normal şartlarda frene bastığımda 3-4 cm fren gayet iyi tutuyor ama arasıra frene boşluk girmiş gibi oluyor 7-8 cm basmam gerekiyor. Sebebini anlamadım.

 19. Avatar Altınay Ercan

  Mrb benim 2014 model İ20 hyundai aracın var 2 haftadır aracı kullanırken 1 2 km gittikten sonra vites değitirirken özellikle vites yükseltirken araç hızlanacağına yolda yavaşlamaya başlıyor nedeni fren ana merkezindeki bozulma olabilir dediler ama bende araştırdım debriyaj baskı balatadan kaynaklı olabileceği yazıyor.. konu hakkında bilgisi olan varsa yazabilir mi..

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba