Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Yazar 10 Yorum 975 views


Sponsorlu Bağlantılar


Bobin, Ateşleme sisteminde en sık arızalanan parçalardan birisidir. Benzinli yada lpg’li araçlarda ateşleme sorunlarının büyük bir bölümü bobin yada bobin kaynaklı arızalardan meydana gelmektedir. Söz konusu arızalar, yakıt sarfiyatını arttırmakta sürüş güvenliğini de riske atmaktadır. Bu sebeple ateşleme sistem parçalarından olan bobin arızasını anlamak için hangi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir.

Bu yazımızda bobin arızası nasıl anlaşılır. Bobin arıza belirtileri nelerdir maddeler halinde bulabilirsiniz.

Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir

• Araç Sarsıntılı Çalışmaya Başlar
• Genellikle Araç rolanti devrini koruyamaz ve rolantide stop etmeler başlar
• Araç Devirlenirken Teklemeler ve Tutma Hissi Baş Gösterir
• Rampa ve Ani Hızlanmalarda Araç Boğulmaları Sıklıkla Görülebilir.
• Çiğ Yakıtın Yanmadan Atılmasına bağlı olarak egzoz ve hava filtresinde geri tepme patlamaları meydana gelebilir
• Performans Hissedilir Derecede Düşer,
• Yakıt Sarfiyatı Büyük Ölçüde Artar,

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır

Tüm bu belirtiler, ateşleme sisteminde bir arızanın habercisidir fakat mutlaka bobin kaynaklı olmayabilir. Bu sebeple söz konusu etkiler araçta görülmeye başladı ise bobin kontrol edildikten sonra değiştirilmelidir. Genellikle buji arızası belirtileri ile benzerlik gösterdiğinden patlak bir buji de söz konusu etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilecektir.


Sponsorlu Bağlantılar


Bobin Nasıl Kontrol Edilir : Eğer aracınızda bağımsız elektronik ateşleme söz konusu ise bu kontrolü yapmak çok daha kolay olacaktır. Motor yağ kapağının üstünde motor koruma kağanının altında bobinler bulunur. Söz konusu bobinlerin üstünde bir adet soket de mevcuttur. Araç çalışırken bu soketlerin Birini söktüğünüz de rölanti bozulacak yada araç stop edecektir. Bu soketleri tek tek söküp takarken herhangi birini söktüğünüz de hiçbir tepki ve motor çalışmasında bir değişiklik olmuyor ise, o kısmın bobini yada bujisi mutlaka arızalı demektir. Bu iki parçadan hangisinin arızalı olduğuna karar vermek için ise bazı yan ekipman ve aletleriniz olması gerekir ki bu gibi durumların tespiti için genellikle usta kontrolü şarttır.

Ayrıca Bknz : Ateşleme Bobini Neden Bozulur

(aşağıdaki Video örnek kontrol şekli olsa da eski bir yöntemdir. Bu yöntemin doğru yapılmaması araca zarar verebilir. Bu nedenle bu tip kontrollerin servis yada usta tarafından yapılması önerilir)

Bobini Arızalı Aracı Kullanmaya Devam Etmek?

Ateşleme bobininde bir arıza olması, arızalı olan piston ve yanma odasında ateşlemenin gerçekleşmemesine ve buna bağlı olarak yanma odasına alınan hava yakıt karışımının yakılmadan egzoz sitemine gönderilmesine neden olur. Egzoz siteminin başlangıcında ise katalitik konvektör bulunur ve bu parça ortalama olarak 700-1000 derecelik bir ısıda çalışmaktadır. Bu denli yüksek ısıya nüfus eden yanmamış yakıt karışımı, katalitik konvektör içerisinde yanarak, söz konusu partikül filtresi bileşenleri ve içerdiği metal alaşımlara zarar vererek katalizör kullanılmaz duruma gelmesine neden olabilir. Söz konusu parça oldukça pahalı ve önemli bir parça olduğunu unutmamak gerekir.

Bize Sorun!

Araçlarda Ateşleme bobini arızaları konusunda sitemizde ateşleme kategorisi mevcut olup tüm arıza ve onarım bilgileri konusunda merak ettiklerinize bu kısımdan ulaşabilirsiniz. Sitemiz yada konumuzdan ulaşamadığınız ve aklınıza takılanlar var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanınız. Sorulan sorulara günlük olarak cevap verilmektedir.


Etiketler

10 Yorum

 1. Avatar Mehmet Gültekin

  Araba hareket halinde iken titremeye başlıyor. Bunu her zaman yapmıyor. Dururken çalışınca bazen aynı yitremeyi görüyorum. Neden olabilir?

 2. S a 1993 model bmw 318 var bende aracta sarsilma hizlanirken bohulma var yakit asiri derecede artti ben aracin buji buji kaplosu grank sensörünü dehiştim ama halen daha sorun devam ediuor bobinde asiri derecese isinma var sorun babinden olabilirmi bendeki bobin tekli bobin bujı kapasindaki bobinden dehil sayhilar

 3. Merhaba,
  Aracım 2006 model Citroen C4 1.4 Benzin&Lpg
  Bobinle mi alakalı bilmiyorum ama aracımda benzin ve lpg de stop etme sorunu vardı bir ustaya götürdüm boğaz kelebeğini temizledi stop etme sorunu ortadan kalktı ama araç kesiklik yapıyor. Motor soğukken ilk çalışmada motor ısınana kadar biraz fazla yapıyor sonrasında ise azalıyor ama kendinide hissettiriyor. Bunu benzinde kullanırken daha fazla yapıyor Lpg’de nispeten daha az. Boğaz kelebeğini temizleyen ustaya sordum bu durumu da sen hiç benzinle kullanmadığın için araç lpg’ye alışmış pislikler benzini engelliyor vs vs bir sürü şey saydı. Benzin deposuna temizlik maddesi at bir süre benzinde kullan düzelirse git lpg’ne baktır dedi. Doğru bir mantık mı sorun ne kaynaklı çözemedim ben her ustanın bişey söyleyip yapamamasından sıkıldım. Ayrıca açık konuşmak gerekirse de lpg ile kullanırken bitmeden gaz alamadım. Lpg’de benzin gibi pislik oluşturur mu bu da motora gider sıkıntı yapar mı?

 4. Bende 1.4 8valf 2009linea var motor sıcakken tek marşta hemen alıyor motor soguyunca baya marşta basılıtutuyorum yaklaşık Bi yirmi saniyeye kadar basılı tutuyorum oyle çalışıyor araç benzinli sıkıntısı nedir ateşleme bobin arızası ola bilirmi

 5. s.aleykum 1991 model sahin aracımı ustaya goturdum aracda tekleme ve stop etme egsoz patlaması oluyor kendiliginden dedim usta bujiyi kontrol etdi bujinn bir tanesi calismıyordu degiştirdi fakat yine ayni buji yaglaması var dedi siboplarda sıkntı oldugunu soyledi sizcede siboplardanmı yapıyodur yoksa ateşleme bobiniyle alakalı bir durummu bu

 6. Merhaba 91 model broadwayım var aracım var yolda giderken araç çok ağır sanki biri tutuyor yokuşa araç 1.ci vitese kadar düşüyor debriyaj balatasını değiştirdim yine aynı ateşleme sisteminden olurmu cevab

 7. Avatar Emrah topal

  Merhaba aracım tofaş doğan motor gazı yemiyor ve giderken gazi kestigimde hafif tekliyor ve motor cabuk ısınıyor ateşleme bobinlerimi acaba arızalı

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba