Ateşleme Bobini Neden Bozulur, Yanar ve Arıza Yapar?

Yazar 44 Yorum 33.521 views
Ateşleme Bobini Neden Bozulur, Yanar ve Arıza Yapar?

Benzinli ve Benzin + LPG’li araçlarda her 20-30 Bin km’de bir çok sık bir şekilde ateşleme sistemi parçalarında problemler başlar. Araç sahiplerinin aklına gelen soru ise bu parçalar çok mu kalitesiz yoksa araç sahipleri olarak birşeyleri yanlış mı yapıyoruz sorusudur. Bir bakıma bazı arızaların sebebi kullanıcı olsa da bazı arızaların sebebi de aracın sisteminin kendisi olmaktadır.

Bu yazımızda Bobin Arızası Neden Olur,Araçta Ateşleme Bobinin Neden Yanar yada arıza yapar tüm etkenleri maddeler halinde ele alacağız. Arızaya sebep olan etkenleri bilmek daha uzun ömürlü ateşleme parçaları için gereklidir.

Ateşleme Bobini Neden Bozulur?

Ateşleme bobini arızalarında lpg’li araçlar başı çekmektedir. Şüğphesiz aracın orjinal donanımını bozmak parçaların işleyişini etkiliyor. Bu sebeple ilk önce lpg’li araçları ele alalım

LPG’li Araçlarda Ateşleme Bobini Neden Arıza Yapar;

• Benzine Oranla LPG’nin Yanma direnci farklıdır. Bu sebeple Bobinler üzerindeki baskı da artarak ömrünün kısa olmasına neden olur
• Özellikle Yanlış yapılan gaz ayarları hava giriş kısmının bilinçsiz şekilde kapanması gibi yanlış uygulamalar yanma odasına giren karışımı fakirleştirebilir yada zenginleştirebilir. Bu durum yanma sıcaklığını da etkileyerek bobinleri etkileyebiliriz.

Benzinli Araçlarda Ateşleme Bobini Neden Yanar;

• Bujilerde Çatlak Olması
• Bujilerin Ağız Boşluklarının Ayarlarında Bozunmalar
• Bujilerin Ömrünün Azalmış ve Ateşleme Yetisini Kaybetmiş Olması
• (varsa) Buji Kablolarının Direnç ve ohm değerlerindeki bozulmalar ve arızalar
• Araç Üzerinde Yan Sanayi Bobin ve Ateşleme Parçalarının Bulunması
Enjektör Arızaları ile Yakıt Karışımındaki Dengesizlikler
• Eskime ve Yıpranmaya Bağlı Bozulmalar

Bobin arızalarında en sık karşılaşılan nedenler yukarıda sıralanmıştır. Fakat bobin çok sık arıza yapmıyor ise ilk defa arızası ile karşı karşıya iseniz yıpranmaya ve eskimeye bağlı olarak her elektronik malzeme gibi bobinlerde zamanla işlevini kaybedebilir. Bobinlerin içinde sadece sarmal teller bulunmaz. Bazı özel devreler ve elektirik soketleri de bulunur. Bu kısımlarda meydana gelen arızalar bobini çalışmaz hale getirir. Genellikle sarmal tel problemi çok daha nadir görülür. İç kısmında devresel arızalar daha sık görülmektedir.

Araç sık Sık Bobin Arızası Veriyor İse

Eğer aracınızda normalden daha sık bobin bozulması sorunları ile karşı karşıya kalıyor iseniz, bobini değiştirmek geçici bir çözüm olacaktır. Yapılması gereken arızaya neden olan parçayı bulmak adına tüm ateşleme sisteminin gözden geçirilmesidir. Kimi zaman bir buji dahi bobinin bozulmasında etkin rol oynayabilmektedir. Söz konusu arızalı parça ile birlikte bobinin sde değiştirilmesi, bobinin ömrünü çok daha fazla uzatacaktır.

Ayrıca araç bakımlarının ihmal edilmesi de arıza sebebidir. Periyotlar halinde kablo, buji benzin ve gaz enjektörlerinin kontrol edilmesi, bobinin arıza ihtimalini en aza indirir. Bu sebeple araç bakımlarınızı aksatmamalı ve düzenli olarak tüm ön takım ateşleme sistemi gibi parçaları periyodik kilometre bakımlarında bir arıza olmasa dahi kontrol ettirmelisiniz.

Bize Sorun!

Araçta Ateşleme – endüksiyon bobini arızaları, tamiri bakımı ve diğer tüm ateşleme elektirik motor ve mekanik aksam bakımları ile ilgili olarak sitemiz kategorilerinden bilgilere ulaşabilirsiniz. Sitemizden yada bu konudan edinemediğiniz ve aklınıza takılanlar var ise sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak editörler tarafından cevap verilmektedir.

Etiketler

44 Yorum

 1. 2006 model Peugeot 307 1.6 benzin LPG li aracım için ateşleme bobini 1 nolu silindir kısmından patlamıştı sifirini alıp değiştirdikten sonra aracı çalıştırıp 5 dk sonra tekrar aynı yerden bobini patlattı sorun için önerilerinizi paylasirsaniz sevinirim teşekkürler.

  • Avatar Muhittin SERDAR

   bujilerde sorun olabilir, yanlış monte edilmiş olabilir (gerçi yanlış monte edilse bile patlatma yapmaz), 5 dk çok kısa bir süre ender rastlanan bir durum.

 2. 2008 model 1.8 l honda civic hb sport i-shift aracımı uzun süredir sabit olmayan bazen kendiliğinden silinen zengin karışım hatasını gözardı ederek kullanmakta idim. Kendi kendine silindiği için geçici anlık hata olması olasılığından ötürü önemsemeyip sanırım bujilerin değişme vaktini geciktirmiştim ve fakat bir miktar yakıtın yanmadan atıldığına egsoz kokusundan şahit olsamda arızayı başka yerlerde aradık ve yine değişimi geciken hava filtresi+boğaz kelebeği,egr,oksijen sensörleri temizliği ile beraber araç çok rahatladı. Yalnız sabahları soğuk motorda problemsiz 35 km işyerine gitmekte iken akşam dönüşlerde ya da bir süre durup bekledikten sonra aracı çalıştırıp devam etmeye çalıştığımda durup kontağı kapatıp açıp yeniden çalıştırmak suretiyle düzelebilen geçici ateşleme arızaları sıkça başgöstermekteye devam etti önce içinde aşırı derecede koku oluşmuş yayını kırmış ya da eritmiş bobini ngk u5081 bobinle ve 1 yeni bujiyle takviye ettim arızaların sıklığı azaldı araç rahatladı, sonra 4 bujiyi birden değiştirmekle yine bir miktar rahatlama gözlemledim fakat yer yer özellikle 2000 devir üstünde bazen 3500 e çıkmamla beraber gerek benzinde gerek gazda genelde silindir 2 nadiren silindir 1 yanlış ateşleme veriyor motor arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor ve araç taki durup kontağı kapatıp açana kadar güçten düşüyor kısıtlı devirlerle ilerleyebiliyor. Yeni bobinim 1 numaralı silindirde (yolcu tarafının 1 numara olduğu söylendi yanlışsam düzeltin) acaba bujilerin tamamını yenilememe kadar geçen 3bin km lik süreçte yeni bobininde zarar görmüş olsa olasılığı olabilirmi, değilse şu an alt devirlerde problem olmasada araç soğukken 3500 e çıktığımda arıza görmeye başlamamın sebebi ne olabilir daha önce sabahları soğuk araçla eski bujiler ve bobinlerle bir süre sorunsuz yol alıyordum şimdi 4 buji yeni ve 1 bobin yenilenmesine rağmen soğuk araçta dahi yanıp sönen motor lambası ,check engine, yer yer vsa check system hataları ile karşılaşıyorum. Acaba egzantrik mili konum sensöründe ya da maf, map , krank mili devir sensörlerindede sorun olabilirmi ? Lpg ustası 4 bobini bujilerle beraber değiştirip yola devam edilmesi gerektiği görüşünde fakat ben arızalar geçici olduğundan daha şüpheli yaklaşıyorum.Bazen sanki araç devirlenirken bazı noktalarda sanki yakıt ya da hava akışı artamıyormuşçasına geçici anlık bir bekleme yapıyor, gaz filtresinide yeni değiştirdim fakat yakıt filtresini henüz değiştirmedim. Hangi işlemin sonucunda hangi sonuçların elde edildiğini aşama aşama öğrenmek amacıylada tüm değişiklikleri bir anda yapmıyorum. Aracın hikayesine göre fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  • Size tek bir işlem söylemek istiyorum. Motor kontrol ünitesini kontrol (Beyin) eder misiniz? Oksit falan var mı bakın lütfen.

 3. Aracım lada vega 1.5 8valf ateşleme bobini 2.göze elektrik vermiyor ustaya gittim orjinal çıkma taktık araç düzeldi beş dakika çalıştı fanın çalışmasıyla motor tekrar düzensizlesti kontrol ettiğimizde 2.ve 3.göze elektrik gelmedi sıfırını alıp taktık motor çalıştığı anda düzensiz çalıştı 2.ve 3. Göze Tekrar elektrik gelmedi söktük eskiyi taktık sadece 2. Göze elektrik gelmedi sebebi ne olabilir sizce .

 4. Avatar Çağatay Derman

  Aracım 2010 1.4 benzinli manuel fiesta, aracımın motorunu temizledim ve nemli kaldı. Daha sonra marşa bastıgımda gösterge ekranında tüm uyarı ısıkları yandı pır pır sesler geldi fakat marş hiç basmadı, akuyu soktum ve motorun iyice kurumasını bekledim. Daha sonra marş motoru döndü ama zor aldı. Ama aracımın devir göstergesi 1500 devirde ve dalgalı calıstı. Bu durum bir senedir devam ediyor. Yazın kısın hep 1.500-2000 devir arası calısıyor. Aracım ısınınca deviri normale dusuyor. Bu araza ıcın buji kablosu, bujiler ve akümü değiştirdim ama durumu aynı. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Çağatay bey, elektrik arızası oluşmuştur, bulamadığınız için bu devam etmiş olabilir, en mantıklısı bir oto elektrikçisinden destek almanız.

   • 2001 model seat ibiza marka aracımda 2006 yılında benimde başıma gelmişti.aracın motoru yıkandıktan sonra benzer sorun yaşadım.Aracın ısısını ölçen sanırım hararet müşürü bozulmuştu, değiştirildiğinde araç düzeldi

 5. Merhabalar 2005 model 1.6 lpgli lancer aracım 2 numaralı bobin arızası veriyor değiştiriyoruz 2 ay sonra yine aynısı bozuluyor ne yapmamız gerekiyor ilginize teşekkür ederim

 6. Avatar muhammet özbolat

  slm. benim aracım 2012 model hyundai elantra otomatik vites lpgli. araç 79.000 km de iken subaplar bozuldu. tamiri yapıldı. ancak tamirin akabinde egzoz katalizörü de tıkanmış onun da içini boşalttılar. ancak akabinde aradan bir hafta geçmeden 1. nolu ateşleme bobini arızalandı. servise gittik değiştiler. aradan 2-3 gün geçti 2. ateşleme bobini arızalandı. onu da değiştik. ancak yine araç kullanırken lpg de yine araç sarsıntı yapar gibi oluyor korkuyorum diğer bobinler de yanacak diye. aracı benzinle şuan kullanıyorum. sorun pek yok gibi. ancak lpg sorun çıkartmaya başladı gibi. ne yapmalıyım.

 7. Merhaba bende zafira 2.0tubo motor.opc var.arisazi 3 viteste 4 5 tur arasinda gaza basica araba elektirik kesiyo ben bunun bobini degistim enjesiler degisti ama sorun gitmedi.makineyeokutuyoz silindir 1 veriyo yardimci olrsani sevinirim

 8. selam aleyküm 1.5 8 valf 2004 benzinli lada vegam var bi kaç aydır bi tekleme oluyo giddikçe çogaldı genellikle yuksek devirde vites yukseltirken oluyo bazen yolda gittiğim yerde arabayı vurdurmus gibi çarpıyo buji kobloları buji bobin benzin filtresi enjektörler hepsi temizlendii ne yapabilirim

  • Vites kolu çarpıyor bence boşluk var çünkü vites değiştirdiğinde olan birşey motorla alakası yok bence arkadaşım

 9. 2008 model sedan corolla aracım ikinci kez aynı a ateşleme bobini arızası veriyor.ilk arızada yan sanayii ateşleme bobini taktırdım.bobin takılırken iğneli buji olduğunu ve sağlam olduğunu söyledi tamircim.fakat 14 gün 1800 km den sonra aynı arızayı verdi.sorun ne olabilir.teşekkürler

 10. iyi günler 2005 model lada vega 8v buji ve buji kabloları ısı sensörü değiştirildi. Ateşleme bobini hiç değişmedi araç orijinal, sorum ise hararet yükselince kısa süreli park yaptığımda motor stop ettiğinde geri çalışmıyor imkanı yok sabaha kadar uğraş çalışmıyor. Hararet 80 in altına inince tek marşta hemen çalışıyor soğutma sistemiyle ateşleme sistemi birbirini hangi parçalarda etkiliyor acaba yeterince soğumayan bir ateşleme parçası mı sorun çıkarıyor bir fikriniz var mı ?

 11. Arkadaşlar 97 model polo classic arabam ilk çalıştıktan sonra hareket ediyorum trafik ışıklarında beklerken gaz pedalına dokandigim anda gaz yemeyip istop ediyor arızası ne olablir.tesekkurler

 12. Ustam iyi günler 2005 ford fiesta aracım var araç giderken aniden stop ediyor ariza lambası yanıyor ateşleme bobini çıktı arızada 3 tane bobin denedik arıza devam ediyor grani sensorunde sorun var dediler onu da degistim sıkıntı devam ediyor işin içinden cikamadi ustalar en son dedikleri yüzde 20 elektrik tesisatindan yapabilir dediler yüzde 80 beyin dediler siz ne dersiniz

 13. Avatar Musa yılmaz

  Hayırlı mesailer dilerim. Benim arabam 1995model opel vectra 20.i otomatik şanzıman araçta gaz yemede sıkıntı var bu sorunun bobinle bir ilgisi ola bilirmi motor testte bobin arızalı çıktı bu titremenin ve yokuşta agır çıkmasının bir nedeni olabilrşmi.

 14. Hayırlı geceler benim sorunum arabam 1992 model hundai excel 1.5 şehir halindeyken devir satti deli gibi oluyor araba tekleme yaptı ve stop etti kaç haftadır böyle motor sıcaktı bobin kaplusunu çıkardım ateşleme ya baktım ateşleme yoktu bu süre sonra bekledim ateşleme gerçekleşti araba salak salak çalıştı az gitmemle yine stop etti bobin arzalimi sizce ustalar

 15. Opel corsa 14 16 v 6 defa ateşleme bobini deişti lpg takılalı 1 yıl oldu bujiler lpg takılırken deişti gm marka buji takil dı 2-3 ay aralıkla bobin yakıyor

 16. Araba yolda giderken durduk yere istop ediyor ve soğuyana kadar calısmıyor be marşa fazla yüklendiğim zaman yanı çalıştırmaya calıstıgım zamandan bobin ısınıyor ve yanıyor

 17. Selamunaleykum.aracim negan 1 1.6 16 2000 model valf.tupte tekleme yapiyor 1 2 3 viteslerde vites degistirirken.benzinde birsey yok.uzun yolda 100 uzeri tuptede birsey yok.cok tupcu gezdim hep atesleme dediler 4 bobin 4 buji tup beyni degisti.buji kablosu yok normal kablo var. Bana yardimci olurmusunuz cok parca degistim

 18. 2001 benzinli LPG’li focus 1 im var yolda giderken araç tekleme yapıyordu boğulmalı çalışma çekişte düşüklük yaşıyordum tamirci ateşleme sisteminden dir dedi buji bir yağlamış buji buji kablosu bobin değiştirdik sorun bir hafta düzelir gibi oldu fakat tekrardan aynı arızayı verdi ve bu sefer daha şiddetli teklemeler ve sarsıntılar meydana geldi tekrar gittim ve bobin 1 . Göz de ateşleme yok yani bobin yanmış aynı zamanda rolente dalgalanmaları yaşadım bobin tekrar değişti bu soruna neden olan ne olabilir elektrik tesisatı yada Beyin olabilir dediler fakat ben aracın yağından şüpheleniyorum önceden araçta 10 40 yap vardı tamirci bu yağ yanlış 5 30 konulması lazım dedi sizce asıl sorun ne olabilir şimdiden teşekkürler .

 19. merhaba ustam benim bir sorum olacak arazi araci var benzinli kavasaki 2 silindir kontaktan atesleme bobinine 12 volt elektirik geliyor ama bobinin buji kablosuna baktigim zaman da orada sadece 12 volt var ve atesleme olmuyor sorun ne olabilir ve atesleme bobini ne + ve – uc mu gelmesi gerekiyor cunku uclari kontrol ettigim zaman atesleme bobinine gelen kablolarin ikisinde de kontagi actigim zaman 12 volt elektirik oluyor vereceginiz cevap icin simdiden cok tesekur eder iyi gunler dilerim

 20. 2009 MEGANE 2 BENZİN/LPG
  ARACIMIN MOTORUNU YIKATTIM ERTESİ GÜN MOTOR IŞIĞI YANDI NE YAPMAM GEREK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  • merhaba,bu tür uygulamalar benzinli motorda riskli ve işini bilmeyen insanlar gerçekleştirirse bu tür sorunlara davetiye cıkarıyor. Bilginiz olsun bu şlem yapılırken oksit engelleyici ürünler ve bazı tür muhafazalar kullanan işinin ehli yerler var onlara ücreti karşılığında yaptırmak daha doğru. Şuanda size söyleyebileceğim en önemli şeyler kablo birleşim noktaları ile ıslak kalmış yrleri kurumanız olacaktır. Motor beynine su kaçmadığı takdirde kuruyunca herşey normale dönecektir. Tekleme sorunu ve motorda ses değişikliği varmıdır?

 21. Merhaba benim araç 2006 clio 3 1.2 son zamanlarda motor aşırı sesli çalışıyor ve titreme var ve belirgin arabada performans düşüşü ronelte yükseliyor bir den düşüyor 9 ay önce 1 yıl önce LPG taktım 8 ay önce buji ve kablosunu değiştim sorun nerden kaynaklanıyor şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba, üst kapak arızalarından tutun bobin veya buji takımı arızalarına kadar hepsinde bunu yapar. Bu anlatıma ne bir şey söyleyemem. Bu şekilde ne kadar km kullandın aracını bilmiyorum ancak basit bir senaryo ile sana gelirsem eğer lpg li araç benzinli araca nazaran çok daha hızlı buji bozar. tek buji arızaasında bile takım buji değiştirmen gerekir. Buji arızalıyken bir süre önemsemeyip araç sürersen ateşleme bobini sorunu başlar. Bu daha fazla sarsıntı. çekişi düşüklüğü. sarsıntıdan aşırı titremeye düzensiz çalışmaya geçiş demektir. bunuda önemsmez hele de bir de üstüne süratli kullanırsan aracını bu üst kapak arızalarına kadar gider. Bu en sık karşılaşılan şey.

 22. Peugeot 206 1,4 lpg de tekliyordu,ateşleme bobini ve bujileri değiştirdik,bir kaç gün düzgün çalıştı ama yine aynı arızayı verdi,usta bu sefer devir sensörünü değiştirdi ama düzelme yok,benzinde normal LPG de tekleme devam etti,LPG ayarı yaptırdım ertesi gün yine aynı arıza sorun ne olabilir.

 23. Iyi geceler aracım 2000 mde opel astra g 16 16 v lpgli 6 ay önce titremeden dolayı buji ve bobini değiştirttim duzeldi dun yine titredi bobinden dediler bobini degistirdi bir saat sonra bobin bozuldu bugun tekrar degistidim yine bozuldu lpg den ola bilir dedi usta lpg ci olmaz dedi 5 opeljiye gittim çozum bulamadim bilgisayara baglansa bobin neden bozuluyor belli olurmu

 24. Benim sorunum2.bobin çalismiyor araba tekliyor beynin entekresini bozuyor yaptiriyorun 2 .3 gun sonra tekrar entekreyi yakiyor gaz tesisatindan dediler tesisati iptal ettirdim 7 gun bindim yapmadi tekrar sifir tesisat takdirdim gaz sistemine ayni seyi tekrar yapiyor beynin entekresini bozuyor sizden bilgi istiyorum 1 aydir cozemediler

 25. Avatar Osman Bilkay

  Selamın aleyküm ustam benim lada Vega bobin arızası verdi kendim buldum arızayı çünkü bundan önce üstada ayni sorunu buldu ve degistirdi ondan aklımda kaldı arızayı bulmak .arac neden kısa sürede tekrar bobin arızası verir ben anlamadım hava filitresi girişinde gaz ayarı yapan arkadaş borunun içine delikli yuvarlak bir parça koydu havayı direk almasın diye bu yapabilirmi bobin arızası şimdiden çok teşekkür ederim

 26. 2005 vtec2 var ikinci bobin kesişi orjianl bobinle yer değiştirdim ama yine ayni yerden orjianl bobin yaktı neden olabilir acaba

 27. 2006 A4 1.6 benzin lpg
  2 gün icinde 3 kez bobin yaktı
  Birincide bobin degisti yandı
  İkincide buji kablosu bobin degisti yaktı simdi 3. Ye götürcem bu ustalardan nedir cektigim allah belasını versin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba