Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır, Ana Merkez

Yazar 5 Yorum 578 views


Sponsorlu Bağlantılar


Fren merkezleri, Her araçta her tekerde bulunur, Ayrıca birde fren ana merkezi mevcuttur. Toplamda 5 adet fren merkezi bulunan araçlarda söz konusu bir arıza durumu nasıl anlaşılır sizin için derledik

Aşağıda en sık karşılaşılan fren merkezi arızaları belirtileri ve çözüm yollarını maddeler halinde bulabilirsiniz.

Fren Merkezi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şikayet tipine göre farklı arızalar mevcut demektir. Aşağıdaki farklı şikayetlerden sizin aracınızda görülen yada en yakın olan hangisi ise referans olarak kullanabilirsiniz.

 • 1 – Fren Basılı Kalıyor İse ; Fren merkezinde hidrolik yağın giriş ve dönüş kısımları mevcuttur. Normal şartlarda fren pedalına bastığınızda fren pistonları hareket ederek frenleme gerçekleşir. Pedalı bıraktığınız an ise pistonlardaki hidrolik yağı, geri itme ile tekrar dışarı hazneye doğru itilir. Bu mekanizmada bir sorun var ise olası nedenleri tahliliye deliğinin tıkalı olması yada fren pistonlarının takılı kalması olabilir. Bir ihtimal de fren ana merkezi arızalı olabilir. Nadir olarak fren hortumlarında meydana gelen sorunlarda frenin sıkmasına neden olabilmektedir.

 • 2 – Fren Hiç Tutmuyor İse : Bilindiği üzere frenler basınçlı hidrolik yağının fren disklerine yada kaliperlere balata aracılığı ile baskı yapması sayesinde tutar. Bu baskı da basınçlı hidrolik ile sağlanır. Sistemde basıncı azaltacak bir kaçak olması durumunda fren performansı tamamen yada kısmen azalabilir, hiç tutmaz duruma gelebilir. Bir başka senaryo ise Fren sistemi içerisinde hava olması yani halk tabiri ile hava yapma durumudur. Bu genelde aşınmış parçalar yada kritik seviyenin altına düşen hidrolik yağı sebebi ile olur. Fren merkezlerinde hava olması pedal hareketi ile aktarılan basınçlı yağın fren merkezlerine ulaşmasını engeller ve frenler tutmaz. Son bir ihtimal ise ana merkez kısmında yaşanabilecek bir arızadır. Çok nadir olarak görülse de bazı durumlarda yanlış takılan kampana yda disk balataları da frenlerin kısmen az tutmasına neden olabilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar


 • 3 – Araç Frene Basınca Savruluyor, Çekme Yapıyor İse : En sık karşılaşılan arızalardan birisi de aracın frene basınca bir tarafa doğru meyillenmesi durumudur. Bu durum frenlerin her tekerde aynı şiddette tutmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun birçok nedeni vardır fren merkezi arızası nasıl anlaşılır maddelerine gelir isek. Fren hidrolik hortumlarında tıkanıklık var ise tıkalı olan tarafın ters tarafına doğru çekme yapacaktır. Örnek vermek gerekir ise sağ tarafta tam fren performansı yok ise frene bastığınızda araç sola çekecektir. Bir diğer ihtimal de fren merkezlerinin arızalanmasıdır. Bu durum tek taraflı olarak gerçekleşebilir. Özellikle kampanalı fren sistemlerinde ayarların yanlış yapılması da her tekerin farklı frenleme değerlerinin olmasına neden olacaktır. Ayrıca Fren pistonlarında oluşabilecek arızalar ile olası yağ kaçakları da soruna sebep olabilir. Fren hisrolik seviyesinde azalma olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Bu 3 madde haricinde sayısız fren arızası mevcuttur. Fakat en sık görülen fren merkezi arızası bu 3 arıza tipidir. Bahsi geçen arıza frenlerle alakalı olunca ihmal etmek can güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Ana fren merkezi arızası yaşadığınızı düşünüyor iseniz aracı kullanmadan bir çekici vasıtası ile yetkili yada özel servise bırakmalısınız.

Bize Sorun Cevaplayalım

Bu 3 madde haricinde Fren Merkezi Tamiri Nasıl Yapılır vs gibi farklı tür bir sorun yaşıyor iseniz bize sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulara cevap vermekteyiz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız araç marka ve modelini de belirterek aşağıdaki yorum kısmına sorularını iletebilirler. Geçmiş olsun dileklerimiz ile.


5 Yorum

 1. İyi günler benim 2010 passat var hidrolik yag konulan bidonun altında fren ana merkezin alt kısmından yağ sızdiriyor ne yapabilirim

 2. Avatar Yılmaz Cem

  Iyi çalışmalar.
  Benim 2000 model 1.4 palio weekend aracimda son 1 ay içerisinde 2 defa fren boşalması oldu.. seyir halinde giderken fren birden boşaldı pompaladıgim zaman tutuyor,ayağımı belli bir süre cektigimde tekrar basınca yine boşalmış oluyor..ilk boşalmayı yaptıktan sonra 20 gün sorunsuzdu. Tekrar herhangi bir yumuşama olmadan ayağım pedala gidince boşaldı. Zor durumda kaldım.. bu nasıl bir arıza dır.. şimdi yine sağlam..
  Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 3. ilk olarak aracımın freninin sertleşmesinden ve daha iyi frenlemesinden şüphelenip cantların hepsinin ısındığını farkettim 5km kullanınca araç gidemez oldu ve cantlara su dökünce casss diye buharlaştı …..toyota 2013 model 1.33 benzinli lütfen yardım edin ana fren merkezi arızası diyorlar teşekkürler….

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba