Akü Lambası Neden Yanar, Sürekli Yanıyor İse

Yazar 5 Yorum 584 views


Sponsorlu Bağlantılar


Araçlarda Akü Arıza Lambası Sürekli Yanıyor ise bir arızanın habercisidir. Bu arızanın nereden kaynaklandığını öğrenmek ve çözüm üretmek için ise birkaç yer kontrol edilebilir.

Bu yazımızda akü ışığı neden yanar sorusuna cevapları ve olası çözümleri bulabilirsiniz.

Akü Lambası Sürekli Yanıyor İse

1 – Şarj Dinamosu Problemleri : Araç şarjı ortalama olarak 13-15 aralığında olmalıdır. Bu aralıktan daha düşük bir şarj voltajı durumunda araç uyarı olarak akünün şarj edilmediğini gösterge tablosunda akü lambası yanarak araç sürücüsüne aktarır.

Çözümü : İlk olarak voltaj ölçer aletlerle araç rölanti halinde iken akü kutup başlarına bağlanarak aküye şarj dinamosu tarafından sağlanan voltaj ölçülmelidir. Bu voltaj referans değerlerin altında ise şarj dinamosu kömürünün bitmesi yada arızası durumu ortaya çıkmış olabilir. Şarj dinamosu sökülerek gerekli parçalar değiştirilir ve sorun çözülmüş olur.

 

2 – Kısa Devre veya Şase Problemleri : Bazı durumlarda aküye şarj dinamosu tarafından gerekli voltaj sağlandığı halde söz konusu lamba yanmaktadır. Bu durumda aracın sigorta kutusunda devre sorunları yada şase almama gibi sorunlar ortaya çıkmış olabilir.

Çözümü : Sigortalar tek tek kontol edilir. Klima, far vb roleler tek tek kontrol edilerek sorunun kaynağı aranabilir.


Sponsorlu Bağlantılar


3 – Voltaj Yetersizliği Durumunda Akü Lambası Yanabilir : Bazı durumlarda araçta normal aküsüne standart domanım haricinde araca bağlanan ve elektirik tüketen donanımlar sebebi ile voltaj eksikliği sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumda araç her zaman değil fakat tüm donanımlar açıkken şarj lambası yakacaktır. Örnek vermek gerekir ise teyp, farlar, sisler klima gibi tüm donanımlar aynı anda açık olduğunda böyle bir sorun yaşanıyor ise sorunun nedeni bu olabilir. Seyir Halinde İken Akü Lambası Yanması Genellikle Bu Nedenden Olabilir, Donanımları kapatınca sönüyor ise sorun budur

Çözümü : Aracın elektirik ihtiyacını tam olarak karşılayabilecek bir akü tercih edilmelidir. Ayrıca şarj dinamosu arızası olup olmadığının kontrolü için söz konusu parça yine ölçülmeli ve voltaj değerleri düşük ise gerekli tamir ve bakım yapılmalıdır.

4  – Akü Zayıf İse : Bazı durumlarda akü zayıfladığında artık şarj dinamosundan gelen akımı net olarak toplayıp depolayamayabilir. Bu gibi durumlarda da şarj dinamosu yanacaktır. Akü lambası yanıyor araç çalışmıyor Gibi şikayetlere de neden olmaktadır. Özellikle elektrikli direksiyon sistemi olan araçlarda akü ışığı yanıyor direksiyon sertleşiyor işe elektrikli direksiyon pompasına yeterli güç aktarılamaması nedeni ile söz konusu sorun yaşanıyor olabilir.

Çözümü : Akü voltajı, aracın kontağı açık fakat çalışmıyor iken ölçülerek akünün durumu hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer zayıflamış ise Arabanın aküsü Şarj Etme yöntemi ile doldurulmalı eğer şarj tutmayacak kadar eskimiş ve özelliğini kaybetmiş ise yenisi ile değiştirilmelidir.  Aşağıda Şarj Nasıl Ölçüler görebilirsiniz.

Bize Sorun Cevaplayalım

akü Şarj lambası neden yanar ve en önemlisi akü akü lambası nasıl söndürülür konusunda aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Soru sorar iken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.


5 Yorum

 1. Avatar Kenan köksal

  İyi günler aracım opel omega 2,5 v6 benzinli,
  ilk çalıştırma da şarj voltajı 11 volt civarı motor devri 1500 civarına çıktıgın da akü ikaz ışıgı yanıyor voltaj 13,4/13,6 aralıgına çıkıyor,aşagı da bahsi geçen sigorta atık degilse akü ikaz ışıgı yanmıyor atıksa yanıyor,

  zaman zaman atan bir sigortam var sigorta (elektrikli camlar,geri vites lambası,torpido lambası,gövde seviye sensörü,elektirkli koltuk ayarı,sun roof,gösterge paneli(hız devir yakıt seviyesi hararet) gibi noktaları kontrol eden bir sigorta)sigorta attıgın da araç seyrine devam ediyor,

  • Avatar Oto Arıza

   Kenan Bey, bu sigorta yerinin bağlantı noktalarında muhtemelen kısa devre bulunmakta. Öncelikle sigorta hangisine ait ise o bağlantılar kontrol edilmeli.

 2. Avatar kenan kızıltaş

  1990 model toyota corallam var sarz lambası seyir halinde iken bazen yanıp sönüyordu.şimdi tamamen yandı sönmüyor ama araba marşla çalışıyor.bir ara motor yağ kapağını açık unutmuşum dinamonun heryeri yağ olmuştu sabunlu suyla yıkadım ondan olabilirmi?

 3. Aracım 99 honda civic. Kış aylarında son bikaç yıldır bazen aracı ilk calistirdigimda akü lambası yanıyor ve bir süre sonra sonuyordu. Geçen gün yine aynı oldu ve bu sefer 5 dk falan sonmeyince stop ettim. Ertesi gün tekrar baktım yine aynı şekilde lamba yanıyordu. Tamirciye giderken söndü. Sorun ne olabilir. Yaz aylarında hiç yandığıni görmedim. Bu arada teybimde voltaj ölçer var. Lamba yandığında 11.7 civarı, lamba sondugunde 13.7 civarı gosteriyor

 4. Merabalar aracim sarj etmesi normal kacakta sözkonusu degil aküsü 2 haftalik ama kime götürdüysem söndüremediler aku ısıgını aracım astra j 1.6 benzinli yardimci olursaniz cok sevinirim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba