Taşıt Kredisinde Ne Tür Banka Masrafları Ortaya Çıkar?

Yazar Yorum Yap 346 views
Taşıt Kredisinde Ne Tür Banka Masrafları Ortaya Çıkar?

Taşıt Kredisi Masrafları

Taşıt Kredisinde Ne Tür Banka Masrafları Ortaya Çıkar?

 

 

Birçok insanın son dönemler de en çok önem verdiği konu da arabadır. Arabalar hem özel ihtiyaç olarak görünen hem de ticari olarak ihtiyaç olarak bilindiği için birçok kesim tarafından oldukça kullanışlıdır. Araba almak için birçok vatandaş kredi kullanmayı tercih eder. Sıfır araç alacağınız zaman bankalar sizlere taşıt kredisi imkanı sunar. Ancak ikinci el araç alacağınız zaman da bunu ihtiyaç kredisi olarak değerlendirebilirsiniz.

 

 

Taşıt Kredisi Nedir?

Otomobil ve ticari araçların sahibi olmak isteyen kişiler için bankalar da bulunan çeşitli seçeneklerle kredi çekme olayına taşıt kredisi denir. Taşıt kredileri bankalar tarafından müşterilerine hem sıfır hem de ikinci el araçlar olarak kullandırılabilir.Ancak ikinci el araçlarda bazı değerlendirmelere bankalar daha fazla dikkat eder. Bunların en başında da vatandaşların alacağı aracın yaşı gelir. Eğer taşıt kredisi kullanacaksanız ve aracınız ikinci el ise aracın maksimum yaşı 5 olmalıdır. Bu gibi durumlar da sadece taşıt kredisi alabilirsiniz. Ancak yaşı daha yüksek olan araç tercih edilecekse eğer peşinat vererek biraz da kredi çekerek araç alabilirsiniz. Ancak bu gibi durumlar da taşıt kredisi değil ihtiyaç kredisi almış olursunuz. İhtiyaç kredisinde de bankalar belli bir limit olarak sizlere kredi verir. Bu gibi değerlendirmeleri bankalardan öğrenerek bilgi almak daha sağlıklı olacaktır. Taşıt Kredisinde Ne Tür Banka Masrafları Ortaya Çıkar? Konusun da daha fazla bilgi almak da mümkün.

 

 

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Taşıt kredisi bankalardan kullanabileceğiniz krediler arasında yer alır. Hem araba bakımından hem de müşteri bakımından bankalar belli şartlar koymuşlardır. Bu koşullar sağlandığı sürece ve kredi çekme limitiniz yüksekse her müşteri rahatlıkla kredi kullanılabilir ve araba sahibi de olabilir. Bankalar müşterilere kredi vermeden önce müşterilerin kredi puanına bakarlar. Ancak kredi puanınız yüksek olduğu zaman kredi çekebilirsiniz.

 

 

Kredi çekmeden önce araç kararınızı vermelisiniz ve bankaya bununla birlikte başvuru da bulunmalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta arabanız sıfır ise eğer araç satış bedeli dikkate alınır ve kredi tutarı genel anlamda %70 ile %90 oranında müşterilere çıkmaktadır. Kalan kısmı ise araca peşin olarak ödemelisiniz. Eğer alacağınız araç ikinci el ise bankadan alacağınız kredi aracın yaşına göre değişiklik gösterir ve kasko bedelinin %60 ile %80 arasında kredi tutarı sizlere verilmiş olur. Geri kalan tutarı ise peşinat olarak ödemelisiniz.

Taşıt kredilerinde diğer önemli durum ise bankaların yapmış olduğu vadelerdir. Araç kredi türlerinde ise bankaların maksimum kullandırılabilecek vade süresi ise 60 aydır. Sıfır araç aldığınız zaman herhangi bir kefil istenmez ve araç rehin altına alınmış olur. Bu durum aynı konut kredisinde olduğu gibi devam eder. İkinci el kredi çekimlerin de ise kredi müşterisine göre değişiklik gösterebilir. Banka sizden bu durum da kefil isteyebilir ve aracınız bu durumda rehin altına alınmak zorunda da kalmaz.Bankalarla olan geçmiş ilişkinize ve ödemelerinize bakılarak karar verilir. Bu nedenle kredi çekme işlemlerin de her bankanın oldukça katı bir şekilde çalıştığını da unutmamak gerekir.

Taşıt kredisi sorgulama ve daha detaylı bilgi için https://www.bankalar.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba