Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Yazar 3 Yorum 6.816 views
Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır?
Rölanti

Araca ilk bindiğinizde anahtarı kontağa sokarsınız ve çalışması için çevirirsiniz. Bu işlemin ardından gaz pedalına dokunana kadar motor kendi halinde çalışır. Bu kendi halinde çalışma işlemine rölanti denmektedir. Rolanti durumunun bir ayarı bulunmaktadır bu ayarın bozulması sonucunda aracınız yüksek devirde çalışabilir bu durum motorunuza zarar verecektir ve ya aracınız düşük devirde çalışabilir bu işlemin sonucunda da gaz pedalına basmayı bıraktığınızda stop edebilir. Rölanti durumunda her aracın belirli bir düzeyde çalışması için gerekli bir değer bulunmaktadır. Bu değerin ismi ise rölanti devri olarak bilinmektedir.

  • Rölanti durumunda eğer aracınız yüksek devirler gösteriyorsa bu yakıt tüketiminizi artacaktır
  • Motorunuz yüksek rolanti devirinde daha çok çalışacağı için kısa sürede motor aksamlarının eskimesine neden olacaktır.
  • Silindirlerin gereksiz çalışmalarının sonucunda motorunuzda yıpranmaları görebilirsiniz.

Rölanti durumunda eğer aracınızın devri düşüklerde seyrediyorsa, Gerekli devri yakalaması için gaz vermeniz gerekmektedir. Bu vermiş olduğunuz gazların neticesinde aracınızın yakıtı yine artacaktır eğer gaz vermezseniz aracınız gerekli devirde ulaşamayacağı için devamlı olarak stop edecektir. Gerekli devirde çalışmayan araçlar çalışmalarını sürdüremezler.

Rölanti devrini aracınızın devir saati kısmından görebilirsiniz. Rölanti ayarını nasıl yapılır dan önce size tavsiyemiz olarak kış aylarında rölanti devrini biraz yüksek tutmanızdır bu sayede aracınız daha erken ısınacaktır. Motorun daha hızlı ısınması için rölanti ayarını yükselttiğiniz zaman bunu çok dikkatli yapmalısınız aşırıya kaçarsanız sıkıntılar çıkarabilirsiniz.

Rölanti Devri Yüksek Olursa Ne Olur TIKLAYINIZ.

Rölanti ayarı video

 

Rölanti Ayarı

Rölanti ayarını yapmak kolay bir işlemdir bu işlemde motora giden gaz telinin yanında ufak bir vida bulunmaktadır. Rölanti ayarı bu vidadan yapıldığı için bu vidanın ismi rolanti ayarı vidasıdır. Rölanti ayarı yapmak için bir tornavida kullanmanız yetecektir bu ayarı yaparken aracın çalışır olması gerekmektedir ve vidayı dönderdikçe sese bakarak ayar yapacaksınız. Bu sesi bilmeniz için motor konusunda bilgili bir kişi olmanıza gerek yoktur normal bir araç sesi yakaladığınız zaman bırakmanız yeterli olacaktır.

Bu ayarı yapmak kolay bir iştir fakat bazıları bu ayarı yaparken iyice bozmaktan korktuğu için oto servislerine götürmektedir. Bizde eğer yapamayacığınızın hissi varsa uğraşmadan servise götürerek yaptırabilirsiniz. Vidanın alt kısmında bir yay bulunmaktadır bu yay sayesinde aracın rölanti ayarını daha kolay yapabilirsiniz. Bu işlemin diğer bir adı da Rölanti ayar valfidir.

Sonuç Olarak;

Rölanti ayarını eğer yanlış yaparsanız zaten aracınızdan farklı sesler gelecektir ve seyir halindeyken titremeler göreceksiniz. Bu titremeler bazen sert sarsıntılar ile karşımıza gelebilir. Bu ayarda bozukluk uzun süre düzeltilmediği zaman motorunuzda farklı sorunlar oluşabilir. Bu ayar masrafsız bir ayardır fakat uzun süre dikkat edilmez ise başınıza açacağınız belalar daha pahalı olabilir.

Rölanti Motoru (Valfi) Arızası Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ.

 

 

Rölanti motoru ile ilgili ve diğer tüm arızalar ile ilgili olarak merak ettikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplanmaktadır. Soru sorar iken araç marka ve modelini belirterek aşağıda bulunan yorum ve cevap kısmına sorularınızı yazabilirsiniz

 

 

 

 

3 Yorum

  1. 2001 model opel astra g aracım kalkışlarda stop ediyor. Tekrar çalıştırıyorum. Lpg servisine götürdüm. Gaz ayarı biraz düşük denildi. Ayar yaptılar. Tekrar aynı sorunu yaşıyorum. Acaba neden olabilir? Teşekkürler şimdiden

  2. LPG Ayarı Nasıl Yapılır ? | Oto Arızaları

    […] Bunun iyice sıkılması çok önemlidir.  Hemen ardından yapılacak bir diğer  işlem,Rölanti ayar vidasıdır. Bu vida iyice sıkıldıktan sonra 3 kere  olma koşulu ile  geriye çevrilir.Limit […]

  3. Avatar TALAT ÇİMEN

    1996 model 1.5 enjeksiyonlu arabam var.rölanti sorunu var.rölanti sensörünü balata spreğiyle birkaç kez temizledim düzelmedi.yeni rölanti sensörü aldım.fakat 2000 devirde çalışıyor düşmüyor.enjeksiyonlu olduğu için ayar yok ne yapabilirim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza