CVT Şanzıman Arızası Neden Olur?

Yazar Yorum Yap 2.774 views
CVT Şanzıman Arızası Neden Olur?

CVT, bir şanzıman sistemidir ve ilk defa bu sistemi kullanacak olan araç sürücüleri bu sistem hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki CVT şanzıman sistemi diğer aksamlar gibi çok sık bozulan bir aksam değildir. CVT şanzıman sistemi ile ilgili ilk sorulan sorulardan bir tanesi genellikle scooterlerda kullanılmakta olan, gürültü yapmayan ve az yakıt sağlayan CVT şanzıman sisteminin araçlarda kullanıldığında araçtaki yüksek gücü kaldırabilip kaldıramayacağı sorusudur. Bu sorunun sorulmasının nedeni ise bu CVT sisteminin öncelikli olarak motosiklet ve gücü az olan araçlarda kullanılıyor olmasıdır. Çoğu kişinin araç hızlandığında veyahut da yoluş yukarı gittiğinde CVT şanzıman sisteminin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı konusunda tereddüt eder. Genellikle bu konuya hız yapmaktan ya da araçtan son performansı almak isteyen sürücüler özenle yaklaşmaktadır. Çünkü genelde bu sistemi kullanan kesimin amacı araç hız yapmasın ama yakıtını az yaksındır.

CVT şanzıman sistemini sizin anlayacağınız genel ve net bir şekilde değerlendirecek olursak CVT şanzıman sistemi aracıyla çok fazla hız yaptığı için motor fazlaca bağırdığından üzecek fakat ölçülü bir şekilde hız yapanlar için ise büyük konfor sağlayacaktır. Ayrıca bir çok kişi tarafından CVT şanzıman sisteminin büyük oranda yakıt tasarrufu sağlayacağı iddiaları atılmaktadır. Ancak CVT şanzıman sistemi bulunan araçlarda elde edilen yakıt tasarrufu küsüratlarla ölçülebilecek kadar azdır. Belirtilmesi gerekilir ki aracınızla yapacağınız her türlü ekstra hız sizin zaten yakıt sarfiyatı yapmanıza sebebiyet verecektir.

Her araç aksamında olduğu gibi elbette CVT şanzıman sisteminin de arızalanma riski bulunmaktadır. Aslında bu sitem yani CVT şanzıman sistemi henüz çok yeni bir aksam olduğundan dolayı ne tür arızalar verdiği sürücüler tarafından henüz tam olarak test ve kontrol edilmiş değildir. Kimi kimseler bu sistem için arıza riskinin çok düşük olduğunu belirtirken kemi kimselerde yeni olan her aksamın arıza riskinin de çok yüksek olduğunu belirtmektedir. Ama önemli nokta şu ki arazın CVT şanzıman sisteminin arızalanması aracın marka kalitesine ve sürücünün ne kadar iyi bir sürüş yaptığına bağlıdır.

CVT şanzıman arızalarının başlıca nedeni olarak araç sürücülerinin bu sisteme henüz alışmadığı en net şekilde gösterilebilir. Bu durum ancak ve ancak sürücünün tecrübe kazanması ile düzelebilir. CVT şanzıman sistemine henüz alışmamış olan sürücüler ise genellikle araçta geri kaçırma ve ileri kaçırma yapmaktadır.

CVT şanzıman sitemi ile ilgili şunlar da bilinmelidir: CVT şanzıman sistemi otomatik vitesler arasında en sorunsuz şekilde çalışabilen seçenekler arasındadır. Çok büyük bir fark olmasa da bu sistemin en büyük artılarından biri yakıt performansı sağlayarak ekonomik açıdan destekçi olmasıdır. Bazı mekanik sıkıntılar dışında araç sürücüsüne hiçbir problem çıkarmamasıdır. Ayrıca bu sistemde bilinen 1,2,3 gibi vitesler bulunmamaktadır.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba