Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur

Yazar 10 Yorum 15.259 views
Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur

Araçlarda amortisör takozu arızası en sık meydana gelen ön takım sorunlarından birisidir. Genellikle ses sorunları ile kendini gösteren bu arıza bazı durumlarda ihmal edilerek onarılmadan araç kullanılmaya devam edilmekte.

Bu nedenle hazırladığımız Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur sayfamızı inceleyerek arızanın aracınıza vereceği olası zararları öğrenerek tedbir alabilirsiniz. (Amortisör Takozu Neden Bozulur Konusu Sayfanın Alt Kısmındadır)

Amortisör Takozu Bozulursa Ne Olur

Aşağıda söz konusu parçanın bozulması durumunda yaşanabilecek olumsuz durumlar listelenmiştir. Öncesinde ise eğer parçanın arızalı olduğunu düşünüyor iseniz bunu anlamanıza yardımcı olacak olan sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Amortisör takozu arızası nasıl anlaşılır Öğrenmek için Burayı Tıklayınız..

 • 1 – Ses Sorunları Başlar : Sürüş keyfinizi ve konforunuzu bozacak, hatta oto teyp sesinizi dahi bastıracak şekilde kasislerde ve aracın esnediği zaman gelen sesler olacaktır. Bu başlangıç sorunudur ve en az zararlı olanıdır..
 • 2 – Amortisöre ve Üst Kuleye Zarar Verebilir : Amortisör üst takozu, amortisörün sabitlenmesi açısından da önemli bir parçadır. Bu parçanın bozuk olması araç hareketleri ve direksiyon hareketleri ile sağa sola hareket etmesine neden olacak başta amortisör ve üst kule parçaları olmak üzere ön düzen parçalarına zarar verebilir.
 • 3 – Sürüş Güvenliğini Etkiler : Amortisör üst takozu, ani darbe gibi durumlarda şok emici gibi işlev görecektir. Bu parçada oluşan arıza amortisör işlevini de bozarak virajlarda ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşunda olumsuz yönde etkisi olacaktır.
 • 4 – Tamamen Kopma Gerçekleşebilir : Amortisör takozu tamamen olmasa bile üst kule bağlantısı bu parçayı yerinde tutabilir. Ama bu sonsuza kadar süremez. Alınan darbelerin plastik parça tarafından emilmemesi amortisör kulesine sürekli gerilim ve basınç uygulayacaktır. Bu durum zamanla üst kuleyi de bozarak amortisörün yerinden çıkmasına dahi neden olabilir.

Bu gibi olumsuz durumlar, arızanın son aşamalarında ortaya çıkar. Sizin aracınızda hisettiğiniz arıza ve bulguların arızanın ne kadar ciddi boyutlarda olup olmadığını anlamanıza yardımcı olması için hazırladığımız sayfamıza buradan göz atabilirsiniz. Bknz..

Amortisör Takozu Neden Bozulur

Genellikle ilk sebep yıpranmadır. Her parça zaman içerisinde yıpranır. Soğuk ve sıcak havaya bağlı genleşmeler zamanla plastik ve metalin yıpranarak özelliğini yitirmesine neden olacaktır.

Bir diğer sebepte kasislere çok sert girme, sürekli stabilize yollarda aracınızı sık kullanmanız. Ani ve çok sert düşülen çukur ve kasisler gibi etmenler de bu parçanın bozulmasına neden olan etkiler arasında gösterilebilir.

Bize Sorun Cevaplayalım

Amortisör bilyası bozulursa ne olur konumuza istinaden aklınıza takılanlar var ise bize sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplan maktadır. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmına araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı yazabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Doblo 2011 eski kasa 1.3
  Direksiyon sağa sola çevirirken hurt hurt gevrek plastik bırakılması gibi ses geliyor
  iki defa amortisör takoz serviste değişti. Bir müddet sonra ses yine gelmeye başlıyor
  Servis bu şekilde kullanmanin zararı olmadığını değişse bir müddet sonra tekrar geleceğini söyledi. iyi bir usta bulamadım. Mersin iyi günler

 2. Selamünaleyküm aracım 2012 model Doblo 1.3 araç kalkışlarda sağa veya sola direksiyonu çevirip giderken tak tak ses yapıyor acaba amortisör lastiği mi bilmiyorum

 3. 2011 model Renault Kangoo aracımda sağ ön salıncak değişimi sonrası fark ettiğim direksiyonu çevirince gelen tak diye vurma sesi var olduğu yerde çevirince de geliyor sebebi nedir. Nereleri kontrol ettirmeliyim.Teşekkürler

 4. Merhaba 2010 model fluence amortisör bilyasi bozuk takozu ise biraz yıpranmış durumda bu direksiyonu bazen sağa doğru yönlendiriyor arac düz gidiyor ama direksiyon yamuk duruyor sebebi takoz ve bilyasi olabilirmiş.sizce sorun nedir.

 5. Merhaba benim pego307 1.6bva var Ve aracımda özellikle kalkışta direksiyon tam sağ veya sol yapınca yüksek miktarda gicirti sesi geliyor bu ses normal sürüşte gelmiyor Ayrıca normal giderken keşişlerden geçerken ön taraf aşırı sallanıyor sizce bunların sebebi takoz mu aks mi yada ikisi mi

 6. merhaba Renault latitude aracım var size sorum yaklaşık bir ay dır aracıma binip direksiyonu tam sol yapıp hareket edince sağ ön teker sekme yapıyor sanki yerinden kopacak gibi oluyor sağ tarafta sıkıntı yok htam sol yapmadan dönersen gene sıkıntı yok ama tam sol yapıp dönünce oluyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • Merhaba, çok fazla tahmin yürütebilirim. Çok seçene var. Ön takım hassas. Amortisör takozu bir ses cıkartır ancak sana lastik kopacak hissi vermez. Sekme yapmaz. Bu durumu tahmin etmem seni yanıltmak olur. Rot balansa girip detaylı şekilde sorun listesi verirlerç Ön takımdaki her parca hayati önem taşıyor.

 7. Avatar Murat durmaz

  Merhaba Aracim 2016 Ford Courier Setlerden Ve Bozuk Yollardan Gecerken On Takimlarindan Hissedilir Bir Sekilde Lok Lok Diye Sesler Cikiyor Bunun Sebebi Veya Nedeni Nedir Cevap Verirseniz Tesekkur Ederim…

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba