Tsi motora lpg takılırmı.Tsi motor lpg uyumu

Yazar 1 Yorum 25.474 views
Tsi motora lpg takılırmı.Tsi motor lpg uyumu

Tsi motora lpg takılır mı ve Tsi motor lpg uyumu konuları hakkında detaylı bilgi ve kullanıcı yorumlarını sizin için bu yazımızda kaleme alıyoruz. Tsi motor lpg ve Tsi motor lpg uyumu konusunda her türlü soru, görüş ve önerilerinizi hatta yaşadığınız teknik sorun varsa bize yazabilirsiniz. Tüm yorumlara geri dönüş yaptığımızı lütfen aklınızda tutun.

 

 

Tsi motor

Tsi motor nedir sorusunun cevabını vererek giriş yapalım. Türkiye de satış rekorları kıran, alman panzeri diye anılan ve en acayibi aldığınızda 3 yıl sonra satarken para kazanabildiğiniz tek model olan Volkswagen grubunun sahibi olduğu Turbo beslemeli olan motoru Tsi (Turbo Supercharger Injection) Türkiye de en çok satan motorlardan birisi ve aynı zamanda en az sorun çıkartan motor diyebiliriz. Türkye de en çok satılmasının sebebi düşük maliyetlerle yüksek güç üretip ve rakiplerene nazaran daha düşük benzin tüketimi olması araç sahiplerinin Tsi motorlu araçlara yönelmesini sağlıyor.

Tabi burası Türkiye. Benzin fiyatları malum. Ne kadar düşük tüketim oranları olsada bizim ülkemizdeki trafik koşulları ile benzin fiyatlarını baz aldığınızda tasarruf etmek farz. Dolayısı ile Tsi motor lpg uyumu konusunda da açıklanması gerekenler var. İster uzun yollarda kullanın isterseniz şehir içinde hiç farketmez. Maliyetler artınca her araç sahibi için ilk seçenek lpg taktırmak ve akla gelen ilk soru da Tsi motora lpg takılır mı?

 

 

Tsi motora lpg takılır mı?

Eski tip versiyonlu motorları unutun. Tsi motor atmosferik motorlara göre daha düşük hacimle daha fazla güç üretebiliyor. Zaten teknoloji olarak ta çok farklı olduğunu herkes biliyor. Dolayısı ile eski tip motorlara takılan lpg sistemleri bu motora uyum sağlamıyor. Teknolojinin gelişmesiyle Tsi motor gelişti ancak lpg sistemleri de gelişti. Son 3 yıldır lpg üreticileri de oldukça güçlü teknolojiler geliştirerek %100 olmasa da sorunsuz şekilde Tsi motor lp uyumu konusunda dönüşümü başardı. İki çeşit dönüşüm mümkün bunların 1 tanesi karma sistem Tsi motor lpg uyumu ve diğeri de Likit sistem Tsi motor lpg uyumu.

Karma sistem lpg ve Tsi motor

Aracınızın çalışması sırasında lpg ve benzin tüketimini aynı anda yaparlar. Yüksek devirde enjektörlerden benzin püskürtmesi sürekli devam eder.

Likit sistem lpg ve Tsi motor

2 yıldır kullanılan karma sisteme göre daha maliyetli olan benzine hiç ihtiyaç duymayan sistem. Direkt olarak enjektörlere lpg bağlantısı yapılır, özel pompası ile gazı doğrudan silindirlere gönderir ve benzine oranla %40 tasarruf sağlar. Araç performans kaybı yaşamaz.

Tsi motora lpg

 

 

Tsi motora lpg takılır mı sorusuna cevap olarak eve diyebiliriz. Bizim tavsiyemiz yıl içinde yaptığınız kilometre ile doğru orantılı olarak lpg taktırmaya karar vermeniz. Mesela 1 yılda 10-15 bin kilometre yol yapıyorsanız taktırmayın? 20 bin kilometreden fazla yapıyorsanız da taktırın deriz. Sonuçta para harcıyorsunuz ve sizin bir hesap yapmanız gerekiyor. Yani verdiğiniz 5-6 bin lira ücreti ama acaba bu yapacağınız tasarruf bu parayı size ne zaman geri kazandıracak?

1.4 Tsi lpg uyumu

Yazının tamamını okuyanlara ek olarak söyleyebileceğimiz tek şey şudur. Kesinlikle kulağınıza küpe olsun. 1.4 Tsi motora lpg tabi ki uyar ama bu işlemi yaptırdıktan sonra motorunuz için Volkswagen‘in verdiği garantiyi unutun. Aracınızı garanti dışı bırakıyorlar direkt olarak. O yüzden yukarıdaki uyarımızı tekrarlıyorum kesinlikle 20-25 bin kilometreden daha az kullanıyorsanız arabayı 1 yıl içerisinde gerek yok böyle bir işleme.

 

 

Tsi motor lpg fiyatları

Tsi lpg fiyatları için her firma aşağı yukarı aynı rakamları veriyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2 çeşit lpg sistemi uyum sağlıyor. Karma lpg sistemi 5-7 bin lira arasında fiyatı var. Likit lpg sisteminin de 11-13 bin lira arasında fiyatı var.

Volkswagen golf 5 1.4 tsi motor lpg uyumu, Volkswagen golf 6 1.4 tsi motor lpg uyumu,Volkswagen golf 7 1.4 tsi motor lpg uyumu

Volkswagen golf 5-6 ve 7 1.4 Tsi motorlar için değişen bir durum yoktur. Yukarıda belirttiğimiz her konu geçerlidir. Bir motor ustası olarak ısrarla ısrarla belirtiyorum ki 20-25 bin km nin altında bir kulanımınız varsa eğer Volkswagen golf, Volkswagen jetta, Volkswagen passat, Volkswagen scirocco veya Volkswagen  değilse bile aracınız skoda octavia olabilir bunlara lpg taktırmayın?

1.0 Tsi motor ve 1.2 Tsi motor

Volkswagen ve Skoda modellerinde kullanılan bu motorlar zaten oldukça az yakıt tüketimine sahip olduğu için 1.0 tsi motor lpg uyumu nasıl sorusu gelmiyordu bize ama en son yakıta zamlar ile araç fiyatlarındaki artıştan sonra 1.2 tsi motor lpg uyumu konusunda da sorular gelmeye başladı. Sonuca şöyle bağlayalım konuyu. Bu araçlar zaten yeterince yakıt tüketimine sahip son teknoloji motorlar olduğu için çok kilometre yapmıyorsanız eğer hiç lpg ye lüzum yok. Lpg sistemlerininde arabanızın motor eko sistemine özellikle ateşleme kabinindeki parçalara uzun vadede zararlar verdiğini unutmamak gerek. Yukarıda papağan gibi tekrarladığımız konuyu yine belirtiyorum. 20 bin kilometreden fazla yıllık yol yapmıyorsanız eğer lpg tavsiye etmiyoruz.

 

 

1 Yorum

  1. Merhabalar, 1.4 TSI CAX motor kodlu 2010 passat sahibiyim. Romano marka LPG uygulanmış.
    Lakin bu aralar araç LPG ye geçtiğinde ve özellikle klimayı açtığımda EPC ve MOTOR arıza ışığı yanıyor. Gaz yemiyor ve araç istop ediyor. Benzine aldığımda hata kodunu siliyor ve tam gaz devam klima açıkken.
    Neden yapar bunu???
    yardımcı olabilirseniz sevininrim

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba