Lpg Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yazar 4 Yorum 9.624 views
Lpg Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Lpg Isı Sensörü Ne İşe Yarar : Sıralı Sistem Lpg’li Araçlarda, Lpg regilatörü üzerine monte edilmiş bir ısı sensörü bulunur. Bu sensör lpg beyninin ısısını ölçerek ECU’ne bildirir. Buradan alınan verilere göre lpg regilatörünün çalışma sistemi belirlenir. Söz konusu parça arızalandığında belirgin olan etkiler ortaya çıkartacaktır.

Bu yazımızda Lpg Isı Sensörü Ne İşe Yarar, ve en önemlisi Lpg Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Lpg Isı Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Araç LPG’ye çok geç geçebilir.
 • Isı algılamada bozukluk lpg’ye çok erken ve motor soğukken geçmesine neden olabilir.
 • Araç Hiç Lpg’ye geçmeyebilir.
 • Lpg’ye geçtiğinde özellikle sabahları tekleme, rölanti dalgalanmaları görülebilir.
 • Lpg’ye ilk geçişlerde stop etme sorunları ortaya çıkabilir.

En belirgin Lpg Isı Sensörü Arıza Belirtisi Aracın hiç gaza geçmemesidir. Sonrasında ise gaza geçtiğinde tekleme, rölanti dalgalanmaları ve stop etme sorunlarıdır.

Isı Sensörü Arıza Tespiti Nasıl Yapılır

Önemli Bilgi :  Bu arızayı başka parçalarda yaşanan sorunlarda ortaya çıkarabilir. Örneğin gaza hiç geçmeme sorununu gaz kesicisi, sabahları rölanti bozukluluğuna map sensörü ortaya çıkarabilir. Bu nedenle Yukarıda belirtiler ortaya çıktığında öncelikle ısı sensörü kontrol edilip çalışıp çalışmadığı test edilmelidir.

 • Öncelikle aracın ısı sensörüne voltaj ulaşıyor mu, kablo tesisatında kopukluk vs var mı kontrol edilir.
 • Isı sensörünün olması gerektiği yerde olup olmadığını, yerine oturup oturmadığı kontrol edilir.
 • Isı sensörünün direnç değerleri motor soğukken ve sıcakken şeklinde ölçülerek arızalı olup olmadığı kontrol edilir.
 • İşi riske atmak istemeyenler için oldukça ucuz bir parçadır. Direkt olarak değişim yoluna gidilebilir.
 • Tüm bu işlemler araç sahiplerinin yapabileceği kontroller değildir. Bu nedenle uzman lpg personeli tarafından yapılmalıdır.

Lpg Isı Sensörü Bozuk Olursa Ne Olur

Aracın bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi durumunda ilk ortaya çıkan etki fazla yakıt tüketimi olacaktır. LPG beyni ısı sensörü tarafından doğru alınamayan veriler nedeni ile yakıt karışımını yeterince düzgün ayarlayamaz ve hem performans düşüklüğü hem fazla tüketim sorunu ortaya çıkar. Ayrıca ateşlemedeki bu düzensizlik başta bujiler olmak üzere ateşleme ve egzoz sitemine de zarar verebilir. Arızanın ihmal edilmeden en kısa sürede çözülmesi önerilir.

Bize Sorun Cevaplayalım.

Soru sormadan önce lpg kategori başlığı altında tüm lpg arızaları ve çözümleri ile alakalı olarak bilgiler bulunduğunu unutumayın. Yazımızda yada sitemizde bulamadığınız ve aklınıza takılanlar var ise bizlere sorabilirsiniz. Aynı gün içinde sorulan sorular cevaplanır. Soru sormak için araç marka ve modeli ile lpg kiti markanızı belirtmeyi unutmayınız.

 

4 Yorum

 1. Hayırlı akşamlar.Aracım 2000 model opel corsa 1.4 16valf Brc marka sıralı sistem mevcut aracı sabahları ilk çaçalıştrığımda benzinden lpg ye geçtiği an rolantide dalgalama araçda tekleme oluyor düşük devir gaza basınca stoba zorluyor. Bu olay 1dk yayakın bir süre deva ediyor. Daha sonralarda araçta sıkıntı arıza olmuyor.Vereceğiniz bilği için şimdiden teşekkür ederim

 2. Benim şöyle bi sorunum var. Araç rolantide calişırken gazdan benzine gecerken bir kere hafif kendiliginden gaz veriyormuş gibi silkeleniyor sonra düzeliyor. Aracim 2006 jetta düz motor. Aracimda akl lpg var. Enjektörler değisti albien takildi. Regülatör degisti atiker takildi. Lpg ısı sensörü degisti. Bujiler degisti bogaz kelebegi temizlendi adaptasyon yapildi. Sorun nedir? Bilen varmi acaba?

 3. lpg enjektoru kutugundeki presli isi sensorunun kablosu kopmustu.yerine kabloyla regulatordeki gibi isi sensoru takildi.daha sonra temizlemek icin bu kablolari ve regulator isi sensorundeki kablolarini soktum temizledim.acaba kablolari ters mi taktim bilemiyorum.araba lpg den benzine gecis yapiyor ve surekli ikaz sesi cikiyor.dugmeye basarak benzine geciyorum. sensorlerin ucunda soket yok.birbirine sarilmis ve bantlanarak duruyorlar.mimgas lpg sistemi var.iki kablonun karsilikli takilma prensibi mi var.yardimci olursaniz sevinirim

 4. MRB ARACIM 2004 SKODA OCTAVİA ATİKER SIRALI SİSTEM VAR ÜZERİMDE ARAÇ ÇUKURA TÜMSEĞE GİRİNCE VEYA VİRAJA SERT GİRİNCE KENDİ KENDİNE BENZİNE ATIYOR TÜPTEN ÇIKIYOR SİZCE SORUN NE OLABİLİR

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba