Buji Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir.

Yazar 21 Yorum 46.988 views
Buji Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir.

Buji Arızası, gözle anlaşılabileceği gibi araç üzerinden sökülmeden araçta meydana gelen ateşleme sorunları ile de kendini gösterebilir. bujiler ateşlemenin en önemli parçası olduğu için söz konusu parçada meydana gelebilecek bir arıza, O yanma odasına alınan hava yakıt karışımının kısmen yada tamamen yakılamadan egzoz ile atılmasına neden olacaktır. Bu durum aracın performansını düşürecek yakıt sarfiyatını ise arttıracaktır. Ayrıca araç stabil çalışması bozulacak rölantide titremeler sarsıntılı çalışmalar gibi sorunların baş göstermesine neden olacaktır.

Bu yazımızda Buji arıza belirtileri nelerdir  ve Araçta buji arızası nasıl anlaşılır başlıkları hakkında detaylı bilgileri maddeler halinde bulabilirsiniz.

Araçta Buji Arızası Belirtileri Nelerdir

• Motor Sarsıntılı Çalışır
• Rölanti Stabil Konumdan dalgalı yada daha düşük konumda olmaya başlar.
• Araç Devirlenmesi Yavaşlar
• Performans Düşer
• Yakıt Sarfiyatı Normalden Daha Fazla Olmaya Başlar.
• Ani Hızlanmalarda Belli Belirsiz Teklemeler Olur
• Hava Filtre Patlaması yada Küçük Egzoz Parlamaları Görülür

Bunlar Haricinde Bujinin Sökülerek Arızasının anlaşılması için gerekli olanlar ise alt başlıkta değerlendirilmiştir.

Araçta Buji Arızası Nasıl Anlaşılır

Bujiler söküldükten sonra arızalı olup olmadığı konusunda daha çok bilgi sahibi olabilir. Bunlardan birçoğu görsel yada bazı özel aletler ile tespit edilebilir.

Gözle Kontrol Ederek Anlayabileceğiniz Arıza Bulguları;
• Buji Uçlarında Yağlanmalar Meydana Gelmiş İse
• Buji Porselen Kısmında Çatlamalar İzler yada Zedelenmeler Meydana Gelmiş İse
• Buji ucu pis, oksitli kurum bağlamış durumda ise
• Buji Ateşleme Uçları Aralıkları Görsel Olarak Değişkenlik Gösteriyor İse

Bujinizin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Bazı durumlarda enjektör aksamında meydana gelebilecek sorunlarda buji ucunda yağlanma ve kurum bağlama gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple bu belirtilerin %100 buji arızasına kanıt olduğu söylenemez. Bazı durumlarda bujiye etki eden farklı ateşleme sistemi parçalarından da kaynaklanan problemler oluşuyor olabilmektedir.

Usta Tarafından Alet ve bilgisayar İle Buji Kontrolü Bulguları

• Araç OBD Cihazına bağlanarak Yanma verileri Kontrol Edilebilir.
• Egzoz Lambda Sensörü Verileri Kontrol Edilerek Bakılabilir.
• Buhi uçları sentil ile ölçülerek kontrol edilebilir.
• Buji kabloları ve bobin ile her piston ateşlemesi tek tek usta tarafından kontrol edilebilir.

Bu kontroller bujinizin arızalı olup olmadığını tespit ettiği gibi hangi bujide sorun olduğu konusunda nokta atışı yapılmasını da sağlayabilir. Bu sayede sadece sorunlu olan bujiyi değiştirerek takım halinde parça satın almak zorunda kalmazsınız. Bu da daha düşük maliyet ile arızanın çözümüne olanak tanıyacaktır.

Bujinin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır

Benzinli ve LPG’li araçlarda bujiler, değişim periyotları olarak net bir km yada yıl söz konusu değildir. Fakat özellikle lpg’li araçlarda her bakımdan kontrol edilmesi ve en az 2 bakımda bir değiştirilmesi önerilir. Bu sayede aracın kış aylarında daha rahat çalışması, yakıt sarfiyatında ekonomi sağlanması ve ateşleme sisteminin stabil olabilmesi gibi bazı olumlu etkileri olmaktadır.

Benzinli araçlar için de tavsiye edilen durum her bakımdan kontrol edilmesi ve mümkün ise her 2 bakımda bir değiştirilmesi şeklinde olacaktır. Buji fiyatları göz önüne alındığında özellikle parçası pahalı olmayan orta sınıf araçlar için bu durum fazla kaba bir maliyet yaratmak. Aksine yakıt sarfiyatında ki artısı söz konusu parçanın fiyatını 2 bakımda bir amorti edecek düzeydedir. Yani değişimde harcanan para yakıt tasarrufu olarak size geri dönecektir.

Bize Sorun!

Buji, kablolar, bobin ve tüm ateşleme sistemi bakım arıza ve tamiri konusunda sitemizde birçok konu bulunmaktadır. Sitemizde veya bu konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Günlük olarak editörler tarafından sorulan sorulara cevap verilir. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak bizlere sorularını iletebilirler.

21 Yorum

 1. aracım 2014 model bmw 320 i ed aracım dyno testinde 170 bg olması gerekirken 139 bg çıktı motor benzinli olmasına rağmen sarsıntılı ve biraz gürültülü çalışıyor ve egzozda kurum izleri var bunların sebebepleri bujiler olabilirmi yada sebebi nedir ?

 2. Aracım 2014 model opel mokka 1.4 turbo lpg li. Aracım düz yolda iyi, yokuş yukarı hızlanmıyor ve hemen bağırmaya başlıyor. Yakıt arttı. Yokuşta çekiş çok düşüyor

 3. Avatar ertuğrul odabaş

  98 model 2000 motor otomatik aracımda devir problemi yaşıyorum rolanti motoru hava filitresi degişti kelebek ve sensörler temizlendi yinede düzelmedi allah rîzası için yardım kafayı kırıcam bu arada araç soğukken sıkıntı yok ısınınca oluyo ve durup bekledigimde stop ediyor

 4. Aracım 93 Toros arabamın bujileri buji kabloları disbüritör değişti ama araba tekliyor sabah çalışmıyor 10 dakika marş basıyoruz gazı direk çiğ atıyor ne yapabilirim bi yardımcı olabilirmisiniz yada bi çözüm.

 5. Aracım 96 model Mercedes e200W210 aracımla örneğin 200 km yol yaptıktan sonra bir kırmızı Işık’ta durmak için vites küçülterek yavaşlıyorum yada boşa atıp Işık’ta duruyorum. Sonra kalkışta vites atıp gaza bastığımda araç gitmiyor resmen yemesi gereken gazı yemeyip sarsıntılı bir titreme başlıyor ama aracı stop edip tekrar çalıştırdığında sorun düzeliyor ama belli bir zaman sonra yine oluyor aynı durum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🙏

 6. aracım 2010 astra h 1.6 benzün lpg li. 2010 model 3500 km de lpg takıldı şu anda 82300 km dedir. Bir süredir Lpg vakum hortumunu sökülmüş halde benzinde kullanıyorum. Subap başınçlarını ölçtürdüm biri 10 diğerleri 12 çıkıyor. Arıza kodu yok. Arabayı sabah çalıştırdıktan 1.5 dakika sonra rolantide dalgalanma başlıyor stop edecek gibi yapıyor topluyor.Eğer bu süreyi beklemez yola çıkarsam hareketli iken vites değiştirdiğim veya durqcağım sıra araba stop ediyor ve veya stop etmesin diye gaza bastığımda araba gaz yemiyor. Stop ederse 3 veya 4 marşta ancak çalışıyor. Bazen sabahları baygın marş alıyor. Buji, end. Bobini, termostat değişti. Acaba ne olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

 7. Araç 2000model polo classic araç benzinde gaz yemiyor kaportada gaz telin altında egzos patlaması gibi patliyor gaz verdikçe sonra stop ediyor lpg de gaz yemiyor arzası ateşlemedenmi yardımcı olurmusunuz.

 8. Laguna 1 1.6 motor aracim da marsa bastığımda 3.çü 4.çü de çalışıyor motor ısındıktan sonra ışıklarda falan durduğunda Rolantisi düşüyor ve stop ediyor sorun neden kaynaklandığını bulamıyoruz lütfen yardımlarınızı bekliyoruz bujileri kontrol edildi sürekli 4 büyüden birisi simsiyah kurum bağlıyor

 9. 2010 model 206+ 1.4 benzin lpg li aracım evimi taşırken biraz fazla eşya yükledim bagaj kısmına yolda 120 ile giderken 2 defa hız göstergesi 0 a düştü kalktı ve motor arıza ışığı yanmaya başladı ustaya gösterdiğimizde ateşleme ile ilgili bi arıza gösterdi, bobinaj ve bujilerin değişmesi gerektiğini söyledi motor arıza ışığı yandığı zamanlarda ben yaklaşık 500 km yol yaptım aracımda öncekine göre bi fark hissetmedim usta bobinaj ve bujileri değiştirdi 500m gittikten sonra aracım istop etti ve şuan çalışmıyor bunun nedeni ne olabilir şuan ustaya acayip kızgınım

 10. Avatar Atakan şükür

  Aracım 2004 Peugeot 206 1.4 x-line benzin lpg

  Aracım ilk çalıştığında belirli bir süre dengesiz çalışıyor ve ses yapıyor araç 15 dakka yürüdükten sonra ısındıktan sonra yani tamamen sesi kesiyor motorcuya baskı Balat’a yaptırdım gitmişken sordum ben birşey göremedim dedi sizce ne olabilir ? Bujiler yüzünden ses yapabilir mi rolatidede dalgalanma oluyor ufak ufak.

 11. Merhabalar
  Aracim 94 model honda civic 15 16V Lpg li motora sahip
  Aracim her kontakta cok gec calisiyor ve 2 ile 3 uncu viteslerde genellikle silkeleme yapiyor sorunu buji mi yoksa buji kablosumudur acaba cevaplarsaniz sevinirim hayirli gunler

 12. Selamın aleyküm ben aracımı km bakımı yaptırdım ve bujileride aynı zaman da değiştirdim sonrasın da ise bu arıza sebepleri ortaya çıktı benzinli aracım hiç LPG takılmamış 158 binde rölantide titreme çok fazla yakma vs hepsi var sebebi yeni bjiler mi yoksa başka biiey mi 3 ustaya gösterdim hepsinde normal dedi ama değil motor bildigin bağırmaya başladı dizel gibi sebebi bujiler mi acaba

 13. Merhabalar. Aracımda motor soğuk iken ilk çalışmada tekleme oluyor. 30 40saniye kadar. Daha sonra düzeliyor. Conta yanık diyecek olan arkadaşlar conta yeni değişti. Araçta su ve yağ eksiltme yok. Uzun yolda düşük devirde iken Çok nadir olarak ani gaza yüklenmemde küçük bir tekleme oluyor

 14. Avatar Kenan Çakmak

  Merhaba aracım 2001 model laguna. 1 haftadır aracım giderken zorlanıyor arada tekliyor gaza yüklensende sanki el freni yarım çekiliymiş gibi gitmiyor zorlanıyor ve aniden fırlıyor araba rolantide de fazla titriyor usta bujilerden olabileceğini söyledi ama henüz baktıramadım.

 15. Merhaba, aracım 60 km hıza ulaştıktan sonra tekliyor. gaz kesiyor kafasına göre takılıyor. daha 1300 km önce buji deiştirmeme rağmen yine bujiden dediler tamircimi beni yiyor yoksa haklımı size danışmak istiyorum cevap verirsneiz sevinirim saoğlun güzel site.

  • merhaba. bahsettiğiniz belirtiler buji arızası için uygun keza bir mekanikçi zaten bakıp buji arızalı demiş size ama ben şöyle açıklama yapayım. Aracınızın buji arızasını sık verdiğini baz alıyorum. Birinci olarak aracınız muhtemelen lpg li aractır. Lpg li araçlarda benzin ve dizel kullanım sağlayan araçlara nazara buji arızası 2 katı daha fazla verir. Bu kroniktir. Sıralı sistem otogaz buji arızası sorununa çare olamamıştır. 2. olarak yine lpg li araçlarda modeline göre 60-90 bin aralığında bobinler zarar görür bobiin arızalarıda buji arızasıne sebep olarak bazen taktıktan 10 dakika sonra bile aracınız titreme yapar ve tek buji eksik dağınık çalışır araba. Aracınız lpg li deilse buji arızalanmasına sebep buji yatağı ve bobinleriniz olacaktır. Size tavsiyem aracınıza sıfır buji alıp daha sonra bobinlerinizi tek tek denemeniz olacak. Eğer bu arızayı gözden kaçırım sürmeye devam ederseniz o titremeyi önemsemediğiniz için ciddi bir gidere maruz kalabilirsiniz. Saygılarımla

 16. hele bir de avrupa olmayan bir araba kullanıyorsanız (doğan, şahin) birçok kez buji arızası alabilirsiniz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba