Buji Yağlanması Çözüm

Yazar 1 Yorum 19.943 views
Buji Yağlanması Çözüm

Motorlarda bujinin görevi ateşlemeyi yapmaktır. Bu görevin araç için önemini şu şekilde anlatalım çok büyük bir mekanizma olan motorun içerisinde bujiler çok küçük yapılardır ve bu yapıların bozulması durumunda ufak parçanın büyük mekanizmayı çalışmamaya zorlamasına neden olmaktadır. Bujilerin arızalanması belki de motordaki en büyük problemlerden birisidir. Aracınızın bujisinde yağlanma sorununuz bulunuyor ise bunu anlamak mümkündür. Bujileri çıkardığınız zaman uç kısımlarında yağları görebilirsiniz.

Bujilerinizin yağlanması araç ömrünün kısalmasına neden olmaktadır belki de araçlarda en çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur bunun nedeni ise aracınızın böyle bir problemi bulunuyor ise aracınız trafikteyken arızalanmasına neden olabilir ve bunun sonucun mal ve can kaybına neden olan kazalara sebebiyet verebilir. Bujinin yağlaması nedenleri ile birlikte buji yağlamasına çözümü de sizler için kaleme alacağız.

Buji Yağlanmasının Nedenleri

Bujilerin yağlanması ve bunu geç fark etmeniz motorunuz için büyük problemdir. Bu tarz problemleri erken fark etmeniz her zaman hem cebinize hem de motorunuza iyi gelecektir.

  • Yağlama sisteminde kullanılan yağa dikkat etmelisiniz bu yağ bujilere geçerek bujilerin yağlanmasına neden olabilir.
  • Silindire farklı yollardan yağ sızmaları olabilir bu sızmalar ise segmanların aşınmasında kaynaklı olabilir ya da yağ keçesinin aşınmasından kaynaklı olabilir. Bu durumlara dikkat etmeniz gereklidir.
  • Pistonların ve silindirlerin aşınmasından dolayı olabilir ve bununla birlikte karterden yağ sızması ile karşılaşabilirsiniz bu tarz durumlarda kesinlikle en yakın servisten destek almalısınız.

İki zamanlı bir motora sahip aracınız bulunuyor ise yani motosiklet tarzı araçlar bunların bujilerinde oluşacak yağlanma bazen benzinin içerisinde kattığınız iki zamanlı motor yağını fazla kaçırmanızdan olabilir. Bu tarz katkı malzemeleri fazla miktarda kullanıyorsanız böyle bir problem ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bunların dışında benzine kattığınız yağın dibe çökme ihtimali bulunmaktadır bunun sonucunda da bujilerinizde yağlanma oluşabilir. Bunu anlamanın yolu ise egzozdan gelen dumandır fazla duman atıyorsa ve rengi koyuysa aracınız yağ yakıyor demektir.

Buji Yağlanması Nasıl Anlaşılır

  • Bujilerin yağlanması sonucunda en çok etkilenen motor olacaktır bundan dolayı ilk tepkiyi motordan alacaksınız. Bu tepkilerden en belirginleri motorun teklemesi ve aracınızın performans düşüklüğü yaşamasıdır. Bunların sebebi ise bujilerde ki yağ bazen ateşlemeye izin vermeyecektir.
  • Böyle bir sorununuz bulunuyorsa ve buna müdahale etmekte geciktiyseniz motorunuz yağ yakacaktır ayrıca yakıt tüketimi artacaktır bunların yanında aracınızda bulunan motor koruma yağında azalmalar görülecektir. Motor yağının tükenmesi demek aracınızın motorunun hızlı yıpranması ve motorunuzun kitlenmesine neden olmaktadır.

Buji Yağlanmasına Çözümleri

  • Bujilerinizde yağlanma bulunuyor ise bunun nedeni de çatlaklardan oluşuyorsa bunun çözümünde ustanıza danışarak çatlaklarınızı silikon ile kapatabilirsiniz.
  • Yağ yakan motorlar için kullanılan özel katkı malzemelerini kullanabilirsiniz buda motorunuzun ömrünü biraz daha uzatacaktır.

 

Bujilerle ilgili makalelerimiz;

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir TIKLAYINIZ.

Buji Kablosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır? TIKLAYINIZ

Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur TIKLAYINIZ.

Dizel Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır TIKLAYINIZ.

 

 

 

1 Yorum

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza