Aracımın Plakası Düştü Çalındı Ne Yapmalıyım?

Yazar Yorum Yap 1.272 views
Aracımın Plakası Düştü Çalındı Ne Yapmalıyım?

Araç sahiplerinin aracımın plakası düştü çalındı ne yapmalıyım sorusunun cevabı mutlaka bilmesi gerekir. İnsanların kimlik numaraları gibi araçların plakaları da araca özeldir. Ek olarak araçların tüm resmi işlemlerde kullanılan tanıma amaçlı belgesi olarak da adlandırılabilir. Araç plakalarının bu derece özel ve kimlik belirleyen bir özelliğe sahip olması önemli olduğunun da kanıtıdır. Plakanın başına çalınma veya düşme gibi bir durum geldiğinde bu konuda izlenecek yolun bilinmesi yasal anlamda sorunlar ile uğraşmak zorunda kalmanızı engeller.

Ne Yapılır?

İlk olarak aracınızın plakasının düşmesi ve çalınması halinde yapılması gereken bölge trafik müdürlüğüne başvuru yapmaktır. Bu sayede olası herhangi bir sorumluluk halinizin ortadan kaldırılması söz konusu olur. Bölge trafikte aracınızın plakası hakkında bilgi vermek için yasal olarak aracın sahibi olmanız şarttır. Olmamanız durumunda ise aracın vekaletle işlemlerini yapma konusunda yetkili olmanız istenir. Bu durumdan bir sonraki adım ise aracınızın yeni plakasının çıkarılması için yapılacak olan işlemlerdir. Aynı plakanın bir başka orjinal kopyasının çıkarılması demek de doğru olur.

Neden Haber Verilmelidir?

Araç plakanızın düşmesi veya çalınması halinde trafik müdürlüklerine bildirilmesinin nedeni birçok olasılığın devre dışı bırakılmak istenmesidir. Sizden başka herhangi birisinin aracında kullanma hakkının olmadığı araç plakasının kullanılması yasa dışı bir durumdur. Ayrıca yasalara aykırı bir faaliyette bulunmak için araç plakanızın kullanılması da sizin sorumlu olmanıza neden olur. Bildirimde bulunmadığınızda araçla alakalı tüm sorumluluklar başkası tarafından yapılsa bile sizin sorumluluğunuz atında gerçekleşmiş kabul edilir.

Yenisi Nasıl Çıkarılır?

Trafik Tescil Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan işlemlerin ilki plakanızın kayıp olduğuna dair bir dilekçe vermektir. Ardından plaka için istenen yasala hizmet bedellerini de tamamladıktan sonra plakanız çift şekilde çıkarılır. Trafikten plaka yenileme işlemlerinde verilen plakaların çift olmasının nedeni hem ön hem de arka plakada kullanılma durumu olması halinde elinizde plakanızın olmasıdır. Plaka kullanımı için yine dilekçe konusunda olduğu gibi yasal olarak aracın sahibi veya vekaleti bulunan birisi işlemleri tamamlamak zorundadır. İşlemler tamamlandıktan hemen sonra aracınızın plakasını levha halinde alabilirsiniz. Kullanımı için takılması yeterli olacaktır. İşlemin uzaması durumunda plakasız gezebilmeniz için size izin belgesi düzenlenir.

Çalınması Halinde

Araç plakanızın kaybolması ile çalınması arasında yasal olarak herhangi bir farklılık bulunmaz. Plakanızın olmadığını fark ettiğiniz anda trafik müdürlüklerine başvuru yaparak hemen işlemleri başlatmanız ve sorumluluk almamanız gerekir. Böylece aracınızın olası tüm durumların dışında kalmasına olanak tanımanız söz konusu olacaktır. Araç plakasının kimlik numarasına benzer bir durum olduğunu bilmek işlemlerin neden hızlı bir şekilde tamamlanması gerektiğinin anlaşılmasında daha doğru olacaktır. Dilekçe sonrasında yasal olarak tüm sorumlulukların üzerinizden kalkması sağlanır. Bunun için en kısa sürede birimlere haber verilmesi gerekir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba