Gaz Ayarı Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 2.687 views
Gaz Ayarı Nasıl Yapılır ?

Gaz Ayarı Nasıl Yapılır ?

Gaz ayarı yapmak, gaz ayarı yapmak için, gaz ayarı

Araçlarımızda LPG  ve gaz ayarlarının  önemini saymakla bitiremeyiz.  Gaz ayarının sabitlenmesi ve yeterli düzeye gelmesi arabanın daha sağlıklı çalışması için ön koşuldur.Çünkü, doğru yapılmayan ayarlarda araç, zarar görüyor,infilağa uğruyor. Elimizde kalan hatta ciddi şekilde sağlığımızı tehlikeye atan gaz ayarlarında önlem ve bilinçli tüketim son derece önemlidir. Araç zarar gördüğünde fazla yakıt tüketebilir. Çalışmada aksamalar yaşanabilir. Yeterli verim sağlayamayabilir ve en önemlisi motorun gücü azalabilir.  Motorda teknik sorunlara  yer açan,neden olan bu durumlar risk içerir. Bu nedenle araçlarda LPG ayarı  düzenli sağlanmalı ve gaz ayarı en iyi şekilde yapılmalıdır. Gaz ayarını yapmanın bazı püf noktaları  bulunmaktadır. Sizin için oluşturduğumuz makalemizde gaz ayarı nasıl yapılır hakkında gerekli talimatlarda bulunacağız. Bakalım bu bilgiler işinizi kolaylaştıracak mı? Hep birlikte öğrenelim,faydalanalım.

gaz ayari1

Gaz Ayarı  Yaparken Nelere İhtiyacımız Var ?

Öncelikle bu ayarı verimli bir şekilde sağlayabilmek için işin püf noktalarını çok iyi bilmeniz gerekecek.Bu ayarı yapmak için aracınızın ayarını benzin moduna getirerek ,ısıtma işlemini sağlamalısınız. Isıtma işlemini yaptıktan kısa bir süre sonra,çalışma sıcaklığını önce takip edin ve daha sonra sıcaklıktan gelen motoru kapatınız. Bu arada fanların durması önemlidir.Fanların durmasını bekledikten sonra, LPG mekanizmasında var olan  gaz ayar vidasını tamamıyla sıkma işlemine geçiniz.Bu vidayı iyice sıktığınızdan emin olduktan sonra,ayarın düzeyini kestirmiş olacak,istenilen kıvama gelmesini sağlamış olacaksınız. Hemen  ardından bu vidayı geriye doğru çevirin. İşlemi ters yöne çevirin. yani tersi yönünde üç tur çeviriniz. Daha sonra limit vanasını en sona gelecek şekilde  açınız. İdeal rölantin sağlanması önemlidir. Bu ayarda gerçek devir sistemi en az 800-900  arası olmalı ve bu deviri tutturmak için gerekirse rölanti ayar vidası ile  yarım tur daha sıkıp,gevşetme işlemine geçmelisiniz.

Gaz  ayarı işleminde yer alan,rölanti ayarını yaptıktan hemen  sonra, gaz ayarlarını düzenlemeye ihtiyacınız olacak. Bu işlem  Aracınız çalışır haldeyken  olmalıdır. İşlem öncesinde sıkmış olduğumuz gaz ayar vidasını, artık çok yavaş hareketlerle  gevşetmeye devam ediniz. Vidayı gevşetme işlemi sürerken aracın rölanti devrini de ayarlamayı hatta  ve sesini de çok dikkatli bir şekilde dinlemeyi ihmal etmeyiniz.

Gaz ayarı nasıl yapılır, gaz ayarı yapmak, gaz ayarı, lpg ayarı yapmak

Rölanti devri işleminde yapılan değişikliği fark ettiğiniz an itibari ile gaz ayar vidası yarım olacak şekilde tutulmalıdır.Gazın fazla açılmaması çok önemli ve dikkat gerektiren bir durumdur.Eğer bu konu hakkında  Eğer bu konuda az bilgiye sahip iseniz,hatta yok denecek kadar bilgi dışında kalmış iseniz,bir ustadan yardım almalı,usta bir tamirciye giderek bu durumu bildirmelisiniz.Gaz ayarı üst limit ayarında işlem yaparken siz bu ayarı 3000 ve 3200 değerlerde sabitleyebilirsiniz.Vanayı yavaşça kıstıktan bir süre sonra, motorun devrinin düşmesi ile sıkma işlemine son veriyorsunuz.Bu ayarlarda ani hareket yapılmamalı ve hatta mümkün oldukça dikkatli olunmalıdır.Sizlere gaz ayarı yaparken nelere ihtiyacınız var konusunda yardımcı olduk.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba