Adblue Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Yazar Yorum Yap 1.503 views
Adblue Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Araç sahipleri yakından ilgilendiren konulardan biri de Adblue ürünüdür. Pek çok araç sahibi Adblue hakkında tam bilgi sahibi olsa da bazı araç sahipleri bu ürün bilmemektedir. Özellikle yeni ehliyet alanlar ve araç kullanmaya başlayanlar konuyu merak etmektedir. Makalede Adblue nedir ne işe yarar nerelerde kullanılır? Soruları cevaplanmıştır.

Adblue Nedir?

Adblue, aslında bir marka adıdır. Su bazlı çözeltisi üre çözeltisidir. Piyasadaki en büyük üretici olan Adblue, dünyanın birçok yerinde marka adıyla anılmaktadır. Yüzde 32,5 temizlenmiş üre ve yüzde 67,5 sudan oluşmaktadır. Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 motorlarda ticari araçların genelinde kullanılmaktadır. Binek araçlara bakıldığında ise Adblue bu araçlarda yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır.

Dünya genelinde çok fazla Adblue istasyonu yok. Bu açıdan değerlendirilecek olursa, bir sürücü bir benzin istasyonuna gidip Adblue pompası ile depoyu dolduramaz. Dolayısıyla sürücünün bu yoksunluğunu ortadan kaldırmak için benzin istasyonlarında Adblue bidonları satışı yapılır. Bu bidonlardan satın alınarak Adblue tankı doldurulur. Adblue tankının doldurulması pek çok kişinin gözünü korkutmaktadır. Tankın doldurulması deyince sürücüler bunun zor bir iş olduğunu sanırlar. Oysa bu işlem son derece basit bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için sürücünün talimatları izlemesi yeterli olacaktır.

Adblue fiyatları da oldukça merak edilen hususlardan bir tanesi. Adblue fiyatları, araç yakıtlarına göre çok daha uygun ve ekonomiktir. Genelde Adblue fiyatları litresi bir lira civarında satışa sunulmaktadır. Elbette, belli aralıklarla zamlar gelebilmekte ve fiyatta oynamalar olabilmektedir.

Adblue Özellikleri

Adblue her hangi bir yakıt katkısı değildir. Dolayısıyla yakıt tasarrufu yaptırmaz. Araca ekstra bir performans sağlamaz. Adblue aracın egzozundan çıkan zehirli gazı arındırır. Çevreye temiz gaz bırakılmasını sağlar. Bu özellikleri taşıdığı için Adblue bittiğinde emülisyon oranı yükselir. Buna bağlı olarak araçlar çalışmaz ya da belli bir hızın üzerine çıkamaz.

Adblue Ne İşe Yarar?

Adblue’nun asıl görevi; araçtan salınan emisyonu minimum seviyeye düşürmektir. CRT isimli normal katalitik konvertör, DPF ( Dizel Partikül Filtresi ) ve SCR ( Selective Catalytic Reduction ) bir arada çalışıyor. Motordan çıkan gazlar, bu sistem ve Adblue sayesinde tepkimeye girip saf azot ve suya dönüşüyor. Böylelikle çevreye daha az zararlı gazlar bırakılmış oluyor.

Adblue Nerelerde Kullanılır?

Adblue’nun ayrı bir deposu bulunmaktadır. Dizel yakıt alındığında yakıt deposuna koyulduğu gibi Adblue’nun da kendi deposu bulunmaktadır ve buraya konulmaktadır. Burada önemli bir noktayı belirtmek gerek. Adblue yakıtla aynı yere konulamaz. Aynı zamanda birbirine karıştırılmaz. Aracın genel bakımı için servise gönderildiğinde Adblue tankı ayrı olarak doldurulur. Bir Adblue tankı doldurulduğu zaman 10 bin ile 15 bin km arasında yolculuk yapılabilmesi mümkün. Ancak; sürücünün dikkat etmesinde fayda var. Eğer, araç Adblue’nun bitişine dair bir sinyal veriyorsa sürücünün en yakın benzin istasyonundan Adblue bidonu satın alması gerekir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba