Renault Clio Arıza Lambaları ve Anlamları

Yazar Yorum Yap 4.169 views
Renault Clio Arıza Lambaları ve Anlamları

Renault Clio’da arıza lambalarının anlamı hakkında bilgi sahibi olmak, aracınızın size anlatmak istediklerini zamanında anlayarak önlem almak için hızlı hareket edebilme kabiliyeti kazanabilirsiniz. Belirtilen kimi işaretler bilgilendirme amaçlı olarak karşımıza çıkarken kimi işaretler acilen müdahale edilmesi gerekliliğini bizlere anlatmak istemektedir. Hangi işaretin ne anlama geldiğini bilerek gereksiz yere servis masrafına maruz kalınmayacağı gibi arızalı araç kullanımı nedeniyle can güvenliği riske atılmamış olur.

Renault Clio Gösterge Paneli İşaretlerinin Rengi Ne Anlama Gelmektedir?

Aracınızın kullanımı sırasında farklı renklerde gösterge paneli üzerinde kalıcı veya geçici olarak işaretlerin yandığını gözlemlersiniz. Renault Clio gösterge paneli işaretleri yeşil, turuncu ve kırmızı olmak üzere 3 farklı renkte yanar.

 • Yeşil yanan işaretler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir sorunun habercisi değildir.
 • Turuncu renkli işaretler bir sorunu gösterse de sorunun henüz acil olmadığı durumlarda görülür.
 • Kırmızı renkli işaretler ise acil ve ciddi arızaların habercisi olup zaman kaybetmeden arızanın giderilmesi gerektiğini anlatır.

Renault Clio Arıza Lambaları Ne Anlama Gelir?

Renault Clio kullanımı sırasında pek çok farklı ikaz lambası ile karşılaşıyor olsanız da en çok karşılaşacağınız Clio arıza lambası anlamlarını bilmek, sürüş güvenliği açısından yeterli olacaktır.

 • İngiliz anahtarı olarak gösterilen uyarı, aracın servis bakımlarının yapılması gerektiğini size anlatır. Servis bakımınızı ihmal etmek aracın hasar görmesi ile sonuçlanacaktır.
 • Sürüş anında benzin pompası işaretini görmek, en kısa sürede yakıt ikmali yapmanız gerektiğini size anlatmaktadır. Yakıt almak için en fazla 50 km daha vaktiniz olduğunu düşünebilirsiniz.
 • Ucundan bir damla yağın damladığı yağdanlık işareti, STOP ikaz lambası ile birlikte yanıyorsa hemen aracınızı kenarı çekerek yağ seviyesini kontrol etmelisiniz.
 • Gösterge üzerinde 4 kapısı açık bir araç görüyorsanız, aracınızın tüm kapılarının tam kapandığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
 • Oturur vaziyette bulunan emniyet kemeri takılı bir kişi ile birlikte uyarı sesi duyduğunuzda, aracınız size emniyet kemerinizi takmanız gerektiğini hatırlatmaktadır.
 • İçerisinde ABS yazılı bir çember ve çemberin iki yanında yay görmeniz halinde, araç ABS fren sisteminde bir arıza mevcuttur. Vakit kaybetmeden yetkili servise giderek arızanın giderilmesini talep etmeniz gerekmektedir.
 • Bir dikdörtgen içerisinde kalp grafiğine benzer bir işaret, enjeksiyon beyni veya otomatik şanzıman ile ilgili bir arıza kaynaklı yanmaktadır. Yetkili servise müracaat ederek gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.
 • Artı ve eksi uçları ile karşınıza çıkan elektronik arıza lambası sürüş esnasında yanarsa, elektrik devrelerinde aşırı yük olduğunu aracınız size anlatmak istemektedir. Vakit kaybetmeden servise giderek arızanızı bildirmeniz gerekmektedir.

Renault Clio Gösterge Paneli Arıza İşaretleri Her Ülkede Benzer Mi?

Arıza işaretleri her araç tipinin karakteristik özelliğini yansıtır. İşaretlerle kodlanan arızaların sürücülere aktarılması için her araç tipinde farklı ikaz lambaları tercih edildiği gibi her ülkede Renault Clio arıza kodları farklı anlamlara gelmektedir. Bu nedenle kullanmakta olduğunuz Renault Clio’nun size ne anlatmak istediğini doğru bir şekilde anlayabilmek için Türkiye modelleri için arıza işaretlerinin ne anlama geldiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba