Ehliyetimi Kaybettim Araba Kullanabilir Miyim?

Yazar Yorum Yap 6.391 views
Ehliyetimi Kaybettim Araba Kullanabilir Miyim?

Ehliyet kaybolması ardından araç kullanımı yeni bir ehliyet çıkartılana kadar zorunlu bir hal alabilmektedir. Araç kullanımının zorunluluk olduğu günümüzde her gün trafiğe çeşitli nedenlerden dolayı çıkma gereksinimi hissederiz. Ehliyetsiz araç kullanmanın yasak olması ve kaybolan bir ehliyetin yeniden çıkartılmasının zorunlu olması, ehliyetini kaybetmiş kişiler için büyük mağduriyetlere yol açabilmektedir. Yeni bir ehliyet çıkartana kadar araç kullanma fikri ise trafik kanunlarına göre yasaktır ve herhangi bir çevirme esnasında yakalanılması halinde para cezası yaptırımı bulunmaktadır. Ehliyetiniz olduğunu ispatlayan ehliyet numaranızı bilmeniz halinde bile bu para cezasından kurtulamazsınız.

Ehliyet Kaybedildiğinde Neler Yapılmalıdır?

Ehliyet kaybedilmesinin ardından hemen yenisinin çıkartılması için işlemlere başvurulmalıdır. Bu işlemlerden önce ise İl Trafik Tescil Şube Müdürlükleri’ne kaybolan ehliyet için dilekçe vermeniz gereklidir. Verilecek kayıp ehliyet dilekçe örneği için;

 • Ehliyet seri numarası,
 • Ehliyet sahibi isim ve soyisim bilgisi,
 • Ehliyet yenilenme talebi,
 • Dilekçe tarihi,
 • Ehliyet sahibi adresi ve imzası

Bilgilerinin bulunması gereklidir. İlgili bilgileri içeren kayıp ehliyet dilekçesi hazırlanmasını takiben İl Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne teslim edilerek gerekli işlemler başlatılır.

Geçici Ehliyet Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Araç sürmesi zorunlu olan ve ehliyetimi kaybettim geçici ehliyet alabilir miyim sorusunu soran araç sürücülerinin bağlı oldukları İl Nüfus Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İl Nüfus Müdürlükleri’ne yapılan başvuru sonrası yeni ehliyet çıkana kadar araç kullanmalarını sağlayacak geçici ehliyetleri teslim edilecektir. Teslim edilen geçici ehliyetlerin 15 günlük geçerlilik süreleri bulunmaktadır. Yeni ehliyet çıkış tarihi bu 15 günlük süre öncesinde olması halinde ise geçici ehliyet hükmünü kaybedecektir.

Kayıp Ehliyet Ücreti Ödemesi Nereye Yapılır?

Kayıp ehliyet sonrası yeni ehliyet çıkartılabilmesi için;

 • TC Kimlik Numarası yazılı kimlik belgesi,
 • Kan grubu kartı,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Sağlık raporu,
 • Ehliyet ücreti,
 • Hazırlanmış kayıp ehliyet dilekçesi,
 • Parmak izi

Gereklidir. Gerekli belgelerle birlikte yeni ehliyet için başvuruda bulunabilmek için kayıp ehliyet ücreti nereye yatırılır sorusuna yanıt verilmesi gereklidir. Kayıp ehliyetler için ücretinizi;

 • Anlaşmalı bankalara,
 • Vergi Daireleri Tahsilat veznelerine

Yatırabilirsiniz. Ücretin yatırılması ardından ödeme dekontunu teslim alarak gerekli evrakların arasına eklemeyi unutmayın.

Yurtdışında Ehliyet Kaybedildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Yurtdışında ehliyetimi kaybettim şikayeti ile gerçekleştirmesi gerekli prosedürleri araştıran araç sahipleri için prosedür ülkemize göre bir nebze farklı işlemektedir. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da ehliyetsiz araç kullanmak bir suçtur ve para cezası ile araç sürücüleri cezalandırılmaktadırlar. Yurtdışında ehliyet kaybedildiğinde ise yeni ehliyet için başvuruda bulunmadan önce ikamet edilen ilde polise müracaat edilmesi halinde yeni ehliyet çıkartana kadar araç kullanımı sırasında trafik cezası uygulanmamaktadır. Gerekli polis başvurusunu tamamlamanın ardından her ülkenin prosedürlerine uygun olarak gerekli başvurular iletilir ve ülkenin prosedürlerine bağlı olarak yeni ehliyet sahiplerine verilir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba