Benzin Hava ve Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur

Yazar 6 Yorum 6.388 views
Benzin Hava ve Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur

Bilindiği üzere periyodik klometre bakımlarında araç yağı, yağ filitresi, benzin filtresi, hava filtresi ve eğer araç lpg’li ise lpg filtresi değişir, balata ve ön düzen ise kontrol edilir. Yağ değişiminin gerekliliğinden şüphe yok fakat filtre aksamının komple değişmesi konusunda birçok araç sahibinin terettütleri mevcut. Özellikle de lpg’li araç sahipleri her bakımda benzin filtresi değiştirmekten oldukça rahatsız.

Bu konumuzda filtre aksamının tüm parçalarını değişim periyotları ne olmalı ve söz konusu filtre parçaları değişmezse ne olur, araca ne gibi olumsuz etkiler getirebilir sorularına cevapları bulabilirsiniz. Başlıklar halinde tüm filtre çeşitleri hakkında bilgiler mevcut

 1. Benzin Filtresi Değişmezse Ne Olur : Yakıt filtresi, Araçlarda kullanılan dizel motorin yada benzinin içerisinde var ise katı partikülleri temizleyerek yakıtın enjektörlere temiz şekilde ulaşmasını sağlar. Bu sebeple filtrenin yeni ve temiz olması ateşleme ve yakıt sistemleri açısından önemlidir. Her Bakımda Değişmesi Gerekmez Fakat en az 2 bakımda bir değiştirmeniz önemlidir. LPG’li araçlarda ise bu süre bir miktar daha uzun olabilir. 3 Bakım veya kullanım durumuna göre usta tavsiyesi ile değiştirilmesi önerilmektedir. Fakat daha uzun ömürlü yakıt ve ateşleme sistemi açısından işini şansa bırakmayan araç sahipleri için para fiyatı makul olan araç modellerinde her bakımda değiştirilebilecek bir parçadır. Çoğu araç modelinde 5-15 TL arasında değişen söz konusu filtre , eğer sizin aracınızda da maliyeti düşük ise her bakımda değiştirmenizi öneririz.
 2. Hava Filtresi Değişmezse Ne Olur : Hava filtresi, her bakımda değişmesi gereken bir parçadır. Hatta eğer çok tozlu, stabilize arazilerde fazlaca kilometre yapan biri iseniz yağ değişim periyodu beklenmeden de değişebilir. Hava Filtresi değilmezse aracın yakıt sarfiyatı ve performansı artacaktır. Bunun nedeni aracın yanma odasına alınan hava ve yakıt miktarının ve kalitesinin temiz bir filtre ile çok daha dengede olmasıdır. Pis ve yıpranmış bir hava filtresi aracın rahat çalışmasını önleyecek ve yakıt sarfiyatı ve performansı olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca hava filtresi basınçlı hava ile temizlenerek tekrar kullanılamaz. Bunun nedeni filtre aksamının içinde oldukça küçük bölümlerin var olması ve bu bölümlere söz konusu basınçlı havanın ulaşamamasıdır. Temizlemek yerine değişmi tercih edin. Benzin filtresinde olduğu gibi hava filtesi de oldukça makul fiyatlı oto yedek parçaları arasındadır.
 3. Yağ Filtresi Değişmezse Ne Olur : Araç motor yağı, araçta en çok kirlenen sıvılardan biridir. Söz konusu yağın süzülmesi de son derece önemlidir. Bu sebeple özellikle araç sahipleri arasında sıkça inanılan her 2 yağ bakımından birinde filtre değişmesi gerekir gibi bir düşünceye otoarizasi.com olarak biz itibar etmemenizi tavsiye ederiz. Motor yağ filtresi en az motor yağı kadar önemli bir parçadır, Her temiz yağ konulmasında temiz bir filtre takılması gerekmektedir. Yağ filtresinin değişmemesi, motor yağının sağlıklı olarak süzülememesine, tıkanıklıklara ve yağ devrinde yetersizliklere sebep olabilmektedir.

Bize Sorun!

Periyodik araç bakımı, yağ ve filtre bakımı ve değişimleri ile tüm arıza ve onarımlar hakkında merak ettiğiniz birçok sorunun cevabı sitemizde mevcuttur. Sitemizde yada bu konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Günlük olarak sorulan sorulara editörlerimiz tarafından cevap verilmektedir. Soru sormak isteyen kullanıcılarımız aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilirler. Soru ve görüşler bizler için önemlidir.

Etiketler

6 Yorum

 1. Hayırlı günler. Dün toyota corolla 2011 aracımın yağını değiştirdim. Yağ filitre kapağını açamadıkları için yağ filitresini değiştiremediler. Değiştirmesem bu sorun olurmu. Eğer sorun olacaksa yağ filitresini değiştirirken yeni değiştirdiğim yağıda mı değiştirmem gerekir.

  • Avatar Muhittin SERDAR

   illaki bir gün o kapak sökülecek, ömür boyu açamadıkları için öyle kalacak değil. bu nedenle tek bir defa için pek sorun olmaz fakat olması gereken değişmesidir.

 2. Benim aracim 2006 opel astra 1.6 benzin pompasını yeni değiştirdim aracı bilgisayarda bağladılar hiç bir sorun bulunamdı ama aracım tek marşta çalışmıyor marş motorunu söküp gereken bakımda yapıldı boğaz kelebiğinide temizledik ama yine tek marşta çalışmıyor ama 2 marşta sıkıntısız çalışıyor bu sorun araç dinlendiği zaman oluşuyor

 3. Merhaba. Aracım 97 model broadway sorununu şu
  5 vites te yüksek hızda hararet ibresi aşırı yükseliyor orta hızda normale düşüyor ve fren yapınca ibre düşüyor. Fan çalışıyor ve su kaynatma yok sorunu bi türlü çözemedik yardımcı olursanız çok sevinirim.

 4. Aracım 92 model tofaş şahın aracımla şehir ici seyahat ederken yag ikaz lambası yandı ardından motora baktığımda yag fılıtresı den yag akmaya basladı yag cubuguna baktım hıc yag kalmamış neden olabılır saygılar

 5. Selamün aleyküm 2010 model tdı polo motordan çok kötü kolu geliyor naftalin gibi yanıksı agır bir koku sebebi ne olabilir??

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba