Dualogic Şanzıman Arızaları

Yazar Yorum Yap 2.065 views
Dualogic Şanzıman Arızaları

Şanzımanlar bir aracın en önemli aksamlarından biridir. Bu aksamlar aracın ve sürücünün sürüşten daha iyi bir keyif alması açısından çok büyük öneme sahiptir. Bu sebepledir ki bir çok araç üretimi yapan firma araç üretirken şanzıman aksamına çok büyük bir önem vermektedir ve bu sayede müşterilerin beklentilerini kolaylıkla karşılamaya çalışmak istemektedir. Çoğunlukla araç üreticileri birbirinden farklı olmayan şanzıman sistemlerini farklı isimlerle adlandırarak telif haklarını almakta ve kendi adları ile kullanmaktadır ki bunlardan bir tanesi de dualogic şanzımanlardır. Halk arasında triptonic şanzımanlar olarak bilinen şanzımanlar aslında dualogic şanzımanların başka bir firma tarafınca kullanılan ismi olarak bilinmektedir. Dualogic şanzımanlar manuel ve otomatik olarak kullanılabilecek bir çalışma prensibine sahiptirler. Bu sebepledir ki otomatik şanzımanlarda ya da manuel şanzımanlarda görülebilecek, rastlanılabilecek arızların hepsi dualogic şanzımanlar için de geçerliliğini korumaktadır.

Peki, dualogic şanzımanlarda görülen arızalar nelerdir? Dualogic şanzımanlarda görülmekte olan arızaları ayrıntılı bir şekilde belirtmeden madde madde belirmek gerekirse dualogic şanzımanlarda görülen arızaların şunlar olduğunu söyleyebiliriz.

  • Vitesler arası yaşanan geçiş sorunu
  • Aracın start almaması sorunu
  • Aracın herhangi bir viteste takılıp kalma sorunu
  • Geçişlerin gürültülü olma sorunu
  • Boş vitese istem dışı düşme sorunu

Dualogic şanzımanlar araç sürücüsünün isteğine bağlı olarak ister manuel olarak isterse de otomatik olarak kullanılır iken karşılaşılan en büyük arıza mekanik akşamlarda meydana gelen aşınmaya bağlı olarak aracın vuruntu yapmasıdır. Daha doğrusu aracın vuruntulu bir şekilde çalışmasıdır. Ayrınca aracın vuruntulu bir şekilde çalışmasına hidrolik akşamlarda meydana gelen sorunlarda sebebiyet verebilmektedir.

Hem manuel kullanma hem de otomatik kullanma imkanı sağlayan dualogic şanzıman sistemlerinin bazı beyinsel ve donanımsal veyahut da yazınımsal sorunlar teşkil etmesi de dualogic şanzımanların bazı fonksiyonları kaybetmesine ya da işlevlerini yerine getirememesine sebebiyet verecek ve da olası bir çok arızanın oluşmasına yol açacaktır. Bu arızalardan bir tanesi de aracın kalkış yapmak ister iken geriye kaçması vaziyeti ya da düşük veya yüksek rölantide çalışması olmaktadır.

Şurası da anlaşılmalıdır ki dualogic şanzıman sistemlerinin bozulmasını sağlayan, arıza yaratan sebepler aracın hidrolik yağ kanalının arızalanması, araç içerisinde elektriksel sorunların meydana gelmesi, mekanik akşamların işlevlerini yerine getiremez duruma gelmesi ve elektronik ve beyin arıza sorunlarının yaşanmasıdır.

Genellikle dualogic şanzımanlarda arızaya sebep veren bir diğer husus aracın onarım ya da bakımı esnasında ustanın yanlış yağ kullanmasıdır. Çünkü dualogic şanzımanlı araçlarda beyin yağı bazı servis ustaları tarafından karıştırmaktadır. Bilenmelidir ki tam otomatik dualogic şanzımanlarda kullanılan yağları otomatik dualogic şanzımanlarda asla kullanılmamalıdır. Bu durum en kısa zamanda araçta büyük arızaların oluşmasının en temel sebebidir. Bu sebeple yağ kullanımı sırasında sadece dualogic şanzımanlara özel olarak üretilen yağlar kullanılmasına özenle dikkat edilmelidir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba