OtoArızası.com Forum Blog
4 Kasım 2017
Admin

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı?

Sponsorlu Bağlantılar Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı?5 (100%) 4 votes Araçlarda bazı ses ve gıcırtı sorunları yaşanmakta ve genelliklede nereden kaynaklandığı tam anlaşılamadığı için gereksiz ön takım parçaları değiştirilebilmekte ve bu durum da fazladan zaman ve para harcanmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda Amortisör arızası nasıl anlaşılır öğrenerek aracınızda


Sponsorlu Bağlantılar
Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı?
5 (100%) 4 votes

Araçlarda bazı ses ve gıcırtı sorunları yaşanmakta ve genelliklede nereden kaynaklandığı tam anlaşılamadığı için gereksiz ön takım parçaları değiştirilebilmekte ve bu durum da fazladan zaman ve para harcanmasına neden olmaktadır.

Bu yazımızda Amortisör arızası nasıl anlaşılır öğrenerek aracınızda yaşadığınız sorunun söz konusu parçadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. (Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi Konusu Sayfanın Alt Kısmındadır)

Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır

Patlak amortisör genellikle araç sürücünün anlayabileceği belirgin belirtilere yol açar. Aşağıda Bu belirtiler arasında en sık görülenleri listelenmiştir.

Patlak Amortisör Belirtileri Nelerdir

 • Kasislerde Lokurtu Sesi Gelebilir (En Sık görülen Belirtilerden Birisidir)
 • Araç Esnediğinde Gıcırtı Sesi Sıklıkla Görülür
 • Amortisör Dibinden Yağ Sızıntıları Görülür (Araç Tekerinin Üst Kısmına Eğilerek Baktığınızda yağ sızıntısı görülür)
 • Araç Yolda Gezme Yapabilir
 • Aracı el ile esnettiğinizde çok kolay esner, sertlik hissi kaybolur (Helezon Yay Esnemesi)
 • Yüksek Hızlarda Yol Tutuşu Azalır
 • Araç Normal Seviyesinden Daha Aşağıda (Basık Görülür)
 • Araç Lastiği İçe Yada Dışa Kanber Yapabilir
 • Önemli İpucu : Genellikle Amortisör Takozu Arızaları amortisör arızası ile karıştırılır. Bu nedenle amortisör takozu arızası ile karıştırmamak için takoz arızası yazımıza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Sorunu Kendiniz Anlamak İçin Bakılacak Noktalar İse;

Yağ Kaçak Kontrolü Yapın : İlk olarak amortisörler den yağ kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Yağ kaçağı var ise amortisör içi basınç sertliği kaybolduğu için düzgün çalışmaz. Bunu aracı lifte kaldırmadan gözle kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Resim 1 De yağ kaçağının nasıl görüleceğine dair örnek mevcuttur.


Sponsorlu Bağlantılar

Aracı Esnetin : Aracı kaputun üst kısmından bastırdığınızda araç yaylanmaması gerekir. Siz bastırdığınızda aşağıda inen ön kısım bıraktığınızda hızlıca yukarı kalkar ve durur. Eğer yukarı kalktığında tekrar aşağı yukarı şeklinde yaylanma görülüyor ise amortisör patlak olabilir .

Patlak Amortisör Muayeneden Geçer mi

Araç Muayene istasyonunda (Tüv Türk) ön takım parçaları kontrol edilir fakat amortisörün detaylı kontrolü için bir ekipman bulunmaz. Bu nedenle arka amortisör yada ön amortisör patlak olsa dahi araç muayeneden geçebilir. 2017 yılı için durum bu fakat her yıl muayene sistemleri ve ağır kusur tablosu değiştiği için 2018 yılı için yeni sistem ne olacak bilinmez.

Patlak Amortisörün Araca Zararları

Amortisörlerin araç için görevi yüksek yol tutuşu sağlamalarıdır. Amortisör patlak olduğunda yol tutuşu %70 lere kadar azalarak virajlarda savurmalara ve kazalara neden olabilmektedir. Aracın normalde rahatlıkla aldığı virajlarda patlak amortisör ile girdiğinizde aracınız savurabilir ve kazaya sebebiyet verebilir. Kısacası patlak amortisör sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan sorunlar, bu sorunların nedeni ve çözümü ile ilgili merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. Aynı gün sorulan sorular cevaplan maktadır. Aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı sorabilirsiniz.

Sayfa Özeti
Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı?
Konu Adı
Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır, Ses Yapar mı?
Konu Açıklaması
Araçlarda arka veya ön patlak amortisör ses yapar mı gibi en sık sorulan sorulara Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır konumuzda cevap bulabilirsiniz.
Yazar
Yayımcı
OtoServis
Yayımcı Logosu

Bir adet yorum var.

 1. merhaba,
  daha yumuşak bir helezon yay kullanımı, araçda daha fazla bir konfor sağlarmı. özellikle kasislerde, çukurlarda. (spor helezon yay kullanmadan veya helezon yayları kestirmeden, daha kısasını taktırmadan)..

  tşk.

Bir Yorum Bırak

Otoarizasi.com 2017 - 2018 / İzinsiz Kullanılmaz. Tüm Hakları Saklıdır