Dizel Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Yazar 1 Yorum 11.463 views
Dizel Avans Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracınızın motoru belirli bir performans değerini göstermek için bazı ayarlarının yapılması gerekmektedir. Bu ayarlar yapıldığı taktirde aracınız daha iyi performans verecektir. Bu ayarlar arasında belki de en önemlisi avans ayarı olarak bilinmektedir. Avans ayarı belki de en çok dizel araçlar için yapılmaktadır dizel avans ayarı nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için kaleme alacağız. Avans ayarı bozulan araçlar gerektiği performansı vermeyecektir bu durumda ise yeterli limitlere ulaşmanız mümkün olmayacaktır.

Dizel avans ayarı

Dizel araçların avans ayarı fabrikasında yapılmaktadır bu ayarın bozulması için aracınızın arıza vermesi ya da aracınızın içerisinde bulunan parçalardan birinin bozulması gerekmektedir.

Dizel araçlarda avans ayarının yapılması çok zor görünen bir durumdur bu durum aracınızın motor aksamında bulunan bir parçanın değişmesi sonucunda ya da bozulması sonucunda oluşmaktadır. Örnek vermek gerekirse motor üzerinde dinamonun bozulduğunu düşünelim ve bu bozukluğu gidermek için usta ya da servisten yardım alacaksınız sonrasında ise yeni dinamo motora takıldığı zaman avans ayarını yenilemeniz gerekmektedir bu iş içinde tekrar servise gitmeniz gerekmektedir ya da aracınızın markasından anlayan bir ustadan destek almanız gerekmektedir.

Dizel Avans Ayarı

Dizel araçlarda bu ayarın yapılması bütün araçlar ile aynıdır bu iş için en ideali aslında işte uzman bir kişiden yardım almaktır. Bu işten anlayan ile anlamayanı anlamanız çok kolaydır. Bu avans ayarını herkes yapamaz bundan dolayı ustanın iyi olup olmadığını işi yaparken zorlanmasından anlayacaksınız. Usta ayarı yaparken zorlanırsa bir faydasını göremezsiniz. Dizel araçlarda avans ayarının yapılabilmesi için iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan en ideali ve kesin sonuç vereni avans tabancası kullanmaktır. Diğer yöntem biraz daha ustalık gerektirmektedir bu yol ise motorun sesini dinleyerek avans ayarı yapmaktır.

Avans tabancasına ulaşmanız mümkün değil ise bu durumda ustalardan yardım alarak motor sesini dinleme yolunu kullanmanız en idealidir. Dizel araçlarda yapılan avans ayarları bile kendi aralarında farklılıklar gösterebilmektedir. Bu ayarı bazen vida sıkarak yaparken bazen de vidayı gevşeterek yapmaktasınız. Avans ayarı için bazı araçlarda parçalar bulunmaktadır bu durumlarda da bu parça üzerinden ayar yapmaktasınız. Bu ayarın yapılmasında dikkat edilmesi gerekmektedir her usta bu ayarı tam olarak tutturamamaktadır.

Dizel araç için yapacağınız avans ayarından sonra kesinlikle düz bir yolda kontrol etmeniz gerekmektedir istediğiniz performansa aracınızın gelmiş olması gerekmektedir. Bunu anlamanın yolu kolaydır aracınızda parça değişmeden önce nasıl hızlanıyor ise aynı şekilde hızlanması gerekmektedir bu şekilde hızlanıyor ise avans ayarı yapılmış demektir fakat bazen ustaya güvenirsiniz ve bunun sonucunda aracınız 100’ün üstüne çok zor çıkar ve arabadan soğursunuz bu durumdan kurtulmak için kesinlikle aracınızın performansını test etmeniz gerekmektedir. Aracınızın daha iyi performans alması için avans ayarı önemlidir ve dizel araçlar performans konusunda üst sınıflarda yer aldığı için daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dizel araçlarla ilgili makalelere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Dizel Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur?

Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Benzin ve Dizel Tıkalı Enjektör Nasıl Açılır

Dizel Araç Neden Siyah Duman Atar

Dizel Araba Nasıl Kullanılır. Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

 

1 Yorum

  1. Dinamo sökülürse avans ayarı bozulur ne demek arkadaşım.insanları yanlış yönlendirmeyin,kulak ile avans ayarı olmaz,dizel araçta avans ayar tabancası tarih olalı çok oldu(pompa üzerinde komparatör saati ile yapılanlar var nadir de olsa,geri kalan kısmı zaten kilitlemeli),usta ayar yaparken zorlanırsa ne demek??? Zorlanırsa zaten usta değildir!!!! Hemen çekici çağırın aracı oradan uzaklaştırın😝😝

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Oto Arıza