Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur

Yazar 10 Yorum 34.729 views
Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur

Dizel araçlarda herhangi bir ateşleme sistemi bulunmaz. Yakıt (motorin) sadece sıkıştırılarak ateşlenir. Bu noktaya devreye kızdırma bujileri girmekte. Söz konusu parçanın arızalı olması durumunda araca bazı etkileri olacaktır.

Bu yazımızda (Kızdırma) Isıtma Bujisi Bozulursa Ne Olur, arana ne gibi etkileri vardır detaylıca öğrenebilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Bozulursa Ne Olur

Yazımıza Başlamadan önce eğer söz konusu parçanın arızalı olduğundan şüphe ediyor iseniz kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Burayı tıklayarak sayfaya göz atın.

 • 1 – Araç Sabahları Çalışmakta Zorlanır
 • 2 – Soğuk havalarda Araç hiç Çalışmayabilir
 • 3 – İlk çalıştırmada düzensiz çalışma gaz yememe sorunları olabilir
 • 4 – Normalden daha fazla duman atma sorunları görülür
 • 5 – Motor Arıza İkaz Lambası Yanabilir. (Detaylar İçin bknz)
 • 6 – Yakıt sarfiyatında artış görülür.

Tüm bu belirtiler arızanın şiddetine göre farklı derecelerde görülebilir. En tipik belirti her zaman için aracın çalışmaması yada zor çalışmasıdır.

Aracı Bu Şekilde Kullanmaya Devam Etmenin Verebileceği Zararlar

Kızdırma bujisinde meydana gelen arızanın farkında olmanıza rağmen sorunun tamirini yaptırmadan aracı bu şekilde kullanmaya devam etmeniz durumunda araca ve cüzdanınıza bazı etkileri olacağını bilmelisiniz. Bu etkiler ise;

 • 1 – Yakıt Sarfiyatı Artar : Kızdırma bujileri çalışmadığında araç özellikle motor soğukken yakıt yakma sistemi etkilenerek yakıtın büyük bir bölümünü çiğ olarak egzozdan atacaktır. Bu nedenle de performansa dönüşmeden atılan yakıt fazla sarfiyata neden olurken aracın performansı da düşecektir.
 • 2 – Katalitik konvektör tıkanmaları : 1. Madde de belirttiğimiz çiğ yakıt genellikle katalizatör içerisinde yanabilmektedir. Katalitik konvektörler çalışma prensibi gereği yüzlerce hatta motor sıcakken binlerce derece sıcaklık değerlerine ulaşabilmektedir. Bu denli sıcak olan katalitik konvektöre yanmadan ulaşan yakıt bu parça içerisinde yanarak parçanın tıkanmasına neden olabilmektedir. Söz konusu parçanın fiyatı oldukça pahalı olup kızdırma bujisi değiştirmediğinizde başınıza gelebilecek pahalı masraflardan birisidir. (katalitik konvektör arızası detayları için Tıklayınız.)
 • 3 – Marş Dinamosu Problemleri : Araç sabahları çalışmakta zorlandığında siz de daha fazla marşa basmanız gerekecektir. Marş dinamosunun bu denli fazla zorlanması kimi zaman arıza ihtimalini de ortaya çıkartabilir.
 • 4 – Akü Problemleri : Her madde birbiri ile bağlantılı olarak gitmekte. Fazla marşa basıldığı zaman akünüz zayıflayabilir. Ve tamamen bittiğinde ise tekrar şarj edilse daha eski performansını tutmayacaktır. Bu nedenle Kızdırma bujisi arızalanırsa ne olur diye soranlar için ekstra akü masrafına gireceğini söyleyebiliriz.

Bu gibi ekstra masraflar ve uğraşıları yaşamamak adına oldukça makul fiyatlarda olan kızdırma bujilerini bir bozulma durumunda vakit kaybetmeden değiştirmek gerekir. Beklemek sizin için çok daha pahalıya mal olabilir.

Bize Sorun Cevaplayalım. 

Soru sormadan önce kızdırma bujisi ile ilgili olarak sitemizdeki diğer yazılarıda okuyabilirsiniz. Arama kısmını kullanarak diğer kızdırma bujisi bozulursa ne olur yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Aklınıza takılanlar var ise aşağıda bulunan yorum kısmından bize sorularınızı sorunuz. Aynı gün içinde sorulan tüm sorular cevaplan maktadır. Soru sorar iken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.

Etiketler

10 Yorum

 1. Aracım, 2005 ford connent 90 lık. Aracı ilk çalıştırdığımda (Gun icinde) sorunsuz calışiyor. Hareket ettigimde kızdırma bujisi isareti yanıp yanıp sönüyor motor sarsıntılı calısmaya basliyor ve gaz yemiyor. İstop edip tekrar calıştırıyorum. Aynı sorunu tekrarlıyor. Belki bir kez daha yapıyor. Sonrasında hiç bi sorun yaşamıyorum. Takii bir sonraki güne kadar. (20 gündürde küçük vites geçişlerinde deprajdan kaldırırken çat sesi geliyor) yardımcı olursanız sevinirim.

 2. 444 enter traktör kızdırma bujileri sağlam fakat takınca ısıtmıyor. Sanırım elektrik gelmiyor. Ne önerileriniz nedir teşekkürler

 3. 2011 Ford connect Aracım 90 bin km de.
  Genelde bayır çıkarken veya 2500 devirden yukarıda kullanırken tııırrrt diye Ses geliyor Egzaz dan aşırı beyaz bir duman atıyor Araç istop ediyor. Bir daha çalışmıyor. Manifolt Borusunu söküp içine eter veya parfüm sıkınca çalışıp normale dönüyor. Bunu sık sık yapıyor. Bir kaç tamirci ye götürdüm sorunu çözemediler. Sizce neden olabilir. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • Avatar Talat erkılıç

   Selamünaleyküm kardeşim aynı sıkıntı benim 2005 model Ford c_max aracım dada var malesef Antep de kimse çözemedi servise götürmeyede korkuyorum çok maliyetli olur diye ama böyle giderse mecbur götürücem artık

 4. 2003 model ford transit aracımda Sabahları zor çalışma problemi var kızdırma bujisinin birsi çalışmıyor du içinde kırıldı bundan kaynaklı olabilir mi?

 5. Seyir halindeyken buji kızdırma ikaz lambası(kıvrılmış tel işareti olan) yanıp sondü. Araç gaz kesti. Aracı durdurdum. Kaputtan duman geldi. Sonra mazot kokusu oluştu. Bilgi verir msnz?

  • merhaba geçmiş olsun bu gece aynı durum benım basıma geldi kızdırma bujisi arızası verdı ve arac 30000 devırın altında gıtmeye basladı normal olarakta motor arza lambası yandı yarın ilk iş bujileri kontrol edip patlak olanı değiştirmek olacak muhtemelen sorun çözülecektir.

 6. Avatar Levent tufan

  Daha önceden aracımda motor sistem arızası uyarısı veriyordu fakat kontağı kapatıp açınca normale dönüyordu bu böyle 1 yıl falan devam etti sık sık değil bazı aralıklarla ancak şu an aynı sıkıntı yine var araba gaz yemiyor ancak 80 e çıkıyor hız sorun ne olabilir acaba araç 2006 focus2 ghia dizel otomatik

 7. Hocam 2012TDİ dizel Polo araç aldım 148000binde.aracı 80kilometrek uzaklıktan evime getirdim hiçbirsorun yoktu,ertesigün motorunu yıkattım ve yağını ve yağfilitresini değiştirttim,sonra sürüş yaparken 160km ile gidiyordum aniden aniden sarışeklinde gözlüktipinde bir lamba yanıp sönmeye başladı aracımda,sanırım bujı ısıtma lambası,o anda araç hızdan kesildi ve 100 ile110 km ile gitmeye devam etti üstüne geçmiyor.istop ettiğimde arıza gidiyor ama tekrar aracı kullanırken otoyolda gazabasıyorum belirli bir süreden sonra tekrardan aynı hatayı devreye sokuyor ve tekrardan araba sürüşhalinde 100ve110km geçmiyor.lamba yanıp sönmeye başlıyor.bujilerde birsorunyok kime gitsem farklı birşey söylüyor sizce ne yapa bilirim arızayı kimse bulamıyor

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba