Buji Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir.

Yazar 12 Yorum 19.671 views


Sponsorlu Bağlantılar


Buji Arızası, gözle anlaşılabileceği gibi araç üzerinden sökülmeden araçta meydana gelen ateşleme sorunları ile de kendini gösterebilir. bujiler ateşlemenin en önemli parçası olduğu için söz konusu parçada meydana gelebilecek bir arıza, O yanma odasına alınan hava yakıt karışımının kısmen yada tamamen yakılamadan egzoz ile atılmasına neden olacaktır. Bu durum aracın performansını düşürecek yakıt sarfiyatını ise arttıracaktır. Ayrıca araç stabil çalışması bozulacak rölantide titremeler sarsıntılı çalışmalar gibi sorunların baş göstermesine neden olacaktır.

Bu yazımızda Buji arıza belirtileri nelerdir  ve Araçta buji arızası nasıl anlaşılır başlıkları hakkında detaylı bilgileri maddeler halinde bulabilirsiniz.

Araçta Buji Arızası Belirtileri Nelerdir

• Motor Sarsıntılı Çalışır
• Rölanti Stabil Konumdan dalgalı yada daha düşük konumda olmaya başlar.
• Araç Devirlenmesi Yavaşlar
• Performans Düşer
• Yakıt Sarfiyatı Normalden Daha Fazla Olmaya Başlar.
• Ani Hızlanmalarda Belli Belirsiz Teklemeler Olur
• Hava Filtre Patlaması yada Küçük Egzoz Parlamaları Görülür

Bunlar Haricinde Bujinin Sökülerek Arızasının anlaşılması için gerekli olanlar ise alt başlıkta değerlendirilmiştir.

Araçta Buji Arızası Nasıl Anlaşılır

Bujiler söküldükten sonra arızalı olup olmadığı konusunda daha çok bilgi sahibi olabilir. Bunlardan birçoğu görsel yada bazı özel aletler ile tespit edilebilir.

Gözle Kontrol Ederek Anlayabileceğiniz Arıza Bulguları;
• Buji Uçlarında Yağlanmalar Meydana Gelmiş İse
• Buji Porselen Kısmında Çatlamalar İzler yada Zedelenmeler Meydana Gelmiş İse
• Buji ucu pis, oksitli kurum bağlamış durumda ise
• Buji Ateşleme Uçları Aralıkları Görsel Olarak Değişkenlik Gösteriyor İse

Bujinizin değişmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Bazı durumlarda enjektör aksamında meydana gelebilecek sorunlarda buji ucunda yağlanma ve kurum bağlama gibi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple bu belirtilerin %100 buji arızasına kanıt olduğu söylenemez. Bazı durumlarda bujiye etki eden farklı ateşleme sistemi parçalarından da kaynaklanan problemler oluşuyor olabilmektedir.


Sponsorlu Bağlantılar


Usta Tarafından Alet ve bilgisayar İle Buji Kontrolü Bulguları

• Araç OBD Cihazına bağlanarak Yanma verileri Kontrol Edilebilir.
• Egzoz Lambda Sensörü Verileri Kontrol Edilerek Bakılabilir.
• Buhi uçları sentil ile ölçülerek kontrol edilebilir.
• Buji kabloları ve bobin ile her piston ateşlemesi tek tek usta tarafından kontrol edilebilir.

Bu kontroller bujinizin arızalı olup olmadığını tespit ettiği gibi hangi bujide sorun olduğu konusunda nokta atışı yapılmasını da sağlayabilir. Bu sayede sadece sorunlu olan bujiyi değiştirerek takım halinde parça satın almak zorunda kalmazsınız. Bu da daha düşük maliyet ile arızanın çözümüne olanak tanıyacaktır.

Bujinin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır

Benzinli ve LPG’li araçlarda bujiler, değişim periyotları olarak net bir km yada yıl söz konusu değildir. Fakat özellikle lpg’li araçlarda her bakımdan kontrol edilmesi ve en az 2 bakımda bir değiştirilmesi önerilir. Bu sayede aracın kış aylarında daha rahat çalışması, yakıt sarfiyatında ekonomi sağlanması ve ateşleme sisteminin stabil olabilmesi gibi bazı olumlu etkileri olmaktadır.

Benzinli araçlar için de tavsiye edilen durum her bakımdan kontrol edilmesi ve mümkün ise her 2 bakımda bir değiştirilmesi şeklinde olacaktır. Buji fiyatları göz önüne alındığında özellikle parçası pahalı olmayan orta sınıf araçlar için bu durum fazla kaba bir maliyet yaratmak. Aksine yakıt sarfiyatında ki artısı söz konusu parçanın fiyatını 2 bakımda bir amorti edecek düzeydedir. Yani değişimde harcanan para yakıt tasarrufu olarak size geri dönecektir.

Bize Sorun!

Buji, kablolar, bobin ve tüm ateşleme sistemi bakım arıza ve tamiri konusunda sitemizde birçok konu bulunmaktadır. Sitemizde veya bu konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Günlük olarak editörler tarafından sorulan sorulara cevap verilir. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıda bulunan yorum kısmını kullanarak bizlere sorularını iletebilirler.


12 Yorum

 1. Avatar ferit çelik

  aracım 2014 model bmw 320 i ed aracım dyno testinde 170 bg olması gerekirken 139 bg çıktı motor benzinli olmasına rağmen sarsıntılı ve biraz gürültülü çalışıyor ve egzozda kurum izleri var bunların sebebepleri bujiler olabilirmi yada sebebi nedir ?

 2. Aracım 2014 model opel mokka 1.4 turbo lpg li. Aracım düz yolda iyi, yokuş yukarı hızlanmıyor ve hemen bağırmaya başlıyor. Yakıt arttı. Yokuşta çekiş çok düşüyor

 3. Avatar ertuğrul odabaş

  98 model 2000 motor otomatik aracımda devir problemi yaşıyorum rolanti motoru hava filitresi degişti kelebek ve sensörler temizlendi yinede düzelmedi allah rîzası için yardım kafayı kırıcam bu arada araç soğukken sıkıntı yok ısınınca oluyo ve durup bekledigimde stop ediyor

 4. Aracım 93 Toros arabamın bujileri buji kabloları disbüritör değişti ama araba tekliyor sabah çalışmıyor 10 dakika marş basıyoruz gazı direk çiğ atıyor ne yapabilirim bi yardımcı olabilirmisiniz yada bi çözüm.

 5. Aracım 96 model Mercedes e200W210 aracımla örneğin 200 km yol yaptıktan sonra bir kırmızı Işık’ta durmak için vites küçülterek yavaşlıyorum yada boşa atıp Işık’ta duruyorum. Sonra kalkışta vites atıp gaza bastığımda araç gitmiyor resmen yemesi gereken gazı yemeyip sarsıntılı bir titreme başlıyor ama aracı stop edip tekrar çalıştırdığında sorun düzeliyor ama belli bir zaman sonra yine oluyor aynı durum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler 🙏

 6. aracım 2010 astra h 1.6 benzün lpg li. 2010 model 3500 km de lpg takıldı şu anda 82300 km dedir. Bir süredir Lpg vakum hortumunu sökülmüş halde benzinde kullanıyorum. Subap başınçlarını ölçtürdüm biri 10 diğerleri 12 çıkıyor. Arıza kodu yok. Arabayı sabah çalıştırdıktan 1.5 dakika sonra rolantide dalgalanma başlıyor stop edecek gibi yapıyor topluyor.Eğer bu süreyi beklemez yola çıkarsam hareketli iken vites değiştirdiğim veya durqcağım sıra araba stop ediyor ve veya stop etmesin diye gaza bastığımda araba gaz yemiyor. Stop ederse 3 veya 4 marşta ancak çalışıyor. Bazen sabahları baygın marş alıyor. Buji, end. Bobini, termostat değişti. Acaba ne olabilir yorumlarınızı bekliyorum.

 7. Araç 2000model polo classic araç benzinde gaz yemiyor kaportada gaz telin altında egzos patlaması gibi patliyor gaz verdikçe sonra stop ediyor lpg de gaz yemiyor arzası ateşlemedenmi yardımcı olurmusunuz.

 8. Merhabalar. Aracımda motor soğuk iken ilk çalışmada tekleme oluyor. 30 40saniye kadar. Daha sonra düzeliyor. Conta yanık diyecek olan arkadaşlar conta yeni değişti. Araçta su ve yağ eksiltme yok. Uzun yolda düşük devirde iken Çok nadir olarak ani gaza yüklenmemde küçük bir tekleme oluyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba