Şanzıman Revizyonu Nedir?

Yazar Yorum Yap 3.893 views
Şanzıman Revizyonu Nedir?

İnsanların tarih boyunca sürekli içinde olmuş olduğu bir çaba telaşı hayatlarının kolay bir şekilde davam etme isteğinden dolayı olmuştur. Yani insanlar geçmişten günümüze sürekli yeni bir şeyler üretmek için çabalanış ve üretmiş olduklarıyla da hayatlarını kolay bir şekilde devam ettirmeye çalışmıştır. Otomobil sektörü de insanların hayatlarında kolaylık sağlamak için sürekli araştırılan ve geliştirilen bir konuma günümüzdeki gibi getirilmiştir.

Ülkemizde de diğer ülkelerde olduğu gibi otomobil sektörü çok önemli bir paya sahip ve çoğu insanı, ister otomobili olsun ister olmasın, ilgilendirmektedir. Otomobil sektörü gelişen teknoloji ile birlikte hatta bezen teknolojiden daha hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Bu sebeple her geçen gün eski otomobillerin yerini yenileri almaktadır. Tabi yeni bir şeyin üretimi eskisinin fiyatını düşürdüğü gibi yeni üretilen otomobillerde eski otomobillerin fiyatlarını bir hayli düşürmektedir.  Tabi ki bu düşüş sayesinde bir çok kimse için de otomobil alımı daha cazip bir hale gelmektedir.

Eski otomobil alan herkesin de dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka bulunmaktadır. Elbette alınan otomobiller fiyat açısından muhteşem olabilir ancak unutulmamalıdır ki uzun yıllar kullanılan otomobiller ya da eski model otomobiller belli bir zaman aralığından sonra bazı arızalarla gün yüzüne çıkarak kendini sizlere gösterecektir.  Dediğimiz gibi bu arızaların kaynağı alınan otomobilin uzun yıllar kullanılmasından ya da yaşının fazla olmasından kaynaklanır. İşte bu gibi arızaların otomobilinize zarar vermeden, yani arıza göstermeden olabilecek en küçük ihtimallere düşürülmesi işlemine başka bir deyişle otomobilinizin iyileştirilmesi işlemine revizyon denir.

Bir çok otomobilde ilk revizyon işlemi de genellikle otomobilin şanzımanlarında uygulanmaktadır. Şanzımanlar bir otomobilin en değerli parçasıdır. Çünkü bu parçalar gerek hız gerek de tork miktarını sağlamakla görevlendirilmiştir. Bu sebepledir ki bu parçaların bakımlarının düzgün yapılması, arızalarının derhal giderilmesi gerekmektedir. Şunu da bilmek de fayda vardır ki gelişen teknoloji ile otomobillerde otomatik vitesler çıkmış ve bu sürücüler için daha konforlu ve hızlı otomobil kullanımı halini almıştır.

Otomatik vites çoğunlukla otomobil sürücüsünün bir etkisi olmadan kendiliğinden ayarlanabilmektedir. Bu vites hidrolik bir sistem ile mekanik bir sistemin ortaklaşa çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kendi çalışır vites adı ile de bilinen otomobil şanzımanlarının bakımlarının yapılması sürekli gözden geçirilmesi ve revizyonunun mutlaka yapılması gerekmektedir.

Peki şanzıman revizyonu nasıl yapılır? Genellikle şanzıman revizyon tamirlerinde sürücünün şikayeti üzerinden tamirat yapılmaktadır. Onun dışında teknikerler deneme yanılma yöntemi yaparak karşılaştıkları sorunları tespit etmekte ve tamirin seyrini bu yöne çevirmektedir. Teknikerler inceleme yaptıklarında karşılaşmış oldukları arızalar hemen karşılaştıkları anda tamir ve onarımını yapmakta ve doğabilecek tüm sorunların önüne geçmeye çalışmaktadır. Bu sebepledir ki tüm otomobil sahiplerine şanzıman revizyonlarını zamanında yapmaları önemle tavsiye olunur.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba