Muayenesiz Araç Satışı Yapılabilir mi?

Yazar 6 Yorum 8.507 views
Muayenesiz Araç Satışı Yapılabilir mi?

Muayene işlemleri , bilindiği üzere artık Tüv Türk tarafından yapılmakta ve yeni yönetmelikler ile daha fazla nokta kontrol edilerek sürüş güvenliği arttırılmaya çalışılmaktadır. bu durum güvenlik için iyi olsa da özellikle eski model araç sahipleri için zorlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Muayene olmadan araç satışı yapılır mı diye editörlerimize sıkça soru gelmekte. Bizde bu konuda sizler için tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda topladık Egzoz Muayenesi İle İlgili Bilgi En alttadır.

Muayenesi Bitmiş Araç Satış Yapılır mı?

Artık noterlerde, aracın vergisi, trafik cezaları ve muayene kayıtlarına ulaşılmakta ve bu gibi durumlar araçta eksik olarak kabul edilmekte ve satış işlemi gerçekleştirilmemektedir. Yani muayenesiz araç satışı kesinlikle yapılamaz. Ama bazı yollarla bu satışı gerçekleştirebiliriz,

Peki buna bir çözüm yolu yok mu : Muayene yaptıramıyor ise o aracı satmak için bir yol olması gerek. Bu yol ve çözümler biraz zahmetli de olsa muayene olmadan da satış yapmak mümkün ama biraz zahmetli ve bir miktar daha masraflı bir iş, bu masraf sadece satıcı için değil alıcı için de bir masraf ve yük.

Muayenesiz Araç Satışı Nasıl Yapılır

Muayene bittikten sonra araç satısı direk olarak noterden yapılamıyor maalesef. bunun yerine araca çekme belgesi alarak noterden rahatlıkla satış yapılabilir.
Trafikten çekme belgesi bağlı bulunduğunuz emniyet müdürlüğünün trafik tescil birimlerinden yapılabilir. Bu yapıldığında araç trafikten çekilmiş olur ve trafiğe çıkamaz. ama satış rahatlıkla yapılabilir. alan kişi aracı trafiğe sokmak için muayenesini yaptırmak zorundadır.

Muayenesi olmayan araç satılır mı konusuna evet diyebiliyoruz ama satış yapılan araç bu şekilde trafiğe çıkamaz bunu da belirtmemiz gerekiyor. Özellikle hasarlı araçların satışlarında bu yöntem sıklıkla uygulanır. Araç muayeneye gidemeyecek durumda olduğu için alıcı çekme belgeli olarak alır ve tamirini ve eksiklerini tamamlayarak aracı tekrar trafiğe sokar. Bu şekilde araç satışı normal piyasa değerinin bir miktar altında olur çünkü alıcı kişinin muayene ve emniyet masrafları da hesaba katılarak araç değerinden düşülür. Biraz zahmetli de olsa muayene bitmiş bir aracı satış yapmanın tek yolu aracı trafikten çekmek gibi görünmektedir.

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Satılır mı?

Genellikle fenni muayene ve egzoz muayenesi aynı dönemde olur fakat bazı araçlarda farklı tarihlerde de olabilir. Bu gibi durumlarda ise noterden araç satışında egzoz muayenesine bakılmaz. Sadece fenni muayene olup olmadığı kontrol edilir.

Bize Sorun!

Araç muayene, satış ve alış işlemleri arızalar, bakım onarım işlemleri ve sigorta gibi konularda araç devrinden önce sormak istedikleriniz sorular ile, otomobil motor, elektirik ve mekanik arızalar muayene gibi konularda da sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

6 Yorum

  1. Merhaba.aracimi muayeneye goturdum bi kac agir kusuru verildi arac trafige acik kara yollarinda kullanilamaz denildi.fakat muayene tekrarina 1 hafta sonra gidecegim fakat o surede sigortam bitecek kuayene tekrarinda sigorta olmasi gerekitormu

  2. Avatar ali güreş

    1991 model miras kalan araçımı tamirini yaptırdım 2005 yılından beri araç muyanesi yok cezası ile 2016tl tutuyor bu araç 2005 yılından beri de kullanılmıyor .trafik siğortasıda aynı tarihden beri yapılmıyor. nasıl çözebilirim yadım bekliyorum.

  3. Avatar Mehmet dişli

    Oncelikle merhabalar aracın vizesi bitmiş çekme belgesi alınmış araç izmirde ben ise sakaryada ikamet ediyorum aracın tamirat sakaryada yapılacak ben aracı aldığımda nasıl sakaryaya giderim nasıl bir yol.izlemem gerekiyor sonuçta çekme belgeli 1 2 günlük plaka çıkmıyor mu yada nasıl bir yol izlemem gerekir ilginiz için tesekkür ediyorum kolay gelsin

  4. 2012 model motorum var bunun 2012 yılndan beri ne muaynesi yapılmış ne de vergileri ödenmiş birde bu araç arkadaşıın üzerine yapmam gereken şeyleri yazarmsınız yardımcı olurmusunz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba