Günlük Araç Kontrolü nasıl yapılır? Araç İçi/Dışı Kontroller (Videolu Anlatım)

Yazar Yorum Yap 556 views
Günlük Araç Kontrolü nasıl yapılır? Araç İçi/Dışı Kontroller (Videolu Anlatım)

Çok üşengeç bir millet olduğumuz doğru mudur? Sanırım doğrudur. Tüm araç kullanıcılarına faydalı olmasını temenni ederek bir içerik hazırladık ve içeriği video ile destekledik ki siz bu kadar kısa sürede günlük araç kontrolü nasıl yapılır sorusunun cevabını tam anlamı ile alın diye. Buyurun, sadece 1 dakikada günlük araç kontrolü nasıl yapılır cevabı makalemizin içeriğinde…

  • Günlük Araç Kontrolü
  • Araç için yapılması gereken günlük kontroller
  • Araç içi kontroller
  • Araç dışı kontroller
  • Araç kontrolünün önemi
  • Araca binmeden yapılması gereken kontroller

Araç kontrolü nasıl yapılır? Araç bakımı hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Otomobilin ömrünün daha fazla uzatılması ve yakıttan daha fazla tasarruf ederek ekonomik araç kullanımının temeli düzenli bir şekilde araç bakımını yaptırmaktır. Ekonomik bir araç sürüşü için yapılması gerekenlerden biri aracın bakımı zamanında ve düzenli olarak yaptırmaktır. Ömrünü bitirmiş araç parçalar değiştirilmelidir. Fren ayarları düzenli kontrol edilmelidir. Kaliteli benzin kullanılmalıdır. Motoru çalıştırma sırasında tam gaz vererek motoru ısıtmaya çalışmak motorun aşınmasını ve yakıt tüketimini arttırdığı bilinerek sürüşe başlanmalıdır.

Bakım ve kontrolleri yapılmadan araç kullanmanın olumsuz etkileri nelerdir?

Ateşleme avansının çalışmıyor olması da yakıt ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Hava filtresinin açık olmaması motora gelen temiz havanın azaltacağından dolayı benzin harcaması artabilir. Kirli hava filtresi %10 daha çok yakıt harcanmasına sebep olmaktadır. Rölanti ayarını düzenli kontrol etmek ve ayar bozuksa yaptırmak gerekmektedir. Motor kompresyonun az olması sebebiyle motordan daha fazla güç sağlanması için gaz pedalına daha çok basmamız gerekir ve daha çok akaryakıt sarf edilmesine sebep olmaktadır.

Araç bakımları ne zaman yapılır ve Günlük Bakım Nasıl Olmalıdır?

Motor yağı kontrolü yapılmalıdır, akaryakıt seviyesi kontrolü yapılmalıdır, soğutma makinasının suyunun kontrolü yapılmalıdır, fren hidrolik yağı seviyesi kontrolü düzenli yapılmalıdır, hidrolik direksiyon bulunduran araçlarda yağı seviyesi kontrolü yapılmalıdır, lastik hava basınçları kontrol edilmeli ve lastiklerde fiziksel hasar durum kontrolü düzenli olarak yapılmalıdır, ışık ve ikaz sistemlerinin durumu düzenli kontrol edilmelidir.

Haftalık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Vantilatör kayış kontrolü yapılmalıdır, akümülatör kontrollerine düzenli olarak bakılmalıdır, dizel motorlarında yakıt filtrelerindeki suyun dış alana tahliye edilmesi, hava freni sahip olan araçlarda; hava deposundaki bulunan suyun dış tarafa tahliye edilmesine önem verilmelidir.

 Aylık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Aylık bakımda haftalık bakımdaki kontrollerle beraber olarak hava filtresinin kontrolü ve temizliğine dikkat edilmesi çok önemlidir. Emniyet kemeri nemli sabunlu bez yardımıyla tozdan arındırılarak temizliği sağlanması gereklidir. Yapılan km.ye göre lastikler diş derinlikleri kontrol edilmesi önemlidir.

Altı Aylık Bakım Nasıl Olmalıdır?

Sübap kontrolü yapılmalıdır, bujilerin kontrolü yapılması gereklidir, platin-avans ve rölanti ayarının kontrolü sağlanmalıdır, ön düzen ayarlarının kontrolü sağlanmalıdır ve lastik balanslarının rot ve rot başlarının kontrolü düzenli olarak kontrol edilmelidir, debriyaj ve fren balataları ile fren ayarlarının kontrolü sağlanmalıdır ve far ayarlarının kontrolleri düzenli yapılması çok önemlidir.

Araç bakımının nasıl yapılması gerektiğin anlatan bir Youtube videosu gördüm bu konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyen Günlük Araç Kontrolü Nasıl Yapılır? Videosunu izleyerek daha detaylı bilgiye ulaşabilir. Unutmayın araç bakımını düzenli yapmak sizi ve sevdiklerinizi koruyacak en önemli unsurlardandır.

İnceleme Sonucu

Aylık, 6 aylık ve yıllık araç bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını bir videolu anlatım ile en verimli şekilde alabilir ve düzenli olarak aracınızın bakımı için uygulayabilirsiniz. Sizin için kronometre ile bakım yaptık ve sadece 1 dakikada işte bu şekilde günlük bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz.
9,8

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba