Kör nokta nedir? Kör noktayı görme yöntemleri? (Videolu Anlatım)

Yazar Yorum Yap 584 views
Kör nokta nedir? Kör noktayı görme yöntemleri? (Videolu Anlatım)

Araçlarda Kör Nokta Nedir?

  • Kör nokta
  • Ayna ayarı
  • Güvenli sürüş teknikleri
  • Kör noktayı görme yöntemleri
  • Trafik kazalarının nedenleri
  • Trafikte alınması gereken önlemler

kör nokta nedir1

Direksiyonun başındayken yoldaki diğer sürücülerin neler yaptıklarına da dikkat etmek gerekmektedir. Bu durum sadece önünüzdeki otomobillerle sınırlı değildir. Bunun yanı sıra arkanızda ve otomobilin her iki tarafında bulunmakta olan sürücüler için de önlem almanız gerekmektedir. Bu sebeple otomobilin üç aynası bulunmaktadır. İki taraftaki yan aynalar ve bir adet dikiz aynası bulunmaktadır. Bu aynaların göremediği noktalara kör nokta denir.

Kör Noktayı Görme Yöntemleri Nelerdir? 

kör nokta nedir2

Kör nokta, otomobilinizin çevresinde bulunmakta olan ama yan aynaları ve dikiz aynasını kullanarak gözlemlemenize yarayan alanları ifade etmektedir. Aynalar, arka bölümdeki yolun güzel bir görüntüsünü verse de bu görüş bölgesi tam olmamaktadır. Kör noktada bir otomobili ve motosikleti gözlemleyememek için çok fazla alan bulunmaktadır.

Kör nokta sürüş sırasında oldukça fazla önemli olan bir konudur. Birçok otomobil sürücüsü kör nokta konusunda ya bilgi sahibi değildir ya da az bilgi sahibidir. Kör nokta sebebiyle meydana gelen kazalar; en fazla şehirlerarası trafikte otomobilin şerit değiştirmesi sonucu oluşmaktadır.

Şehir içi yapılan sürüşlerde ise motosiklet kullanan ve bisiklet kullanan sürücüler bu kurala dikkate almayan bir sürücünün kurbanı olmaktadır. Her ne kadar araç aynaları ve uyarıcı güvenlik aygıtları kullanılsa da kazalar kaçınılmazdır ve meydana gelir. Aynaların çok doğru şekilde ayarlanması kör nokta sebebiyle oluşacak kazaları olabilecek kadar azaltır. Aynalar otomobili değil yolu gösterecek bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu sebeple sürücü daha güzel bir görüş alanı yakalar.

Gece sürüşlerinde arkadan gelmekte olan otomobilin farları sürücünün gözlerini rahatsız etmez. Bunun yanı sıra şerit değiştirirken direksiyona doğru bir seviye ile eğilmeniz görüş açınızın artmasına yardım edecektir. Bu durum kör noktaların daha fazla azalmasına sebep olmaktadır.

Araçlarda Ayna Ayarları Nasıl Olmalı?

kör nokta3

Sürüşün güvenli bir şekilde yapılabilmesi ve kör noktayı en aza indirmek için her aynanın en uygun bir şekilde ayarlanması çok mühimdir. Sol taraftaki dikiz aynasını düzgün ayarladığınızda, aracın görünmemesi gerekmektedir. Hafifçe sol tarafa başınızı oynattığınızda aracınızı görmeniz gerekmektedir. Bu durumda otomobilin arka tarafı %5 görünmesi gerekmektedir. Önemli olan durum arkadaki yolun görünmesidir. Sağ ayna içinde aynı kural önemlidir. Sağ taraftaki bakış açısını arttırmak ve kör noktayı gözlemlemek için arabanın merkezine doğru eğilmeniz gerekmektedir.

Orta dikiz aynasının ayarlaması sırasında, arka camın nasıl görünmesine dikkat edilmesi gerekir. Arka camı ve trafiği net bir şekilde gördüğünüzü düşünmekteyseniz ideal ayna ayarını eksik yapmışsınız ya da yapmamışsınız demektir. Görüşü engellememesi sebebiyle arka camın önü boş olmalıdır.

Kör noktaların neden olabileceği kazaları önlemek için ayrıca spot aynalar kullanılması gerekmektedir. Bunlar yan dikiz aynalarına takılması gereken, küçük, dış bükey aynalardır. Ayna dış tarafa doğru kıvrılarak, daha güzel bir bakış açısı sunmaktadır ve güvenliğinizi daha fazla artırmanıza yardımcı olmaktadır. Size en uygun montaj yerini bulmak için farklı konumlarla deneme yapmanız gerekir.

Sizin de kör nokta ile ilgili fikirleriniz ya da yapılması gerekenler ile ilgili düşünceleriniz varsa yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

İnceleme Sonucu

Her yıl ülkemizde 2000 e yakın kaza kör noktalar yüzünden gerçekleşiyor. Bu kazanlarında önüne geçebilir ve bu canlarımızı koruyabiliriz. İşte bu yüzden uygulamalı olarak kör nokta nedir sorusunun cevabını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Bir aracın kör noktaları ve bu kör noktaların neden olabileceği kazaları önlemenin yöntemlerini sizler için anlattık.
9,7

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba