Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır, Araç Alma Prosedürü

Yazar 12 Yorum 7.903 views
Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır, Araç Alma Prosedürü

Satılık araç ilanlarında hasarlı halde satılan birçok araç mevcut. Fakat bu araçlar sigorta şirketinden alınıp üste karı koyulduktan sonra size satılmakta. Bu sebeple direkt olarak sigorta şirketinden araç almak çok daha mantıklı ve karlıdır. Peki normal bir vatandaş sigortadan hasarlı araç alabilir mi? Alır ise bu işlemleri nasıl yapacak.

Bu konumuzda normal sıradan ve sigorta şirketlerinden daha önce hiç araç almamış bir kişinin bu işlemleri nasıl yapabileceğinden bahsedeceğiz. Tüm merak ettiklerinizi bu konumuzda bulabilirsiniz.

Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır

Sigortadan Direkt Araç Almanın Üç Farklı Yolu Vardır Bu Yollar

• Eksperlerin Sovtaj Listelerine Dahil Olarak Sigorta Şirketinden Araç Alma
• Sigorta Şirketlerinin Sovtaj Listelerine Dahil Olarak Sigorta Şirketinden Araç Alma
• Sigorta Şirketinin Hasarlı Araç Satış Ağına Kayıt Olarak Sigorta Şirketinden Araç Alma

Bu üç yöntemden ilki olan eksperlerin listelerine dahil olma konusunda normal bir vatandaşın hiç şansı yok. Bunun için referans gerekmekte ve sigorta şirketleri yada eksperlerin iş yaptığı sovtajcılardan referanslarınız yok ise bu sisteme sizi dahil etmezler

Sigorta Şirketinin Sovtaj listesine dahil olabilmek için de referanslara ihtiyacınız olacak, Herkezi söz konusu listelere dahil etmemekteler. Bu sebeple herhangi bir referansı olmayan biri için bu yol da kullanım dışıdır.

Sizin hasarlı araç alabileceğiniz tek yol ; Sigorta şirketlerinin hasarlı araç satış ağlarına kaydolmaktır. Bu ağlara ve sitelere normal vatandaşlar da kabul edilirler ve açık arttırma teklifi usulu araçlar satılmaktadır.

Hasarlı Araç Satış Sistemine Kayıt Olma : Her Sigorta şirketinin kendi ağı vardır. Axa sigortanın farklı anadolu sigortanın farklıdır. Tüm sigorta şirketlerin prosedürleri birbirinden farklıdır. Fakat Bu sistemlere katılmak için yapılması gerekenler bellidir.
Kayıt Olurken Teminat Ödemesi Alınır

Her yeni kaydolan kullanıcı, sigorta şirketinin banka hesabına belli bir tutar teminat ücreti yatırmak zorundadır. Örnek vermek gerekir ise Axa Sigortada bu tutar 3000 tl dir. Herhangi bir araca teklif verir ve en yüksek teklif sizde kalır, bu halde iken aracı almaktan vaz geçerseniz içerideki 3000 TL teminatınız yanmaktadır. Eğer hiçbir aracı almaz ve kaydınızı sonlandırmak ister iseniz bu ödediğiniz ücreti birçok şirkette geri alabilirsiniz. Üye olurken mutlaka şartlar kısmını okuyunuz.

Teklif Verme Ücreti Usulü : Sadece bazı firmalarda araçlara teklif verebilmek için sanal teklif konturu satın almak zorunda olan sistemlerde mevcuttur. Örneğin Neova sigorta gibi sigorta şirketlerinin hasarlı satış sitelerine kayıt olurken teminat ödemesi alındığı gibi her araca teklif verirken ortalama 5TL tutarında ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Bu sistem her sigortada yok, bazı sigorta şirketleri gereksiz teklif verilmemesi ve sadece ciddi alıcıların teklif verebilmesi için bu sistemi uygulamaktalar.

Pert Araç Nasıl Alınır

Tüm işlemleri halletiniz, üye olup teminat ödemesini yaptınız diyelim. Artık araç almaya hazırsınız demektir. Her marka ve model aracın hasarlı hali fotoları, km ve donanım bilgisi, şase ve plakası açıktır ve sorgulayabilirsiniz. Sigorta şirketi bir açılış fiyatı belirler. Diyelim ki 50,000 TL lik bir araç için 20,000 TL den başlangıç fiyatı verir. Süre olarak genellikle 2 – 3 gün sonra ihale kapanır. 2, 3 gün içinde en yüksek fiyatı hangi kullanıcı vermiş ise araç o kullanıcının olur. Noterden çekme belgeli olarak aracın devri yapılır ve içerideki 3000 TL niz yanmaz. o yıllar boyu korunabilir ve çıkarken yine paranızı geri alırsınız.

Her Sigorta Dışarıya Araç Vermez.

Sigorta şirketleri, hasarlı araç satışı konusunda sadece bazı firmalar bu sistemi kullanır. Birçok firma sadece anlaşmalı olduğu pert firmalarına araç satarlar. Örneğin Ak sigorta, Ray Sigorta, Güneş Sigorta gibi firmalar dışarıya araç vermezler,

Sonuç Olarak ; Sigortadan Pert araç almak aslında basit ve kolay bir sistemdir. Fakat tüm detaylarını ayrıntıları ile anlatmak isterim fakat sayfalarca yazı yazmam gerekecektir fakat bu da siz okuyucuları sıkacaktır. Bu sebeple fazla teknik bilgiye girmedim. Genel olarak prosedür bu şekilde işlemektedir.

Bize Sorun!

Sigorta Şirketinden Hasarlı Araç Nasıl Alınır konusunda aklınıza takılan ve merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz. Sorularınızı günlük olarak cevaplamaktayım. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler.

Etiketler

12 Yorum

 1. Merhaba sigorta şirketinden araç almak istiyorum beni yönlendiren bilirmisiniz detaylı bir şekilde

  • Avatar Muhittin SERDAR

   Site linki reklam şartları gereği veremiyorum. Araç almak için sizi bir siteye yönlendirmem münkün değil maalesef ki, Ama sigorta şirketlerinin satış sitelerine bakabilirsiniz bu şekilde yardımcı olabilirim

 2. Avatar ibrahim özdemir

  merhabalar. hasarlı araç alıp onarımını yapmak istiyorum. bir kimya firmam var. firma üzerine almayı düşünüyorum. önerebileceğiniz bir sigorta firması var mı? AXA OYAK ın sitesini inceledim. bir form var. doldurdum. fakat sanki o form pert araç satın alma için değil de onların araçlarını tamir etme formu gibi geldi bana.
  yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 3. Avatar Mustafa Şahin

  Merhaba yukarıdaki yazınızda bazı şirketler 5tl alıyor diye yazmışsınız. 5tl mi 5bin tlmi anlayamadım

 4. Merhaba bir araç aldım açık ihale ile fakat 25 gün oldu satış alinmadi alınmaması gibi bir durum olabilir mi bu süreç ne kadar sürer

 5. Avatar Ahmet Karatoyuk

  İyi günler, ben sektörün içindeyim oto alım satım ve kiralama işi ile uğraşıyorum meslekle alakalı alt yapımızda oldukça sağlam olduğundan pert araç alım satım işine de girmek istiyorum sizden öğrenmek istediğim bilgi şudur eksperlerin ve sigorta şirketlerinin sovtaj listesine kayıt olarak araç satın alma konusunda o listeye dahil oduğumuzu varsayarsak satın alım işlemleri nasıl oluyor? kastettiğim şu sigorta şirketlerinin hasarlı araç satış ağına kaydolmak yolu ile uygulanan prosüdürden farklı olarak sanırım ilk elden ve ihaleye çıkmadan önce fiyat üzerinden anlaşma sağlandığı taktirde direk alım yapma şansına sahip olabileceğiz diye düşünüyorum yanılıyor muyum acaba? 2. ve can alıcı sorumda şudur bu sözkonusu eksperlerin ve sigorta şirketlerinin sovtaj listesine dahil olma prosüdürleri hakkında biraz daha detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim yukarıda da söylediğim gibi durumum normal vatandaştan farklılık gösterdiği ve ve sektörün içerisinde bulunan birisi olarak eğer böyle bi imkanım varsa şartlarımı zorlamak istiyorum bu öğrenmek istediğim 2 konu hakkında özelden veyahutta buradan bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar

 6. ıyı gunler ben sovtas fırmasından bır araca fıyat verdım 22000 bın tl bu arac bır arkadasıma baska sovtas veya arada farklı sıstemle calısan kısıler tarafından 19 bıne geldı bu nasıl sıstem anlayamadım veya arada aracı kısıler mı var yoksa sovtasfırmalarında bılmedıgımız sıstemmı var

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba