Arabanın km İle Oynandığı ve Orjinal Km’si Nasıl Anlaşılır

Yazar Yorum Yap 2.495 views
Arabanın km İle Oynandığı ve Orjinal Km’si Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde ikinci el araç satışının bir bölümü galeriler aracılığı ile olsa da büyük bir bölümü sahibinden satılan araçlardan oluşuyor. Araç alıcılarının doğru bildiği yanlışlar arasında km ile oynayanların sadece galericiler olduğu yanılgısıdır. Bunu sahibinden satılan araçlarda da sıklıkla görmek mümkün.Bunun sebebi ortalama 100 tl ye birçok yerde araç km si istenilen rakamlara ayarlanabiliyor ve herhangi bir denetim de maalesef ki yok.

Bize yani ikinci el araç alıcılarına düşen kısmı ise alacağımız aracın kilometresinin gerçek olup olmadığını anlamayı öğrenmekten geçiyor. Hem görsel hemde bazı denetleme araçlarını kullanarak araç km oynandığı nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Arabanın km İle Oynandığı ve Orjinal Km’si Nasıl Anlaşılır

Arabanın Orjinal Km’si Nasıl Anlaşılır : Gerçek kilometre mi değil mi öğrenmek için 5 farklı yol bulunmaktadır. Bu yolların hepsinden de başarı ile geçen bir araç büyük bir ihtimalle normal km si üzerinde olan araçtır diyebiliriz. Fakat tüm bu yöntemleri kullanarak tespit edilemeyen araçların da olabileceğini unutmayalım. 5 Maddede Aracın Gerçek Kilometresi Nasıl Öğrenilir Aşağıdadır.

  1. Ulaştırma Bakanlığı Verileri (5664) : Son birkaç yıldır çıkan bir ücretli hizmet olan 5664 sigorta bilgi merkezi tabancı bir servis. Hasar kayıtlarını sigorta bilgilerinden edinen bu servis ayrıca km bilgilerini de ulaştırma bakanlığı kayıtlarından edinerek sizlere göndermektedir. Buradaki bilgilerle hangi yılda kaç bin km de olduğunu öğrenerek şu anki kilometresinin doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  2. Tüv Türk (Muayene İstasyonu) Kayıtları : Her araç “ticari araçlar yılda bir, hususi araçlar iki yılda bir, sıfır araçlar üç yıldan sonra” belli sürelerde araç muayenesini yaptırmak zorundadır. Araç muayene edilirken sistemlere kilometre verisi de girilmektedir. Bü sebeple tüv türkten yapılacak kontrol ile araç muayene tarihlerinde hangi km de olduğunu öğrenebilirsiniz.
  3. Yetkili Servis Kayıtları : Araçlar, servise bakıma girerken iş emri açılır. Her araca iş emri açılırken net kilometresi sisteme kayıt edilir. Bir yetkili servise giderek alacağınız aracı plaka ile yada şasi numarası ile gerçek km sini öğrenebilirsiniz.
  4. Aracı Bilgisayara Bağlamak : OBD cihazı, yani aracın beynine bağlayarak verileri bilgisayar ekranında görme işlemi ile aracın kilometre verilerine bakılabilir. Yalnız bazı araçlarda bu veriler araç beyninde saklanırken bazılarında gösterge içindeki çip ve devrelerde saklanır. Yani her araç için işe yaramaz fakat özellikle yeni araçlar için işe yaradığını söyleyebiliriz. Analog göstergeler için işe yaramaz
  5. Araç Yıpranması Durumu : Km düşürme nasıl anlaşılır konumuzun 5. maddesi yıpranma kontrolüdür. Bir araç 80,000 km de olduğunu düşünelim. Her aracın en fazla yıpranan kısımları vites topuzu, direksiyon, şoför koltukları, cam açma kapama düğmeleri, klima düğmesi, el freni kolu gibi parçalar en sık aşınan ve yıpranan parçalardır. Araç km si kısmen düşük fakat bu parçalar fazlaca yıpranmış ise araç göstergede görülenden daha fazla yol yapmış fakat düşürülmüş olabilir. Yıpranma, fazla kilometrenin en belirgin özelliğidir.

Tüm bun kriterlerden başarı ile geçen bir araç alım için uygundur diyebiliriz. Fakat bu kriterleri km düşüren kişilerde biliyorlar ve tüm kriterlerden geçebilmesi için gerekli ayarlamaları yapmaktalar. Bunu da unutmamak gerekmektedir. Yani biraz da şans işi olarak görülebilir. Gerçekten km orijinal mi yoksa değiştirilmiş mi anlamanın %100 bir yolu maalesef ki bulunmuyor.

Bize Sorun!

Km konusunda aklınıza takılanlar. Alacağınız araçta gördüğünün yada kafanıza takılan konular var ise bize sorabilirsiniz. Ayrıca motor mekanik elektrik arızaları ve ikinci el ile ilgili sorularınızı da cevaplıyoruz.
Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplan maktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba