LPG Ayarı Nasıl Yapılır ?

Yazar 1 Yorum 2.683 views
LPG Ayarı Nasıl Yapılır ?

LPG Ayarı Nasıl Yapılır ?

Lpg ayarı nasıl yapılır, lpg ayarı yapmak

Teknoloji araçlarında en çok konuşulan ve ihtiyaç duyulan LPG ayarlarında işlem yapma olanağı diğer arıza ayarlarına göre farklıdır. Örneğin,karbüratörlü ve sıralı sistem araçlarına özel olarak monte ettirmiş olduğunuz bu sistemler, belirli süre sonra kilometre baz alınarak hesaplanır ve gerekli zamanlarda bakıma alınır. Bu işlem için aracınızı aldığınız yerden daha net bilgi ve performans ile aydınlatarak doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Ürünü satın almış olduğunuz Firmadan ayrıntılı bir şekilde tekrardan sorgulatabilir,tamir ve arıza için satış sonrası işlemleri başlatabilirsiniz. Bu işlemler garantiden yararlanmak,yeni alınmış üründen memnun kalmadığınızı bildirme veya iade etmek gibi durumlarda kullanabilirsiniz. Aracı satın aldıktan sonra birçok hasar arıza sonradan gelişebilmektedir. Bu genelde kullanıcının durumuna göre değişim sağlar. Bazı araçlar marka farkı yaratırken bazıları eski model olduğundan sürekli arıza verebilir. Marka ,model yaş ve arabada en önemlisi düzenli bakım çok önemlidir. Bu LPG kullanımında da oldukça önem taşımaktadır.

LPG kullanımı günümüzde en çok tercih edilen araç yakıtları listesinde yerini almaktadır.Bir diğer tercih ise motorin  kullanımıdır. Benzin ise artık eskisi kadar değer görmemekte hatta kullanımı oldukça azalan bir yakıt olarak bilinir.  En çok tercih edilen LPG ve motorin kullanımı hızlıca yaygınlaştı ve yoğunluk artışı son yıllarda aha fazla boyutlara ulaştı.

LPG ayarı  benzin ile yapılır. Benzinin ısıtılması ile elde edilir.Öncelikle benzinle ısıtılması LPG ayarlarda oldukça önemlidir.Motorun bu işlem sürecinde yeterli sıcaklığa ihtiyacı olacak. Bu nedenle benzinin ısıtılması ile ayar durumu yapılmaya başlar.Fan  ayarı durduktan  hemen sonra gaz ayar vidası  devreye girer. gaz ayar vidası ile işlem yapılır ve sıkma işlemi vida ile gerçekleşir. Bunun iyice sıkılması çok önemlidir.  Hemen ardından yapılacak bir diğer  işlem,Rölanti ayar vidasıdır. Bu vida iyice sıkıldıktan sonra 3 kere  olma koşulu ile  geriye çevrilir.Limit vanası sonuna kadar açılır. işlem sonrasında da çalıştırılır. Motorun çalışıp çalışmadığı  iyice kontrol edilir. Şayet motor çalışmazsa rölanti vidası ele alınarak  ince bir  ayar yapılır. Bu sayede aracın rölanti ayarı ve gaz ayarı doğru bir şekilde yapılmış olur.

LPG Ayarda Dikkat Edilecek Hususlar

LPG ayarı işlemi sırasında gaz üst limitini ayarlamak  gerekir. Gaz hortumunun üstündeki vana en son seviyeye gelecek şekilde açılır. Motor ortalama bu ayarda olmalı ve  3000 devirde tutulmalıdır.  Sonuna kadar açılan gaz üst limit vanası artık yavaş yavaş  kısılma moduna getirilir. Bu sayede motor devri düşmeye başlar. Düşme sırasında son işlemi ise  vanayı kısma işlemi yapılır. Bir aracın LPG gaz ayarı  işte bu şekilde yapılmaktadır.  Burada önemli olan etken,LPG ayarı yapılırken araçta kontrol edilmesidir.  Diğer önemli etken ise hava filtresidir. temiz olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerek görüldüğü takdirde filtre temizlenmelidir. Zira hava filtresi temiz tutulmalıdır. Eğer temiz tutulmazsa kirli olursa çok yakıt tüketir. Hava filtresinin yanı sıra bujilerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Kanca ile ateşleme noktası arasındaki mesafenin uygun olup olmadığına ise önceden bakılmasında fayda vardır. Bujilerin değiştirilmesi çok önemlidir. 

1 Yorum

  1. Gaz lpg Ayarı Nasıl Yapılır ? | Oto Arızaları

    […] Gaz ayarı nasıl yapılır, gaz ayarı yapmak, gaz ayarı, lpg ayarı yapmak […]

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba