Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadar’dır

Yazar 1 Yorum 5.995 views
Renault Megane 2 Dizel Motor Ömrü Ne Kadar’dır

Dizel motorlarda motor ömrünün kısa olduğunu birçok araç sahibinden ve kullanıcı forumlarından sıklıkla duymaktayız. Fakat bir motor için kilometre yada ömür biçmek son derece zor ve anlamsız. Bunun nedeni motor ömrünün %70’e yakınının kullanıcı kaynaklı yapılan hata ve yanlışlar sebebi ile gerçekleşmesidir. Dizel araçlar, benzinli araçlardan bir miktar daha dikkatli ve özenli kullanım ve ağır bakım gerektirdiği için bu tip motorlarında dikkatsizliğe bağlı olarak ömürleri oldukça kısa olabilmektedir.
Bu yazımızda renault megane 2 dizel motor ömrü konusunda tüm aklınıza takılan ve merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Megane 2 Dizel Motor Ömrü

Dizel araçlarda, motor içi aşınmaların bir çoğu, ilk çalıştırmalarda meydana gelmektedir. Bu aşamada yağlamanın henüz tam performansta olmaması sebebi ile bir miktar kullanıcıdan bağımsız aşınmalar söz konusudur. Fakat birçok araç kullanıcısı özellikle de kış aylarında soğuk havalarda aracın daha erken ısınması için rolantide iken gaz vermeye ve yüksek devirlerde çalışmaya aracı zorlamakta. Ayrıca araç tam olarak ısınmadan direkt olarak yola çıkmak da motor ömrüne olumsuz yönde etki etmektedir.

Benzinli yada lpg’li araçların aksine dizel araçlarda motor devri daha az olmakta ve fazla devirli kullanmanın motora zararı olduğu bilinmektedir. Dizel araçların benzinli araç gibi yüksek devirler çevirilerek kullanılması başta turbo ve diğer iç motor aksamlarının ömrü konusunda olumsuz etkileri vardır.

Bu gibi olumsuz ve bilinçsiz kullanımlar 70 bin kilometre de dahi motorun tükenmesine neden olabilir. Fakat bilinçli ve dizel motor konusunda kullanım bilgilerine tam olarak hakim bir araç sürücüsü, bu durumları en aza indirerek 3-5 kat daha uzun kilometre kullanımı olmasına rağmen sorunsuz bir megane 2 dizel motora sahip olabilir.

Forumlarda Yer alan Bilgiler Doğru Mu

Forumlarda yer alan ve açılan konular incelendiğinde 1-2 yılda motorun bittiğini söyleyen kullanıcılar olduğu kadar sıfırken alınmasına rağmen 8 senedir aynı aracı aynı motor ile kullandığını söyleyen kullanıcılar da mevcut. Megane 2 dizel motor ömrü için bu kadar değişken bilgiler bulunmasının ana nedeni, tabi ki araç kullanımdan kaynaklanan farklardan ibarettir.

10,000 Km lik 3 aylık araçlarda turbo arızalarının meydana geldiğini düşünecek olur isek kötü kullanımın nelere yol açabileceği konusunda daha iyi analiz yapabiliriz. Aslında dizel motorlar güzel ve bilinçli kullanımla düzenli bakımları yapılarak motor ömrü oldukça fazla uzatılabilmektedir.

Bize Sorun!

Dizem megane motor ömrü, bakımları, arızaları ve diğer tüm konularda aklınıza takılan ve merak ettikleriniz var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazarak bizlere ulaştırabilirler. Sorulan sorular günlük olarak kontrol edilmekte ve cevaplan maktadır. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

Etiketler

1 Yorum

  1. öncelikle merhabalar size kısa bi sorum olucak ben 2005 veya 2007modele kadar megan2 dinamik almayı düşünüyorum manuel veya otomatik sizce seçimimi nasıl yapayım sizce yardımcı olurmusunuz

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba