Üstten Çift Egzantirik Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Yazar Yorum Yap 594 views
Üstten Çift Egzantirik Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Çift Egzantirik Nedir: Çift Egzantirik ne demek açıklamadan önce egzantiriğin ne olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Egzantirik yani kam mili, Krank milinden triger kayışı / zinciri ile aldığı devinim ile subapları (Valf) açıp kapatan mile denmektedir. Bu mil bazı araçlarda bir adet olurken bazı araçlarda ise iki adet olur. Bu durum araçtaki valf yani subap sayısı ile alakalıdır. Bir araçta 8 valf bulunuyor ise tek eğzantirik mili 16 valf bulunuyor ise çift egzantirik mili bulunur. V8 motor araçlarda ise 4 egzantirik mili 32 valf dahi bulunabilir.

Bu yazımızda Egzantirik mili ne işe yarar, Tek mi daha iyi Çift mi daha iyi gibi birçok merak edileni sizler için belirtiyoruz. Başlıklarla En Çok Merak Edilenleri Bu konumuzda bulabilirsiniz.

Çift Egzantirik Ne İşe Yarar

Egzantirik mili çift olduğunda 8 adet emme 8 adet te egzoz subanı olur. Bu da aracın daha iyi ve yoğun hava alarak yanma kalitesini arttırır. Aynı şekilde yanan hava yakıtın da daha rahat atımını sağlar. bu sayede araç çekişi ve Kw gücü artar. Aşağıda Sizin İçin Tek Ve Çift Egzantirik görüntüsü verilmiştir.

Tek Egzantirik Görüntüsü

Çift Egzantirik Görüntüsü

Bu fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere üstten çift egzantirik araçtaki valf sayısını arttırarak daha seri ve daha çok beygir gücü olan araç motorları meydana getirir. Motor litre hacmi aynı olsa bile motor güçleri bu sayede artırılabilmektedir.

Egzantirik Yakıtı Etkiler mi?

  1. Şehir İçi Kullanım Testlerinde : Standart kullanımda Çift egzantirik mili olan 16 Valf Araçlar, Oldukça rahat ve ekonomiktir. 8 Valf araçlara göre hemen hemen aynı yakıtı tüketirler fakat aynı yakıtla 8 valf araçlara göre çok daha performanslı araçlardır. Fakat seri ve spor kullanımlarda ekstra gücün size ekstra yakıt olarak geri dönüşü olacaktır. Yüksek devirli sürüşlerde 8 valf araçlar daha az yakmaktadır. Bunu verdikleri güçle doğru orantılı olarak görebiliriz.
  2. Uzun Yol Kullanımında : Uzun şehirler arası sürüşlerde 16Valf açık ara öndedir. Daha seri ve özellikle rampa gibi yerlerde devirleri fazla düşmeden gittikleri için 8 valf araçlarda göre uzun yolda çok daha ekonomik sonuçlar çıkarmaktadır.
  3. Genel Olarak : Stabil kullanımlarda fark yok denilecek kadar azdır. Verdiği performans ve serilik ile rampa ve sollamalarda verdiği güven nedeni ile aynı sekment araçlarda üstten çift egzantirikli 16 valf olan araçlar bu sebeple ikinci elde daha çok tutulmaktadır. İster 1,4 motor olsun ister 1,6 motor olsun 16valf çift egzantirik mantıklı bir tercih olabilir. (Bazı araçlarda özellikle 8 valfler de tutulan modeller olabiliyor. Bu sebeple fazla genelleme yapmadan değerlendirilmesi ve araca göre özel araştırılması daha uygundur)

Bize Sorun!

Kam mili ve egzantirik sayısı, işlevi, sonuçları ve motor mekanik yönünden aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak soru ve görüşlerini bizlerle paylaşabilirler. Günlük olarak sorularınıza editörlerimiz tarafından cevap verilmektedir. Soru ve görüşleriniz bizler için değerlidir.

Etiketler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba