Araç Performansı Nasıl Arttırılır ? Yöntemleri Nelerdir

Yazar Yorum Yap 2.743 views
Araç Performansı Nasıl Arttırılır ? Yöntemleri Nelerdir

Aracınızın yol tutuşunun iyi olması ve güvenliğinizi tam manada sağlaması için araç performansını arttırmanız gerekir. Peki, araç performansı nasıl arttırılır yöntemleri nelerdir? Aracın performansı birçok özelliği aynı anda kapsar. Motor hacminde lastiklerin durumuna kadar birçok konu aynı değerlendirilmelidir. Bu özellikleri aynı zamanda araç alırken de sorgulamanız gerekir. Aracınız size uyarı veriyorsa mutlaka dikkate alın. Bu uyarıyı dikkate almak güvenlik ve araç performansı için hayati öneme sahiptir. Performansı iyi olan bir aracın yol tutuşu çok iyidir ve sizi çok uzun zaman aynı performansta götürür.

Araç Bakımı

Aracın düzenli olarak bakımının yapılması ilk kriterdir. Araç bakımını mutlaka yetkili servislerde yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bakım esnasında yakıt ve yağ deposunun temizlenmesi, filtrelerin kontrol edilerek yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Benzin deposu temizlenmeyen bir araçta biriken kirler bujileri ve kanalları tıkar. Benzini yeterli seviyede alamayan araç yeteri kadar hızlanamaz ve performans gösteremez. Motor yağı ve fren hidroliği kontrol edilerek eksikse tamamlanmalıdır. Araç bakımında kaliteli malzeme seçmek araç bakımından daha çok verim almanızı sağlar. Klima filtreleri mutlaka değiştirilmeli ve klima gazı kontrol edilmelidir. Fren güvenliği için mutlaka kaliteli yağlar almanız gerekir. Motor bakımı için ekstra bir malzeme eklemenize gerek yoktur. Motor bakımını zamanında kaliteli ürünler ile yaparsanız verimli performans elde edersiniz.

Lastiklerin Kontrolü

Lastikler güvenliğiniz ve aracınız iyi yol tutuşunu doğrudan etkileyen parçalardır. Kontrol edilmeyen hasarlı lastikler güvenliğini tehdit ederek kazalara neden olur. Yaz ve kış mevsiminde doğru lastik seçimi yapılmalıdır. Kışın takılan lastikler yaz mevsiminde mutlaka çıkarılmalıdır. Aksi halde lastiğin ömrünü tüketir ve performansını düşürür. Lastik seçerken bilinen kaliteli markaları tercih edin. Jant seçerken hafif fakat dayanıklı jantlar seçilmelidir.

Gereksiz Donanımları Kaldırmak

Aracın performansını arttırmanın yolu araçta bulunan fazlalıkları atmaktan geçer. Modifiye edilen araçlara eklenen gereksiz parçalar ağırlık yaptığı için aracın daha hantal bir hale gelmesine neden olur. Aracınızda sürekli eşya bulundurmaktan vazgeçin. Ancak ihtiyacınız olduğu zaman sadece kullanmak amaçlı taşıyın. Aracınızı hafifletirseniz daha konforlu ve dinamik bir sürüş elde edebilirsiniz. Son zamanlarda herkes tarafından kullanılan chip ayarı ile aracın performansı arttırılmaktadır. Elektronik beyne sahip araçlarda var olan yazılımı değiştirerek araçtan daha çok verim alınmasını sağlar.

Yakıt Seçimi

Yakıt seçimi deyip geçmemek gerekir. Önceliğiniz yakıt seçerken ekonomi mi veya konfor mu? Buna karar verin. LPG ile çalışan araçlar daha yavaş hareket eder. LPG ile çalışan araçlarda ateşleme daha geç olacağı için daha yavaş kalkış yaparlar. Benzin dizel yakıta göre daha hızlı ateşleme yapar ve yol tutuşunda tutukluk yapmaz. LPG’li araçlarda performans arttırmak biraz daha zordur. Amacınız performans arttırmak ise yakıt olarak benzini tercih etmeniz gerekir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba