Km Düşürme Nasıl Yapılır

Yazar 7 Yorum 16.822 views
Km Düşürme Nasıl Yapılır

Araçlarda kilometre düşürmek sanılanın aksine fazla teferruatlı bir işlem olmamakla beraber oldukça kısa bir zamanda tamamlanabilmektedir.

Bu yazımızda Araç kilometre düşürme nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Araç Km Düşürme Nasıl Yapılır

Birçok araçta km bilgisi gösterge paneli içerisindeki çiplerde kayıt altına alınır. Sanılanın aksine motor kontrol ünitesi (ECU) içerisinde km bilgisi saklanan araç sayısı oldukça azdır.

Dijital Gösterge Km Nasıl Düşürülür

Elektronik oto servisler, gösterge tamircileri aracın göstergesini sökerek bir makine yardımı ile kilometre bilgisini talebiniz doğrultusunda istenilen miktara arttırıp çoğalta bilmektedir. Bu işlem ortalama 10-30 Dakika arasında sürmekte ve işlem tutarı araç marka ve modeli ile araç kilometre göstergesinin dijital – analog olmasına göre 50-300 tl gibi bir rakama yapılabilmektedir.

Ayrıca gösterge içi çipler haricinde araç beyninde de kilometre kayıt ediliyor ise özel programlar obd yardımı ile araç beynine bağlanarak söz konusu verileri silebilmekte ve isteğe göre değiştirebilmektedir. Bu işlemler tamamen dijital aletlerle yapılmakta, hiçbir parça değişmemektedir. Ayrıca aracınızda gösterge paneli hariç hiçbir parça sökülmez. Yani kısacası gayet rahat ve kolay bir işlemdir.

Analog Göstege Araçlarda Km Düşürme Nasıl Yapılır

Bu tip göstergeler daha çok eski model araçlarda görülmektedir. Bu durumda göstergeye özel aparatlar yadımı ile zarar vermeden hareket ettirillmesi sağlanarak istenilen kilometreye ayarlanabilmektedir. Bu gibi araçlarda hiçbir dijital ortamda km verisi barındırılmadığı için işlemin kontrol aşaması çok daha kısadır.

Bu Kişilerin Yaptıkları Yasal Mı?

Aracınızın göstergesinde bir arıza olması ve tamir edilememesi sebebi ile yenisi ile değiştirmek zorunda kalır iseniz taktığınız çıkma gösterge (Genellikle pahalı olduğu için bu gibi durumlarda çıkma parça alınır) ait olduğu aracın kilometre bilgisini taşıyacaktır.

Örneğin : Km Göstergeniz arızalanmadan önce 80,000 Km’de ise yeni taktığınız göstergede aracınız 130,000 km gösterebilir. Bu durumda siz de bir göstergeciye giderek aracın geçek kilometresine düşürme işlemi yaptırmak zorunda kalırsınız. Yada sıfır gösterge takar iseniz yükseltme işlemi yapmanız gerekir. 

Bu zorunluluklar dolayı her daim piyasada km düşürme yada yükseltme programları cihazları var olacaktır ve yasal olarak kullanılmaya devam edecektir.

Ayrıca bu kilometreyi düşüren ustalar aracın gerçek kilometresini sorgulama yapamaz. Yani asıl suçlu kilometreyi düşüren usta değil bunu talep eden araç sahibidir.

Bize Sorun!

Aracınızda yaşanan kilometre sıkıntıları, araçta km düşürme işlemi yada yükseltme işlemi ile ilgili olarak merak ettikleriniz var ise bizlere sorabilir siniz. Sorulan Sorular Günlük olarak cevaplan maktadır Soru sormak isteyenler araç marka ve modelini de belirterek aşağıda bulunan yorum bölümünden sorularını bizlere iletebilirler.

Etiketler

7 Yorum

 1. merhabalar honda civic 93 model Sİ aracım var km göstergesinin soldan ikinci rakamı 9 da takılı kaldı aracım 299999’dan 300000 e gectıgı esnada soldan ıkıncı rakam olan 9 takılı kaldıgı için dıger rakamlar degıstıgınde km 390001 oldu bununla ılgılı panelı sokuk takılı kalan 9’u cevırıp 0 yapsam herhangı bı sıkıntı olurmu acaba

 2. her 6 ayda bir araç TÜV’e uğrayıp km.sini işletmeli. 15 gün içinde işletmeyenlere para cezası uygulanmalı, tüv muayene ücretleri yarı yarıya düşürülmeli ticari araçlar 6 ay hususi araçlar 12 ay da bir tüv’e girmeli.
  araçların ister servis ister dışarıda bakımları yapılmış olsun, km. bilgisinin kesinlikle değiştirilemez olacak şekilde bir kara kutuya sahip olmalı.
  sigorta ve muayene bilgileri ücretsiz olmalı dileyen satıcı veya alıcı şahıs tc.no ile ve aracın şasi numarası ile girip her şeyini sorgulayabilmeli, kaç el değiştirmiş, kazası varmı, servise ne zaman gitmiş kaç km.de gitmiş vatandaş sorgulayabilmeli.
  2016- 2017 model bir aracı 2000-5000 km.de sıfır kokusu üzerinde diye satıyorlar, bu nasıl iş anlayan beri gelsin.

 3. İyi akşamlar özel ekspertiz firmasına baktırarak 2011 model 1.6 astra h aldım
  Fakat aldıktan sonra aracın km sinin düşürüldüğünü düşünüyorum tüv verileri tutuyor servis kaydı yok yarın ban satarken km tespit edilirmi.şimdiden teşekkür ederim

 4. Avatar Halil düzgün

  Benim hyundai yumurta kasa 95modl aracım km sayacı degistirdim 278256 km iken 342357 km oldu nasıl düşürebilirim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba